عصر اعتبار

مدیر کل مدیریت بحران استان فارس:

خانه‌های روستایی منطقه زلزله زده فارس مقاوم‌سازی شده بود

عصر ساختمان- مدیر کل مدیریت بحران استان فارس گفت: براساس ارزیابی‌های اولیه انجام شده، تعداد ۴ نفر براثر زلزله صبح جمعه شهرستان خنج فوت شده و ۴ نفر هم مصدوم شده‌اند.

خانه‌های روستایی منطقه زلزله زده فارس مقاوم‌سازی شده بود
نسخه قابل چاپ
جمعه ۱۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۹:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از فارس ، حسن فیاض‌پوربا اشاره به وقوع زلزله صبح جمعه 17 دیماه در دهستان سیف‌آباد شهرستان خنج، گفت: 4 روستای تخته، سیف‌آباد، چاه‌طلا و خیرآباد، تحت تاثیر زلزله 5.1 ریشتری صبح جمعه، قرار گرفته‌اند که بیشترین شدت زمین‌لرزه در روستای تخته در کیلومتری جاده خنج به سمت شیراز رخ داده است.

وی گفت: براثر این زمین‌لرزه 5 نفر از اتباع بیگانه(افغانی) که در یک اتاقک نگهبانی غیرمقاوم در یک باغ سکونت داشتند زیر آوار دیوار و سقف ماندند که 4 نفر از آنان متاسفانه فوت کرده و یک نفر نیز مصدوم شد.

فیاض‌پور گفت: سه نفر از روستائیان ساکن روستای چاه‌طلا نیز در حین فرار و حرکت، دچار آسیب‌هایی شده بودند که به شکل سرپایی و در پایگاه درمانی سیف‌آباد مداوا و مرخص شده‌اند.

او با تاکید براینکه هنوز ارزیابی نهایی از خسارات زمین لرزه به‌دست نیامده است، گفت: این زمین‌لرزه با توجه به ارزیابی‌های اولیه باعث ترک‌خوردگی دیوارها و ریزش دیوارهای خشت و گلی حیاط بعضی منازل و سایبان حیاط برخی منازل شده است.

فیاض‌پور قطعی آب و برق را موقتی اعلام و تاکید کرد که اکنون برق و آب این منطقه وصل شده است و ادامه داد: در شهرستان خنج، ستاد مدیریت بحران از همان ساعت اولیه وقوع زمین لرزه تشکیل شده و تیم‌های ارزیاب و امدادی و خدماتی هم در منطقه مستقرشده‌اند و در حال انجام کارهای محوله هستند.

وی با تصریح اینکه نیاز به مداخله شهرستان معین و مرکز استان اعلام نشده است، تاکید کرد: تمام دستگاه‌ها در آمادگی کامل هستند ولی هیچ کمک و نیازمندی تاکنون اعلام نشده است.

فیاض‌پور با یادآوری اینکه یک پس لرزه به قدرت 2.7 ریشتری نیز ساعتی پس از وقوع زمین‌لرزه ثبت شده است، گفت: این منطقه با حدود 3000نفر جمعیت و با توجه به سوابق وقوع زمین‌لرزه،‌ از سال‌ها قبل در دستور مقاوم‌سازی قرار گرفته و اغلب خانه‌های روستایی با همکاری مردم و تسهیلات ارزان‌قیمت دولتی مقاوم سازی شده است.

او اضافه کرد: اندک خانه‌هایی به‌دلیل نبود تمکن مالی نزد صاحب خانه یا کم‌توجهی مالکان،‌ مقاوم‌سازی نشده است که با وقوع این زمین‌لرزه قطعا به شکل ویژه در دستور کار قرار خواهد گرفت و به شکل اجباری زمینه مقاوم‌سازی آنها فراهم خواهد شد.

فیاض‌پور گفت: با نهایی شدن ارزیابی‌ها رقم ریالی خسارت‌های مالی اعلام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، زمین‌لرزه‌ای با قدرت 5.1 در مقیاس ریشتر، ساعت 6 و 2 دقیقه صبح جمعه، در دهستان سیف‌آباد شهرستان خنج حادث شد که کانون آن روستای تخته در 35 کیلومتری جاده خنج به شیراز و محل وقوع آن عمق 4 کیلومتری زمین اعلام شده است.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
آرشیو