عصر اعتبار

رئیس سازمان بهزیستی اعلام کرد:

فعالیت ۳۰ درصدی دستگاه‌های مختلف در مناسب‌سازی اماکن عمومی برای معلولان

عصر ساختمان- رئیس سازمان بهزیستی گفت: سازمان بهزیستی ۶۵ درصد و دیگر دستگاه‌ها کمتر از ۳۰ درصد در بحث مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی برای معلولان فعالیت داشته‌اند.

فعالیت ۳۰ درصدی دستگاه‌های مختلف در مناسب‌سازی اماکن عمومی برای معلولان
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۹:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از تسنیم، انوشیروان محسنی‌بندپی پیش از ظهر امروز در نشستی با موضوع دسترسی و مناسب‌سازی اماکن عمومی برای معلولان و افراد ناتوان جسمی اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که کنوانسیون حقوق معلولان، سازمان جهانی بهداشت، قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و در لایحه حمایت از حقوق افراد معلول بحث شده، «توانبخشی دسترسی» است.

وی افزود: توانبخشی دسترسی یعنی معلولان در همه اماکن سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی تردد آسانی داشته باشند و باعث مشارکت جدی آنها شود.

رئیس سازمان بهزیستی با بیان اینکه مناسب‌سازی فقط نباید در اماکن و معابر عمومی خلاصه شود، تصریح کرد: مناسب‌سازی در معنای عام یعنی پذیرش معلولان و حضور آنها در تمام محیط‌های اجتماعی است که نتیجه آن اثرگذاری در روحیه آنها خواهد بود.

محسنی‌بندپی یادآور شد: در گذشته دبیرخانه مناسب‌سازی سازمان بهزیستی مسئولیت رصد و بررسی حضور معلولان در محیطهای عمومی را داشت و هر ساله گزارشی از این طریق به هیئت دولت ارسال می‌شد که مشخص شود تا چه اندازه دستگاه‌های دولتی توانستند در مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی برای معلولان فعالیت کنند.

وی گفت: سازمان بهزیستی 65 درصد و دیگر دستگاه‌ها کمتر از 30 درصد در بحث مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی برای معلولان فعالیت داشته‌اند.

رئیس سازمان بهزیستی افزود: در زمینه مناسب‌سازی پژوهشهایی در سطح کشور انجام شده که مناسب‌سازی منازل معلولان و سالمندان در دستور کار حوزه توانبخشی سازمن بهزیستی قرار گرفته است.

محسنی‌بندپی درباره استراتژی سازمان بهزیستی در رابطه با مناسب‌سازی اماکن و معابر عمومی خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم با ارتقای فرهنگی باعث تغییر رویکرد مردم نسبت به مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی برای معلولان شویم.

وی افزود: ارتقای دانش همه آحاد جامعه نسبت به مسئله مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی برای معلولان ضروری است.

رئیس سازمان بهزیستی تصریح کرد: اگر بخواهیم یک عزم ملی، همکاری بین‌بخشی و ارتقای دانش همه آحاد جامعه نسبت به مسائل مناسب‌سازی و اماکن عمومی برای معلولان داشته باشیم، ضروری است که به لایحه حمایت از معلولان در کمیسیون مشترک مجلس شورای اسلامی توجه شود.

محسنی‌بندپی افزود: بند اول لایحه حمایت از حقوق معلولان درباره مناسب‌سازی و تعدد و تحرک‌پذیری معلولان در محیط‌های اجتماعی است.

وی درباره ضرورت شکل‌گیری طرح مناسب‌سازی اماکن و معابر عمومی برای معلولان یادآور شد: تنها معلولان نیستند که در این طرح به آنها توجه شده بلکه جانبازان، سالمندان، زنان باردار و کسانی که آسیبهای موقتی دیده‌اند مورد توجه قرار گرفته‌اند.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: دستگاه‌هایی که باید در زمینه مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی با سازمان بهزیستی همکاری کنند زیاد هستند برای مثال برای شهرداریها 12 وظیفه در نظر گرفته شده و وزارت علوم دو واحد درسی در راستای این موضوع پیشنهاد شده است.

محسنی‌بندپی با بیان اینکه یکی از بحثهایی که بهزیستی به آن توجه کرده «اجتماع‌محوری» است، تصریح کرد: معلولی که نتواند در محیطهای عمومی حضور داشته باشد قطعا در معرض بیمارهای روحی و روانی قرار می‌گیرد و اجتماع‌محوری باعث می‌شود که این مشکل حل شده و فرد به سرعت به فعالیتهای اجتماعی بپردازد.

وی یادآور شد: سامانه پیامکی «معبر» در راستای مطالبه‌گری سازمان بهزیستی از دستگاه‌های دولتی در زمینه مناسب‌سازی معابر و اماکن عمومی برای معلولان و سالمندان راه‌اندازی شده است.

برچسب ها
مطالب مرتبط
مطالب مرتبط بیشتر
رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
آخرین بروزرسانی ۶ روز پیش
آرشیو