عصر اعتبار

معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد:

فعالیت ۵۰ هزار نفر در شبکه آزادراهی کشور

عصر ساختمان- معاون وزیر راه و شهرسازی از فعالیت ۵۰ هزار نفر در آزادراه‌های در حال ساخت کشور خبر داد و گفت:‌ سال گذشته ۴۲۰۰ میلیارد تومان در پروژه‌های زیرساختی حمل ونقل هزینه شد.

فعالیت ۵۰ هزار نفر در شبکه آزادراهی کشور
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۰:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از تسنیم، خیرالله خادمی در نشست با جامعه مهندسان مشاور کشور اظهار کرد:‌ باید در بخش پروژه‌های زیرساختی کشور تغییر نگاه داشته باشیم و نمی‌توانیم مانند گذشته کار کنیم. باید با همکاری با هم مشکلات کنونی را برطرف کنیم.

وی با بیان این‌که همیشه به لحاظ تاریخی ایران برای اتصال دو نقطه جهان مورد توجه قرار داشته است،‌گفت:‌ جاده ابریشم سابقه 2000 ساله دارد که نشان از جایگاه مهم ایران بوده است اما متاسفانه امروز در حال از دست دادن این جایگاه هستیم.

وی افزود: رویکرد دولت این است که از اقتصاد نفتی بیرون بیاید و به اقتصاد ترانزیتی بپیوندد. بخش زیادی از منابع مالی مورد نیاز برای زیرساخت‌ها در کشور از این محل قابل تامین است.

مدیرعامل شرکت ساخت با اشاره به ضرورت احیای کریدورهای ترانزیتی و رفع گلوگاه‌های آن، بیان کرد:‌ محیط زیست و توجه به منابع مملکت باید در طرح‌های زیرساختی کشور مورد توجه قرار داشته باشد. شرایطی را باید در ترانزیت حفظ کنیم که ضمن حفظ محیط زیست منافعی را نصیب کشور کنیم.

خادمی با بیان این‌که باید پروژه‌ها از حالت هزینه‌ای به حالت درآمدی تبدیل شود از هزینه 4200 میلیارد تومان در پروژه‌ها طی سال گذشته خبر داد و گفت: در بخش آزادراه‌ها حدود 5000 دستگاه ماشین آلات در حال فعالیت هستند، ضمن آن‌که 15 هزار نفر به صورت مستقیم و 35 هزار نفر به صورت غیرمستقیم در آزادراه‌های کشور در حال کار هستند.

وی با اشاره به این‌که در کنار آزادراه‌ها و زیرساخت‌های کشور باید شهرک‌هایی برای درآمدزایی احداث شود، اظهار کرد: استفاده از فناوری‌های نوین در طرح‌ها کُند است. این یکی از گرانترین بخش‌ها احداث زیرساخت جاده‌هاست که باید فکری به حال آن کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این‌که باید  جایگاه مهندسان مشاور از نطارت محوری به مدیریت محوری تغییر کند،‌ افزود: نظارت بر عملیات اجرای پروژه‌ها خوب انجام می‌شود اما در مدیریت احداث دارای نقص هستیم.

خادمی همچنین از تزریق  3500 میلیارد تومان اوراق مشارکت و اسناد خزانه اسلامی به پروژه‌های زیرساختی حمل ونقل کشور خبر داد.

میرشغیع معاون ساخت و توسعه آزادراه‌ها نیز در این نشست گفت:‌ نظام کارفرمایی ضعف‌های ساختاری داشته و آنرا به مجموعه مهندسان مشاور منتقل کرده  و در عین حال کارفرما و مهندس مشاور در برابر تغییرات مقاومت می‌کنند.

وی با اشاره به ضعف مهندسی و فنی در پروژه‌های وزارت راه و شهرسازی، اظهار کرد: در آزادراه‌ها تلاش کرده‌ایم حجم زیادی از پروژه‌ها را فعال کنیم که خوشبختانه بخش خصوصی در این زمینه حضور فعال‌تری در سرمایه‌گذاری داشته است.

وی تاکید کرد: ظرفیت مهندسان مشاور بالاست و می توانند انگیزه سرمایه‌گذاران را به وجود آوردند.

معاون توسعه آزادراه‌ها گفت: باید به گونه جریان مالی را تعریف کنیم که شغل‌های فراوانی را ایجاد خواهد کرد. 5000 کیلومتر آزادراه جدید را با همین ظرفیت ‌ها بسازیم. این میزان آزادراه دو تا سه سال برای مهندسان مشاور کار درست می‌کند.

به گزارش تسنیم در این نشست مهندسان مشاور نیز به بیان نظرات خود پرداختند و خواستار رسیدگی به مشکلاتی از جمله پرداخت به موقع حقوق کارمندان، حل مسئله بیمه و مالیات شدند.

همچنین از دست دادن نیروها به جای جذب و پرورش آنها در شرکت‌های مشاور و اضمحلال مهندسان مشاور از جمله مسائلی بود که توسط مهندسان مشاور به عنوان نقد از عملکرد خودشان مطرح شد.

برچسب ها
رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
آخرین بروزرسانی ۹ روز پیش
آرشیو