عصر اعتبار

وضعیت قرمز در صنعت ساختمان‎سازی استان گلستان

عصر ساختمان- ساختمان‌سازی تعداد زیادی از صنایع و گاهی حتی اقتصاد یک کشور را نیز به دنبال خودش می‌کشد هر صنعتی باید زنجیره تولید داشته باشد و از حضور غیرمسؤولانه بخش‌های مختلف در این صنعت جلوگیری شود.

وضعیت قرمز در صنعت ساختمان‎سازی استان گلستان
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۵:۰۰

به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از فارس، مسکن یکی از بخش‎های مهم اقتصادی در هر  کشوری محسوب می‎شود بر اساس آمار رسمی بیش از 300 واحد صنفی، حرفه ای و تولیدی وابسته و در ارتباط با این صنعت هستند و می‎توانند  اشتغالزایی ایجاد کنند اما در چند سال اخیر عواملی هم چون افزایش نرخ تورم، کاهش تقاضا و قیمت بالای مسکن موجب رکود در بخش ساخت و ساز کشور و بالطبع آن در گلستان شده است. وضعیت ساخت و ساز و رکود در این بخش از صنعت می‎تواند مشکلات فراوانی برای استانی محروم هم چون گلستان به همراه داشته باشد چرا که اشتغال تعداد زیادی از افراد با ساخت و ساز و شاخه‎های آن در ارتباط است.

ابهامات قانون پیش‌فروش رفع شود

اگر چه رکود در صنعت ساخت و ساز دلایل بی‎شماری دارد که هر یک از زوایای خاصی قابل بررسی و تجزیه و تحلیل است اما رئیس انجمن انبوه‌سازان استان گلستان معتقد است از سال 1390 با واقعی شدن قیمت حامل انرژِی و تشدید تحریم‌ها ارزش پول ملی کاهش یافت که  نتیجه این عوامل افزایش  قیمت ساختمان و قیمت فروش  بود که به دنبال آن  شکافی میان خریداران و فروشندگان ایجاد شد.

سیدمحمد مرتضوی اظهار کرد: برای برون‌رفت از این وضعیت، انجمن انبوه‌سازان تلاش‎های بسیاری را انجام داد در برنامه ششم توسعه یک بسته پیشنهادی ارائه شد و قانون پیش‌فروش که بخشی از این بسته بود سال 1389 مطرح و دو سال پیش به تصویب رسید.

وی پیش‌فروش را یکی از ظرفیت‌های قابل توجه منابع مالی انبوه‌سازان عنوان کرد و افزود: متأسفانه در این قانون روابط بین خریدار و پیش فروشنده به درستی دیده نشده است و مشکلاتی از قبیل نبود بیمه برای تضمین کیفیت، مبهم بودن انتخاب ناظر و مالیات چندگانه از جمله موارد متعددی است که به عنوان اشکال به قانون پیش‌فروش وارد شده و باید اصلاحاتی انجام شود.

وی با انتقاد از قانون پیش‎فروش ساختمان که در واقع برای خروج از وضعیت رکود ساخت و ساز اعمال شده است گفت: قانون باید روند کار افراد را تسهیل کند اما در برخی مواقع قانون‎‎های مربوط به ساخت و ساز به خصوص پیش‎فروش ساختمان ابهامات زیادی وجود دارد که این عوامل پاسخگوی خروج از وضعیت فعلی ساخت و ساز نیستند.

هزینه بالای ساخت و ساز و رکود در صنعت ساختمان‌سازی

رئیس انجمن انبوه سازان استان گلستان در ادامه یکی از دلایل رکود در صنعت ساختمان را هزینه بالای ساخت و ساز عنوان کرد و افزود: در برخی سال‎ها هزینه صدور پروانه شهرداری تا 300 درصد و هزینه خدمات فنی مهندسی تا 70 درصد افزایش می‎یابد از سویی رشد پایین اقتصادی موجب شده تا قدرت خرید مردم در بحث ساختمان به شدت افت کند.

به گفته مرتضوی برداشته شدن معافیت مالیاتی که روزی موجب حضور انبوه‎سازان در این صنعت بود عدم این اتفاق امروز مشکلات بزرگی را در حوزه ساخت و ساز رقم می‎زند.

وی با بیان اینکه تا صنعت ساخت و ساز کشور رونقی نداشته باشد اقتصاد کشور نیز رونق نخواهد گرفت بیان کرد: بروکراسی شدید در صنعت ساخت و ساز حاکم شده است و 80 قانون و آیین‎نامه بر دستان کارآفرینان و تولیدکنندگان غل و زنجیر می‎شود.

ورود افراد غیرمتخصص به صنعت ساختمان‌سازی موجب رکود این بخش شده است

از سویی دیگر عضو انجمن انبوه‌سازان استان گلستان معتقد است یکی از مهمترین دلایل رکود در این بخش ورود افراد غیرمتخصص به این صنعت است.

شهاب نورانی‎نیا در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس از گرگان اظهار کرد: وقتی افراد زیادی با داشتن یک شغل غیرمرتبط با ساخت‌و‌ساز  وارد این حرفه می‌شوند باعث افزایش عرضه در بازار، کاهش قیمت و در نتیجه ایجاد رکود در بازار می‌شوند تا چه زمانی باید اجازه دهیم که اشخاص مختلف فکر کنند می‌توانند مسکن بسازند چرا با حوزه عظیم ساختمان‌سازی سلیقه‌ای رفتار می‌شود نباید اجازه داد لشکرکشی به بخش ساختمان‌سازی کشور رخ دهد چرا که ساختمان‌سازی شوخی نیست تا در دست افرادی با اهداف خاص بیفتد این نگاه خشکی است که بدون در نظر گرفتن مصالح کشور اشخاص مختلف با هر حرفه و تخصصی وارد حوزه ساخت و ساز می‌شوند.

وی اضافه کرد: از سویی، نزول سطح علمی وعملی فارغ‌التحصیلان بخش ساختمان ومسکن، کم‌توجهی و حمایت نکردن از مهندسین و تولید‌کنندگان محصولات مختلف بخش ساختمان از جمله عواملی است که در رکود بخش ساختمان‌سازی دخیل هستند.

وی افزود: البته در رکود صنعت ساخت و ساز مسائل سیاسی نیز دخیل است در این سال‌ها بحث مذاکرات هسته‌ای تمام اقتصاد کشور و به دنبال آن صنعت ساخت و ساز را تحت تأثیر قرار داد.

قیمت مسکن با درآمد مردم تناسبی ندارد

عضو انجمن انبوه‌سازان استان گلستان بیان کرد: در یک برهه کشور در شرایط بحرانی به سر می‌برد، در واقع در شرایطی که احتمال می‌رفت مذاکرات اتفاق نیفتد خرید ملک یک ریسک محسوب می‌شد بنابراین مردم ترجیح دادند در این شرایط از خرید ملک پرهیز کنند و بیشتر به فروش تمایل داشتند تا نقدینگی کافی داشته باشند.

نورانی‌نیا اضافه کرد: بالابودن هزینه‌های ساخت و ساز به دلیل تورم ناشی از تحریم‌های اقتصادی ایران و تناسب  نداشتن قیمت تمام شده مسکن با درآمد اقشار مختلف مردم باعث کم شدن بازار تقاضا در این خصوص شده است که به دنبال آن رکود در بازار ایجاد شد.

وی گفت: انجمن انبوه‌سازان اگر به درستی در جایگاه خود قرار گیرد و کارکردهای خود را انجام و از سوی مسؤولان حمایت شود می‎تواند باعث رونق در جامعه شوند. هر صنعتی از جمله ساختمان باید زنجیره تولید داشته باشد و از حضور غیرمسؤولانه بخش های مختلف در این صنعت جلوگیری شود، گاهی تلاش افراد برای کسب سود بالاتر این صنعت را با مشکل مواجه کرده است در واقع  ساختمان‌سازی تعداد بسیاری از صنایع و گاهی حتی اقتصاد یک کشور را نیز به دنبال خودش می‌کشد.

رشد 20 درصدی صدور پروانه در 6 ماه نخست سال جاری

در حالیکه مسؤولان حوزه ساختمان‌سازی اعتقاد به رکود در این بازار دارند اما مدیر کل راه و شهرسازی گلستان از رشد 20 درصدی صدور پروانه در 6 ماه نخست سال جاری در گلستان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، ابراهیم مبارک‌قدم با اعلام این مطلب افزود: قبول ندارم در صنعت ساختمان رکود حاکم است چرا که طی سه سال گذشته واحدهای مسکونی زیادی در استان ساخته شده  که هنوز به پیش فروش نرفته است.

وی خاطرنشان کرد: برای تسهیل در امر ساخت و ساز و فروش آن، پیشنهاد می‎شود تسهیلات بلندمدت به زوجین اعطا شود از طرفی کاهش نرخ سود بانکی می‎تواند این روند را تسهیل دهد.

وی گفت: قیمت مسکن به هیچ‌وجه با قدرت خرید جامعه سازگار نیست، پیشنهاد می‎شود متراژ منازل با توجه به قدرت خرید مردم کاهش یابد و شهرداری نیز در این موضوع همکاری لازم را داشته باشد.

بر اساس این گزارش کارشناسان اقتصادی معتقدند سالانه قریب به 800 هزار از پروانه‌های صادر شده برای ساختمان در کشور کاهش می‌یابد در حالی که رقابت برای فروش میان فروشندگان ایجاد شده است اما وضعیت فروش مسکن در سال‌های اخیر تفاوت چندانی نداشته است.

بدون تردید رکود در بخش ساخت و ساز بر دیگر جنبه‌های اقتصادی استان تأثیر می‌گذارد بسیاری از بخش‌های مرتبط با صنعت ساختمان مانند کارخانجات میله گرد، سیمان، آجر و دیگر مصالح و لوازم ساختمانی در رکود به سر می‌برند و در این میان کارگران زیادی در بخش ساختمان‌سازی شغل خود را از دست می‌دهند.

عوامل دخیل بر رکود  صنعت ساخت و ساز استان بی‌شمار هستند و شاید تمام این مشکلات به وضعیت اقتصادی حاکم در کشور بازگرد امید است با کاهش تحریم‎ها و بهبود وضعیت اقتصادی کشور و رفع مشکلات در حوزه ساخت و ساز شاهد جریان خون تازه‎ای در صنعت ساختمان‌سازی کشور و استان گلستان باشیم.

برچسب ها
رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
آرشیو