عصر اعتبار

وام به انبوه‌سازان گره رکود را باز می‌کند؟

عصر ساختمان- بانک مسکن شرایط جدیدی را برای پرداخت وام به انبوه‌سازان درنظر گرفته است تا شاید پس از بهبود شرایط وام خرید مسکن با اعطای وام ساخت نیز شرایط برای خروج مسکن از رکود فراهم شود.

وام به انبوه‌سازان گره رکود را باز می‌کند؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان»به نقل از همشهری، بانک مسکن اعلام کرد: انبوه‌سازان به‌عنوان سازنده‌های واجد شرایط دریافت وام ساخت بدون سپرده بانک مسکن، متناسب با حجم پروژه، می‌توانند از دوره‌های زمانی مختلف برای اخذ تسهیلات مشارکت، استفاده کنند.

براساس اعلام بانک یادشده، طول دوره مشارکت مدنی برای وام ساخت بدون سپرده، بر حسب تعداد واحدهای مسکونی تعریف شده در پروژه ساختمانی، از 12تا 36ماه، قابل تنظیم است. همچنین برای پروژه‌های دارای 6تا 20واحد مسکونی، حداکثر مدت قرارداد مشارکت مدنی، 18‌ماه درنظر گرفته‌شده به این معنا که سازنده از زمان دریافت تسهیلات بدون سپرده ساخت مسکن، 18‌ماه فرصت دارد با استفاده از وام دریافت شده، نسبت به ساخت و تکمیل پروژه اقدام کند و بعد از آن، باید اقدام به فروش اقساطی و بازپرداخت تسهیلات دریافتی، کند.

براساس ضوابط تعیین شده برای وام ساخت انبوه‌سازی، مدت زمان اولیه قرارداد مشارکت مدنی برای پروژه‌های 21تا 50واحدی، 51تا 100واحدی و همچنین 101واحدی و بیشتر نیز به‌ترتیب مدت 24ماه، 30‌ماه و 36‌ماه درنظر گرفته شده است. نرخ سود این تسهیلات، 18درصد تعیین شده و برای دوره فروش اقساطی - انتقال وام ساخت به خریدار واحد مسکونی نیز نرخ سود در همین سطح می‌ماند.

انبوه‌سازان و سرمایه‌گذاران پروژه‌های ساختمانی، سازنده‌های صاحب صلاحیت برای دریافت این تسهیلات، نیازی به سپرده‌‌گذاری ندارند، در نتیجه سود واقعی تسهیلات، برابر با سود اسمی است و نرخ بازدارنده یا فاقد توجیه اقتصادی، محسوب نمی‌شود. براساس این گزارش، در تهران و 6کلانشهر کرج، تبریز، مشهد، اهواز، شیراز و اصفهان، برای ساختمان‌سازی سنتی (روش معمول ساختمان‌سازی)، به ازای هر واحد مسکونی، 100میلیون تومان وام ساخت به سازنده پرداخت می‌شود.

    وام بیشتر برای ساختمان‌های سبز

براساس اعلام بانک مسکن، برای پروژه‌هایی که به روش صنعتی در کلانشهرها احداث می‌شود، سقف تسهیلات معادل 130میلیون تومان تعیین شده و در تهران و 6کلانشهر یادشده، چنانچه سازنده‌های مسکن از فناوری‌های منتقل شده به کشور در زمینه صنعت ساختمان و همچنین از روش‌هایی که به ارتقای بهره‌وری مصرف انرژی، برای ساختمان‌سازی استفاده کند، بانک مسکن به ازای ساخت هر واحد مسکونی، مبلغ 150میلیون تومان تسهیلات بدون سپرده پرداخت خواهد کرد. علاوه براین در مراکز استان و شهرهای بزرگ (شهرهای با جمعیت بیش از 200هزار نفر) و سایر مناطق آزاد کشور نیز وام ساخت بدون سپرده برای سنتی‌سازی با سقف 90میلیون، برای پروژه‌های صنعتی‌سازی 110میلیون تومان و برای استفاده از فناوری‌های نوین نیز وام 130میلیون تومانی پرداخت خواهد شد. بانک مسکن اعلام کرد: در سایر شهرها نیز برای سنتی‌سازی، وام بدون سپرده 70میلیون تومانی و برای پروژه‌های صنعتی‌سازی، وام 90میلیون تومانی و برای فناوری‌های نوین نیز وام 100میلیون تومانی به ازای ساخت هر دستگاه واحد مسکونی، پرداخت می‌شود.

همچنین در مناطق شهری کمتر توسعه یافته، برای پروژه‌های سنتی‌سازی، وام 50میلیون تومانی به ازای هر واحد مسکونی، به انبوه‌ساز پرداخت می‌شود و برای صنعتی‌سازی و مدل سوم ساختمان‌سازی (انتقال فناوری نوین) نیز در مناطق کمتر توسعه یافته، وام 70میلیون تومانی پرداخت خواهد شد.

برچسب ها
پورسعیدخلیلی
رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
آخرین بروزرسانی ۱۶ روز پیش
آرشیو