عصر اعتبار

۹۰درصد بافت تاریخی یزد پایش شد

عصر ساختمان- ۹۰درصد بافت تاریخی یزد پایش شده و قرار است رئیس جدید سازمان میراث فرهنگی در هفته‌های آینده با سفر به یزد، موضوعات مرتبط با پرونده ثبت جهانی یزد را پیگیری کند.

۹۰درصد بافت تاریخی یزد پایش شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصرساختمان»به نقل از همشهری آنلاین،  زهرا احمدی‌پور در جلسه دیروز شورای معاونین سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور که با حضور فاطمه دانش یزدی که به تازگی به ریاست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد برگزیده شده است، برگزار شد، تأکید کرد نسبت به پرونده ثبت جهانی یزد دغدغه جدی دارد. او همچنین در جلسه شورای معاونین میراث فرهنگی گفته است که اولویت اصلی سفر به یزد برای او پیگیری موضوعات مرتبط با پرونده ثبت جهانی یزد است.

  خشت، یزد را جهانی می‌کند
  فاطمه دانش یزدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد به همشهری گفت که پرونده ثبت جهانی یزد دغدغه جدی مسئولان استانی و سازمان میراث فرهنگی است و تأثیر مستقیم بر گردشگری و صنایع‌دستی این استان و ارزآوری و اشتغال دارد. او تأثیر مستقیم ثبت جهانی یزد را موجب مرتفع شدن موانع و مشکلات بافت تاریخی شهر یزد و احیای هنرهای سنتی این استان و تعدد بازارچه‌های صنایع‌دستی و جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در حوزه زیرساخت‌های اقامتی اعلام کرد و گفت: ضوابط و ساماندهی بافت تاریخی یزد نیز در حوزه ثبت جهانی تأثیر دارد که این موضوعات هم‌اکنون در کنار یکدیگر جلو می‌روند. رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان یزد همچنین از پایش 90درصد از بافت تاریخی یزد و شناسایی پلاک به پلاک ثبتی خانه‌ها و محلات مسکونی در بافت تاریخی خبر داد و گفت: بافت تاریخی یزد یک بافت زنده است و پایش این بافت با هدف مرمت اصولی با ضوابط و سازه سنتی انجام شده است.

  فاطمه دانش یزدی با اشاره به فعالیت‌های 2سال گذشته کارشناسان فرانسوی در بافت تاریخی یزد و مطرح شدن موضوع استفاده از سازه سنتی توسط این گروه که بر استفاده از خشت به‌عنوان مصالح بوم‌آور کویر تأکید داشتند، گفت: اگر بتوانیم مرمت اصولی را با استفاده از سازه سنتی در مرمت بناهای بافت تاریخی شهر یزد داشته باشیم پرونده ثبت جهانی این شهر روند خوبی را طی می‌کند و با پیشرفت جدی مواجه می‌شود.

  6هزار اثر تاریخی و 700بنای شاخص
  بیش از 6هزار بنا و آثار تاریخی در استان یزد شناسایی شده است که یکهزار و 700بنای تاریخی شاخص این استان به فهرست آثار ملی کشور افزوده شده و مابقی آثار روند ثبت ملی را پشت سر می‌گذارند. استان یزد رتبه نخست ثبت آثار ملی کشور را نیز به‌خود اختصاص داده و اکنون در انتظار ثبت در فهرست آثار جهانی است. 2باغ‌ دولت آباد و پهلوان پور یزد و 2قنات زارچ و حسن آباد مشیر یزد نیز در پرونده زنجیره‌ای باغ‌ها و قنات‌های ایرانی، جهانی شدند. درصورت رأی موافق یونسکو به ثبت جهانی یزد، برای نخستین بار در کشور یک شهر ایرانی جهانی می‌شود.محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌فرهنگی کشور پیش‌تر به همشهری گفته بود، الگوی مدیریتی شهر تاریخی یزد و تعامل دستگاه‌های مختلف در صیانت و حفاظت از آثار تاریخی این شهر در پروسه ثبت جهانی الگوی خوبی برای دیگر استان‌های کشور است. تعامل دستگاه‌های مدیریتی در استان یزد برای صیانت از میراث فرهنگی این استان به اندازه‌ای است که اکنون استاندار یزد جلسات هفتگی پیگیری ثبت جهانی بافت تاریخی شهر یزد را روزهای یکشنبه برپا می‌کند و مدیران این استان تلاش خود را برای گرفتن نظر مساعد یونسکو در پرونده جهانی شدن شهر تاریخی ایران به‌کار بسته‌اند. ثبت جهانی یزد تیرماه آینده به رأی‌گذاشته می شود.

  شهر تاریخی یزد 9200هکتار مساحت دارد که از این میزان 190هکتار شامل 19محله در هسته مرکزی بافت تاریخی یزد با آثاری از دوره آل‌مظفر است. هم‌اکنون 900هکتار از شهر تاریخی یزد ثبت ملی شده که 750هکتار آن در بافت تاریخی اصلی شهر متمرکز است.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو