عصر اعتبار

اروپا اولین مشتری فولاد ایران

عصر ساختمان- آمارها نشان می‌دهد که قریب به ۵۰ درصد از فولاد ایران به کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، اسپانیا و آلمان صادر می‌شود که این موضوع این قاره را به عنوان عمده ترین مشتری فولاد ایران نشان می‌دهد.

اروپا اولین مشتری فولاد ایران
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، در سال 94 میزان صادرات فولاد ایران 3.8 میلیون تن بود که از این میزان 50 درصد مربوط به محصولات نورد تخت بود است که محصولات تخت عمدتا به کشورهای اروپایی همچون ایتالیا، اسپانیا، آلمان و در خاورمیانه نیز به امارات متحده عربی صادر شد و در بخش بیلت نیز صادرات به کشورهایی همچون امارات متحده عربی، عمان و اردن صورت گرفت.

  گزارشی که متال بولتن از وضعیت فولاد ایران ارائه کرده است، گویای این مطلب است که بعد از امضا برجام و لغو تحریم ها علیه ایران توجه جامعه جهانی را به ایران به خصوص در صنعت فولاد جلب کرده است و شماری از فولادسازان، تجار و عرضه کنندگان تجهیزات به منظور از سر گیری روابط و ایجاد روابط تجاری به ایران آمدند.

  همچنین در این گزارش آمده است با آزادی روابط تجاری و سرمایه گذاری دربخش های مختلف اقتصاد کشور انتظار می رود که مصرف فولاد رشد چشمگیری را داشته باشد. سرمایه گذاری ها در بخش مصرف فولاد ظرفیت صادرات کشور را نیز افزایش خواهد داد. علاوه بر این، ایران دارای مواد خام و منابع انرژی فراوانی است که می تواند نیازهای رشد صنعت فولاد را تامین کند.

  از طرفی دیگر آمده با این که ساختار بازار فولاد ایران در سال های تحریم تغییر کرده است و ظرفیت تولید فولاد و تقاضای آن در حال حاضر در ایران را دچار تناقض دانست و بهبود اقتصاد را متاثر از مشکلات بانکی عنوان کرد که تحقق پروژه های مصرف تولید فولاد را به تعویق انداخته است.

  در بخش واردات ایران در سال 2015 حدود 3.3 میلیون تن محصولات تخت فولادی وارد کرده است که در نه ماهه نخست سال 2016 به 1.7 میلیون تن کاهش یافت و انتظار می رود در سال 2017 نیز همچنان روندی کاهشی داشته باشد و بیلت وارداتی در سال 2012  نیز به میزان 3 میلیون تن بود که در سال 2014 به 250 هزار تن کاهش یافت و در سال های 2016-2015 واردات بیلت با کاهش بیشتری مواجه شد.

  انجمن جهانی فولاد همچنین ظرفیت تولید فولاد خام ایران را 28 میلیون تن اعلام کرد که در 9 ماهه نخست سال 2016 تولید فولاد ایران به 13.21 میلیون تن رسید و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 8 درصد افزایش داشت. در سال 1394 هم میزان مصرف فولاد ایران 15 تا 16 میلیون تن براورد شده که دلیل این امر کمبود سرمایه گذاری در بخش های مصرفی فولاد است.

  در حالی بانک جهانی رشد ناخالص داخلی ایران را در سال 1395 چهار درصد اعلام کرد که به نظر می رسد بخش های مصرفی فولاد همچون مسکن و زیرساخت تا سال میلادی آینده رشد چشمگیری نخواهند داشت.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۹ روز پیش
  آرشیو