عصر اعتبار

سیستم هشدار سریع زلزله در کشور راه اندازی می شود

عصر ساختمان- تهران - ایرنا - رئیس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران پژوهشگاه زلزله شناسی از راه اندازی سیستم هشدار سریع زلزله در استان های بزرگ کشور خبر داد و گفت: هم اینک مطالعات سیستم هشدار سریع زلزله در کشور در حال انجام است و با تکمیل مطالعات راه اندازی خواهد شد.

سیستم هشدار سریع زلزله در کشور راه اندازی می شود
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایرنا، کامبد امینی حسینی  اظهار کرد: این امکان وجود دارد که بتوانیم سیستم هشدار سریع زلزله را تا 2 سال آینده در شهرهای بزرگ کشور راه اندازی کنیم.

  وی تاکید کرد: هم اینک این پژوهشگاه و دیگر دستگاههای متولی بر روی موضوع سیستم هشدار سریع کار می کنند و دانش فنی وتکنولوژی لازم وجود دارد اما باید از نظر تجهیزاتی تقویت شویم. بدون شک راه اندازی این سیستم به دلیل نبود امکانات و تجهیزات لازم زمانبر خواهد بود.
  امینی حسینی با بیان اینکه سیستم هشدار سریع در کشور ژاپن پیاده سازی شده است و مورد استفاده قرار می گیرد، توضیح داد:این دستگاه هشدار تنها وقوع زلزله را هنگام رخداد اطلاع می دهد و امکان پیش بینی را ندارد یعنی هنگامی که زلزله در حد فاصل50 کیلومتری شهر درحال وقوع است، سیستم در فاصله زمانی30 تا40 ثانیه از طریق رسانه ها و نیز تلفن همراه، زلزله را به مردم اطلاع می دهد.
  وی تاکید کرد: شرایط و ساختارهای کشور ما با ژاپن متفاوت است بنابراین اجرای سیستم هشدار سریع زلزله، در کشورمان زمانبرخواهد بود.

  **امکان پیش بینی زلزله وجود ندارد
  امینی حسینی در پاسخ به این سوال که آیا امکان پیش بینی زلزله وجود دارد یا نه؟ اظهارکرد: این امکان در هیچ کشوری تاکنون میسر نشده است. زلزله درهیچ جای دنیا قابل پیش بینی نیست و علم و تکنولوژی آن وجود ندارد.
  رئیس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران پژوهشگاه زلزله شناسی همچنین از وجود شبکه لزره نگاری در کشور خبرداد و گفت: از شرایط خوبی درحوزه شبکه های لرزه نگاری برخورداریم وامکانات خوبی دراین زمینه در اختیار داریم اما برای پیاده سازی آن نیاز به بودجه و حمایت داریم.
  وی تصریح کرد: بوسیله شبکه لرزه نگاری تنها قادریم وقوع زلزله را در کشور به صورت آن لاین روی شبکه های موجود مشاهده و ‌رصد کنیم.
  امینی حسینی افزود: علاوه براین پژوهشگاه، مرکز ژئوفیزیک نیز به شبکه لرزه نگاری مجهز هستند.در حال حاضر نیز وضعیت کشورمان از نظر فن آوری حوزه های لرزه نگاری خوب است .
  این مقام مسئول در حوزه زلزله شناسی با بیان اینکه از شبکه لرزه نگاری فقط برای اعلام زلزله و نه هشدار و پیش بینی استفاده می شود، اظهارداشت: از لحاظ پیش بینی و هشدار سریع همچون دیگر کشورها در گام های اولیه هستیم و سیستم هشدار سریع فقط در ژاپن اجرایی شده است.
  امینی حسینی گفت: کل دنیا در بخش پیش بینی زلزله عقب هستند و هنوز ساختارهای ناشناخته زیادی در این زمینه وجود دارد.
  رئیس پژوهشکده مدیریت خطرپذیری و بحران پژوهشگاه زلزله شناسی گفت: از نظر استاندارد جهانی ایران جزو 10 کشور برتر دنیا است و خوشبختانه از نظر دانش رشد زیادی کرده است و حرف های زیادی برای گفتن دارد اما از لحاظ عملیاتی و اجرایی هنوز با دنیا فاصله زیادی وجود دارد که باید جبران شود.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو