عصر اعتبار

روستایی به قدمت مادها اما ناشناخته ...

عصر ساختمان- زیر چتر آسمان آبی، روستایی هست چون نگین و گوهری بس زیبا بر دامن کوه همجوارش زریله که گویی به دست خیاط روزگار گلدوزی شده است. چشم‌انداز طبیعیش در هر فصلی تو را به وجد می‌آورد.

روستایی به قدمت مادها اما ناشناخته ...
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، با دیدن این تابلوی چهار فصل طبیعی روستا که نمادی از خلقت باری‌تعالی است، دلت برای این روستا پرمی‌کشد. شکوفه‌های درختان سیب آن عجیب برای رهگذران دلبری می‌کنند.

  دلت می‌خواهد در زیر سایه درختان گیلاسش دراز بکشی و لحظه‌ای طعم چرت گیلاسی را بچشی. بوی عطر موسیر، گل‌های رنگارنگ، گیاهان دارویی و گل‌های لاله واژگونش در دشت و کوه و دره‌ها و چشمه‌ساران و چمن‌زارها و باغ‌های وسیع روستا چه راحت تو را به رویاها می‌برند.

  خانه‌های پلکانی و تکیه داده به کوه زریله ساخته شده از خشت و سنگ با کوچه‌های سنگ فرش شده لذت قدم زدن را در تو چه عجیب دوچندان می‌کند. گویی به دنیایی رویایی قدم نهاده‌ای، دلت می‌خواهد تک‌تک کوچه‌ها را سرک بکشی.

  پله‌های سنگی کوچه‌ها سرازیر به سمت دامن زریله با درختان بید آویزان از دیوار سنگی همسایه و سنگ‌فرش هر کوچه پس‌کوچه‌ای آمیخته با عطر و بوی نان و گرده تازه پخت شده توسط زنان روستا تو را به ذوق می‌آورد. دلت می‌خواهد شیب و سرازیری کوچه‌ها را دوباره بدوی، اصلا انگار خستگی برایت بی‌معنا می‌شود.

  حفاظ و نرده‌های چوبی کنار رودخانه با قطاری از درختان سر به فلک کشیده و خانه رویایی خشتی و سنگی همسایه بر دامن کوه با پله‌های سنگیش دلت را می‌برد.

  بی‌اختیار از سرذوق این همه زیبایی، کودکی می‌شوی و بدون اذن صاحبخانه گوشه دروازه را باز می‌کنی و سرکی به داخل حیاط  می‌کشی، خودت هم از این جسارت و شیطنت کودک درونت خنده‌ات می‌گیرد اما چه کنی که زیبایی طبیعت و چشم‌انداز دلربای روستا گویی دست به دست هم داده و تو را هیپنوتیزم کرده‌اند و دل از کف داده‌ای.

  صاحبخانه را در حیاط می‌بینی، از رد دیده‌گانت پی به حیرتت از این همه زیبایی برده و انگار این رفتار کودکانه‌ات برایش کاملا عادی بوده و به این رفتار دیگر عادت کرده است.

  پنجره‌های باز خانه‌هایشان با چه مهربانی نسیم و نور آفتاب صبح‌گاهی را به منزل دعوت می‌کنند. درختان سر به فلک کشیده بادام و گردو و آن زردآلوهای زرینش چه سخاوتمندانه اجازه چیدن را به تو می‌دهند. رودها و چشمه‌ساران بهارانش چه با مهربانی در زیر دامنه کوه‌های پیرامون و دره‌هایش جاری است. تاکستان‌های انگورش چه زیبا در برابر تلألو خورشید می‌درخشند.

  آری اینجا روستای «حبشی» است، واقع در ٢6 کیلومتری شهر اسدآباد که در سال ٨6 به عنوان روستای هدف گردشگری و توریستی شهرستان اسدآباد انتخاب  شد. این روستا از روستاهای تاریخی استان همدان در شهرستان اسدآباد ‌با چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیباست که طرح احیاء و حفاظت از بافت و کالبد با ارزش آن در حال حاضر در فاز نخست اجرا شده است.

  کارشناسان میراث فرهنگی، قدمت این روستا را با توجه به مشابهت‏های ساختار معماری سنتی سنگی و خشتی آن با بقایای تاریخی دوران مادها، به این دوران نسبت می‌دهند.

  چشم‌اندازهای طبیعی از جاذبه‌های گردشگری این روستا محسوب می‌شود و کوه‌های اطراف  و پیرامون روستا با غارهای مختلف به ویژه در بهار و تابستان مناظر زیبایی را در این روستا پدید آورده است. اما چگونه و با چه راهکارهایی می‌توان نسبت به جذب گردشگر و معرفی بیشتر این روستای گردشگری اقدام کرد؟

  بخشدار پیرسلمان در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه روستای حبشی در سال ٨6 به عنوان روستای هدف گردشگری شهرستان اسدآباد انتخاب و معرفی شده است، اظهار کرد: در حال حاضر این روستا دارای 56۰ نفر جمعیت با ١4۰ خانوار بوده که اکثریت شغل جمعیت این روستا کشاورزی، باغداری و دامداری است.

  یزدان آزرمی با اشاره به اینکه روستای گردشگری حبشی دارای طرح هادی است، گفت: طرح هادی تهیه شده توسط بنیاد مسکن در روستاهای هدف گردشگری توسط اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری تأیید می‌شود که طرح هادی این روستا نیز مورد تأیید قرار گرفته است.

  وی تصریح کرد: تا کنون 4۰ درصد طرح هادی روستای حبشی به صورت جداره‌سازی دیوار منازل، محوطه‌سازی و سنگفرش انجام شده است.

  آزرمی با بیان اینکه اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به عنوان متولی اصلی حوزه گردشگری محسوب می‌شود، عنوان کرد: از میراث فرهنگی استان و شهرستان انتظار است  در راستای جذب گردشگر و بازدیدکنندگان از این روستای گردشگری با توجه به بکر بودن طبیعت روستا و بافت پلکانی آن اقدامات لازم را انجام دهد.

  وی تبلیغات را در دنیای امروز یکی از مهمترین راهکارهای معرفی روستای گردشگری حبشی برشمرد و ادامه داد: متولیان مربوطه با تهیه و توزیع اقلام تبلیغاتی، نصب تابلو، توزیع بروشور و ... می‌توانند نسبت به این امر اقدام کرده و بخشداری پیرسلمان نیز در این راستا همکاری لازم را با میراث فرهنگی خواهد داشت.

  آزرمی اضافه کرد: در حال حاضر این روستای گردشگری فاقد تابلو برای معرفی روستا هدف گردشگری به گردشگران و مسافران است که امیدواریم میراث فرهنگی نسبت به پیگیری تهیه تابلو مناسب اقدام کرده و با تهیه اقلام فرهنگی تبلیغاتی بیش از پیش روستای حبشی را به گردشگران و مسافران معرفی کند.

  وی با بیان اینکه در حال حاضر بیشتر گردشگران و بازدیدکنندگان از روستای گردشگری حبشی افرادی هستند که آشنایی قبلی با این روستا داشته و دارند، اظهار کرد: لازم است در گام نخست تبلیغات گسترده‌تری برای معرفی این روستا انجام پذیرد.

  آزرمی تکمیل جداره‌سازی و محوطه‌سازی روستا را گام بعدی دانست و تصریح کرد: پیگیری‌هایی هم توسط بنیاد مسکن شهرستان و استان انجام شده که انتظار می‌رود برای ادامه تکمیل بهسازی این روستای بکر توسط این اداره اقدام شود به طوریکه با تکمیل بهسازی روستا بافت خاص و باارزش روستا حفظ و حتی احیاء خواهد شد.

  وی اولویت توسعه بخش پیرسلمان را گردشگری عنوان کرد و گفت: با توجه به قرار گرفتن تالاب، بقعه امامزاده پیرسلمان و روستای هدف گردشگری حبشی در این منطقه، بخش پیرسلمان اولویت توسعه خود را با تمام توان بر مبنای گردشگری قرار داده است.

  وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به باغات انگور متنوع و بسیار روستای حبشی، خاطرنشان کرد: انگور روستای حبشی معروف به «انگور حبشی» در سطح شهرستان و منطقه و شهرستان‌های اطراف از مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و حرف نخست را در منطقه می‌زند.

  آزرمی با تأکید بر حمایت از باغداران روستای حبشی بیان کرد: با استفاده از این فرصت می‌توان نسبت به جذب گرشگر و مسافر و ارتقاء درآمدزایی و ماندگاری جمعیت روستای گردشگری حبشی اقدام کرد.

  وی افزود: علاوه بر انگور، روستای حبشی مرکز خشک کردن موسیر و صادرات این محصول به دیگر شهرها و استان‌ها و نیز تهران است که از این فرصت مناسب نیز در جهت جذب گردشگر می‌توان به نحواحسن استفاده کرد.

  آزرمی با بیان اینکه دررابطه با این دو محصول مهم روستا اقدامات و مذاکراتی با سرمایه‌گذاران توسط بخشداری پیرسلمان انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: نیاز است تا زیرساخت‌های لازم در این راستا توسط ادارات بنیاد مسکن، میراث فرهنگی و جهادکشاورزی فراهم شود سپس اقدامات لازم برای جذب سرمایه‌گذار به عمل آید.

  وی ادامه داد: بودجه مصوب کمیته برنامه‌ریزی شهرستان برای توسعه زیرساخت‌های روستاهای هدف گردشگری اسدآباد 5۰۰ میلیون تومان است که این بودجه به علت شهرستانی بودن تنها به روستای حبشی اختصاص ندارد.

  وی در رابطه با اقدام بخشداری پیرسلمان نسبت به معرفی روستای هدف گردشگری حبشی تصریح کرد: در بهار امسال با حضور 6۰ عکاس خبری و گزارشگر و خبرنگار تور رسانه‌ای اصحاب رسانه و مطبوعات استان در بخش پیرسلمان برگزار شد و روستای حبشی هم مورد بازدید قرار گرفت که این امر در  راستای معرفی و شناساندن این روستای گردشگری بوده است.

  مدیر بنیاد مسکن شهرستان اسدآباد نیز با بیان اینکه در سال ٨٣ طرح هادی روستای حبشی تهیه و در سال ٨٨ طرح هادی روستا توسط بنیاد مسکن اجرا شده است، گفت: روستای حبشی در سال ٨6 به عنوان روستای هدف گردشگری شهرستان انتخاب شد.

  محمدکرم معصومی افزود: در حال حاضر در این روستا ١۰ تا ١5 مسکن روستایی مقاوم‌سازی شده و بیش از ٩5 درصد از مساکن روستایی حبشی دارای سند مالکیت روستایی هستند.

  وی با بیان اینکه در 4۰ درصد از بافت باارزش روستا کف‌سازی، جداره‌سازی و سنگ‌فرش معابر در فاز نخست انجام گرفته است، خاطرنشان کرد: در صورت تخصیص اعتبار نسبت به اجرای فاز دوم و ادامه طرح حفظ بافت باارزش روستای حبشی اقدام خواهد شد.

  وی با تأکید بر اجرا و رعایت الگوهای مسکن روستایی توسط اهالی روستا در این روستای گردشگری، بیان کرد: در این راستا بافت موجود و باارزش روستا باید حفظ شود.

  معصومی در رابطه با ارائه تسهیلات مقاوم‌سازی به روستای هدف گردشگری حبشی تصریح کرد: مردم روستای هدف گردشگری نیز ضمن حفظ بافت موجود و باارزش روستا می‌توانند همچون دیگر روستائیان از تسهیلات ١5 میلیون تومانی با نرخ سود 5 درصد استفاده کنند.

  دهیار روستای حبشی نیز با اشاره به مشکلات موجود این روستای هدف گردشگری، اظهار کرد: نیمه‌کاره باقی‌ماندن طرح بافت باارزش روستا یکی از مهمترین مشکلات روستای حبشی است که فاز نخست این طرح در بخشی از روستا انجام شده و اجرای طرح بافت باارزش در مابقی روستا باقی‌مانده است.

  حسین عزیزی عدم‌دسترسی آسان به معابر سطح روستا و فاضلاب‌های خانگی را از مشکلات نیمه‌کاره باقی‌ماندن طرح بافت باارزش دانست و گفت: عدم وجود شبکه‌های دیجیتال، عدم دسترسی به راه‌های بین مزارع روستایی و عدم کانال‌کشی جوی‌های آبیاری مزارع کشاورزی از اهم  مشکلاتی است که اهالی این روستای هدف گردشگری را آزار می‌دهد.

  وی با اشاره به وجود دو حلقه قنات در روستای حبشی تصریح کرد: سال گذشته هر دو قنات این روستا خشک شد که این امر آبیاری مزارع کشاورزی را با مشکل مواجه کرد.

  عزیزی با بیان اینکه حفر یک حلقه چاه عمیق عمومی از نقش موثری در راستای آبیاری کشاورزی روستا برخوردار خواهد بود، اضافه کرد: ادارات ذیربط می‌توانند در امر ایجاد یک حلقه چاه عمیق اهالی این روستا را کمک کنند.

  مدیر اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان اسدآباد نیز گفت: توسعه زیرساخت‌های گردشگری در روستای گردشگری بر عهده اداره میراث فرهنگی است.

  کامران اکبری‌شایگان توسعه زیرساخت‌های گردشگری چون سرویس بهداشتی، پارکینگ، راه و برق تا ورودی روستا را از جمله اموری عنوان کرد که اداره میراث فرهنگی می‌تواند برای این روستا انجام دهد.

  وی بیان کرد: اداره میراث فرهنگی این اقدامات را تنها تا ورودی روستا می‌تواند انجام دهد و برای ایجاد زیرساخت‌های گردشگری امکان ورود به روستا را نخواهد داشت.

  اکبری‌شایگان عنوان کرد: برای انجام این اقدامات توسط اداره میراث فرهنگی شهرستان، در سال ٩٢ و ٩٣ از دهیار روستا درخواست شد تا نسبت به معرفی زمینی مناسب در راستای ایجاد سرویس بهداشتی و پارکینگ اقدام کند که تا کنون این امر مهم توسط دهیاری روستای حبشی اتفاق نیفتاده است.

  وی اظهار کرد: معرفی روستای گردشگری حبشی یکی از برنامه‌های اداره میراث فرهنگی شهرستان اسدآباد است که در این راستا این روستای گردشگری را در برنامه‌های خود به تورها و مناطق گردشگری دیگر معرفی خواهیم کرد.

  به گزارش ایسنا؛ در پایان اینکه روستای حبشی به علت داشتن ویژگی‌های بارز از نظر جاذبه‌های تاریخی و طبیعی و شرایط اقلیمی مطلوب در منطقه به عنوان روستای طرح هدف گردشگری انتخاب شده است اما هنوز تا تحقق کامل این طرح راه طولانی در پیش دارد.

  استفاده از جاذبه‌های متنوع گردشگری در روستاها می‌تواند فرصت مناسبی برای حمایت از تولید داخلی و اقتصاد مقاومتی باشد و توسعه پایدار و رونق اقتصادی استان تاریخی همدان را رقم زند.

  و اینکه در جذب گردشگر و سرمایه‌گذار و ایجاد زیرساخت‌های توسعه گردشگری و بهسازی در روستای حبشی تنها یک اداره متولی نیست و باید تمام ادارات ذیربط نسبت به این امر مهم همکاری و اهتمام داشته باشند.

  لازم به ذکر است اختصاص و تخصیص اعتبارات برای روستای گردشگری حبشی در تسریع روند تکمیلی فاز دوم بافت باارزش روستا از نقش موثری برخوردار خواهد بود.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  آخرین بروزرسانی ۱ روز پیش
  آرشیو