عصر اعتبار

نمایندگان خانه ملت از لزوم رونق صنعت هتلداری و گردشگری می گویند:

کمبود هتل،مسافران را راهی خانه مسافر می کند

عصر ساختمان:استانداردسازی هتل ها،ساماندهی ویلاها،خانه های مسافر و ارایه راهکاری برای چادرخوابی مسافران می تواند علاوه بر رونق اقتصادی صنعت هتلداری و مسافرخانه ها، تصویری زیبا از صنعت گردشگری کشورمان را نشان دهد.

کمبود هتل،مسافران را راهی خانه مسافر می کند
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۵:۰۰

  به گزارش «عصر ساختمان» به نقل از اقتصاد نیوز، روح الله فرقانی، دریا، صحرا، کویر، آسمان پر ستاره، جنگل، وجود زیارتگاه ها و آثار باستانی، اجرای ورزش‌های خاص، هنرهای بومی، آداب و سنن، عشایر و اقوام و قبایل و طوایف و بالاخره دهها مورد دیگر که ریشه در قومیت ملل و هنر و فرهنگ و تاریخ و سنت دارد می‌تواند جاذبه‌هایی برای جذب گردشگر و انبوه علاقه‌مندانی باشد که ترجیح می دهند شهرهای ایران را مقصد گردشگری خود قرار دهند.

  هر چند ایران را می توان جزء 10 کشور توریستی جهان دانست اما درآمد صنعت توریسم ما در مقایسه با کشورهای پیشرفته در این عرصه ناچیز است. شاید بتوان رونق صنعت هتلداری و توسعه فرهنگ استفاده عمومی از آن را یکی از دلایل توسعه گردشگری کشور برشمرد.

  با ورود سازمان‌های مهم از جمله آموزش پرورش،شهرداری ها و دیگر سازمان‌های اداری  با ایجاد خانه مسافر و یا زائرسرا که بعضا کسب درآمد هم می کنند به ارائه خدمات به کارکنان خود می پردازند که این امرعلاوه بر اینکه  فرصت اشتغال را از بین می برد،تاثیر منفی در رونق گردشگری و هتلداری کشور ایجاد کرده است و در برخی از مناطق کشور همچون، مشهد، کیش، تهران، مازندران  متاسفانه شاهد تعطیل شدن صنعت هتلداری هستیم.

  برای بررسی بیشتر موضوع گفت وگویی با نمایندگان مجلس و مدیران هتلداری و جهانگردی کشورمان انجام داده ایم که به آن می پردازیم:

  سید امیر قاضی زاده هاشمی در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به اینکه گران قیمت بودن نرخ کرایه ها در هتل سبب شده است تا مردم ترجیح دهند در خانه مسافر اقامت کنند،گفت: وقتی یک خانواده  برای اقامت دو شب در هتل باید هزینه گزافی را بپزدازد ؛ترجیح می دهد تا خانه مسافری را پیدا کند تا بتواند هم از عهده هزینه سفر و هم هزینه چند روز اقامت خود برآید.

  هزینه پرواز به استانبول ارزان تر از شهرهای ایران!

  نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی، افزود: هر چند راهکار اصلی و عدم استقبال از این فضاها به کل جریان اقتصاد کشور مربوط می شود؛ولی بعضا مشاهده می شود برخی با مقایسه هزینه های سفر های داخلی و یا خارجی ترجیح می دهند که به سفرهای خارجی نزدیک بپردازند،چرا که هزینه سفر هوایی به کشوری مثل ترکیه ارزان تر از سفر به مشهد برایشان تمام می شود.

  قاضی زاده هاشمی، تصریح کرد: حتی در ایام تعطیل و مناسبت ها به جای اینکه بسته های حمایتی از مسافران و زوار در اختیارشان قرار دهیم می بینیم که هزینه های سفر و اقامتشان در هتل ها چند برابر دیگر روزها حساب می شود و این را هم می توان دیگر دلیلی بر عدم استقبال مردم از هتل های مشهد دانست.

  حذف ردیف بودجه اماکن زیارتی

  وی با انتقاد از حذف ردیف بودجه  اماکن زیارتی در کشور،گفت: بر اساس مصوبات که به تصویب هم رسید قرار شد اماکن زیارتی همچون مشهد، قم و شیراز به دلیل داشتن اماکن متبرکه دارای بودجه مشخصی باشند (200 میلیارد تومان) ولی تا کنون بودجه ای در این باره به این اماکن نرسیده است.

  قاسم احمدی لاشکی درگفت و گو با خبرنگار خبرگزای خانه ملت با بیان اینکه تعداد هتل های موجود شمال کشور، پاسخ گوی ظرفیت میلیونی مسافران این خطه از کشور را ندارد، گفت: شهرهای شمالی کشور در ایام تعطیل و یا ایام تابستان که پذیرای میلیونی مسافران می باشد با کمبود هتل مواجه هستند و مسافران به ناچار از خانه های مسافر استفاده می کنند.

  توجه به صنعت هتلداری نیاز توسعه گردشگری در شمال کشور

  نماینده چالوس و نوشهر در مجلس شورای اسلامی، افزود: با استناد کامل می توان گفت که تعداد هتل های استان مازندران به تعداد انگشت‌های دست هم نمی رسد و صنعت هتلداری و توسعه آن از نیازهای مبرم این منطقه توریستی است.
  وی با بیان اینکه صنعت هتلداری مازندران نیازمند توجه بیشتر است، ادامه داد: نمک آبرود و چالوس سالانه میزبان میلیون ها مسافر و گردشگر هستند؛ولی  با کمبود خدمات رفاهی مناسب برای استقبال از همه آن ها هستیم. بخش خصوصی  و حمایت های دولتی می تواند این فرصت ها را بیشتر مهیا سازد.

  خانه های مسافر نیازمند نظارت بیشتر

  محسن قریب مدیر عامل شرکت ایرانگردی و جهانگردی کشور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اینکه صنعت هتلداری مشهد، کیش و برخی از شهرهای شمالی کشور در معرض تعطیلی است، گفت: نبود نظارت بر خانه های مسافر و زائر سراها باعث شده است تا استقبال کمتری از هتل ها صورت گیرد.

  مدیر عامل شرکت ایرانگردی و جهانگردی کشور با بیان اینکه بخش های دولتی باید از ارایه خدمات هتلداری خارج شوند، افزود: تمام واحدهای شبه دولتی باید از صنعت هتلداری خارج شوند تا شرایط رقابتی میان واحدهای فعال صورت گیرد.
  قریب، تصریح کرد: متاسفانه واحدهای دولتی و یا زائرسراها و خانه های مسافر پرداخت مالیات و عوارضی ندارند و این امر باعث شده است تا اتاق های رایگان و یا فضایی غیر مجاز ارایه دهند و این عوامل باعث رغبت مسافران به استفاده از این اماکن شده است.

  ارایه خدمات غیر مجاز توسط خانه های مسافر به مسافران

  محمد علی فرخ مهر رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص کم رونق شدن هتل ها و استقبال جامعه از خانه مسافر،گفت  متاسفانه با وجود اینکه هتل ها از تمام استانداردهای لازم و قانونی برای خدمات دهی به مسافر بهره مند هستند اما به دلیل گسترش خانه های مسافر که برخی به صورت غیر قانونی فعالیت می کنند؛این نتیجه حاصل می شود که روز به روز شاهد کم رونق شدن صنعت هتلداری هستیم.

  رئیس اتحادیه هتل ها و هتل آپارتمان های استان تهران تصریح کرد: اکنون تسهیلات لازم برای توسعه صنعت هتلداری در نظر گرفته نمی شود و بیشتر هتلداران ترجیح می دهند تا به فعالیت های دیگر اقتصادی بپردازند.

  به گزارش خانه ملت؛ استانداردسازی هتل ها،ساماندهی ویلاها و خانه مسافر و ارایه راهکاری برای چادرخوابی مسافران می تواند علاوه بر رونق اقتصادی صنعت هتلداری و مسافرخانه ها، تصویری زیبا از صنعت گردشگری کشورمان را نشان دهد.

   

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.


   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
  آرشیو