عصر اعتبار

تعداد معاملات همچنان کاهش می‌یابد، قیمت‌ها همچنان بالا می‌روند؛

تناقض تاریخی در بازار مسکن

عصر ساختمان- درحالی‌که بازار مسکن نیمه اول سال ۹۵ را با رکود و بی‌رمقی پشت سرگذاشت، بسیاری از صاحبخانه‌ها، چشم به معجزه نیمه دوم دوخته‌اند زیرا برخی کارشناسان اینطور پیش‌بینی کرده بودند که نیمه دوم سال جاری بازار مسکن با چند درصد افزایش قیمت، رونق را تجربه خواهد کرد.

تناقض تاریخی در بازار مسکن
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۸ آبان ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از وقایع‌اتفاقیه، بازار مسکن در ایران، به‌دلیل سرمایه‌ای‌بودن و تعیین قیمت‌ها بر‌اساس و خواست سلیقه صاحبخانه‌ها، سال‌ها با پیش‌بینی‌های غیر‌واقعی و شایعات همراه بوده است؛ چیزی که بسیاری از تحلیلگران از آن به‌عنوان جو روانی یاد می‌کنند. در چند ماه گذشته که بانک مرکزی، سیاست‌ کاهش نرخ سود بانکی را اجرا کرد، وضعیت دیگری در بازار مسکن رقم خورد. صاحبخانه‌ها به گرفتن اجاره ماه به ماه تمایل بیشتری نشان دادند و خانه رهنی در بازار کمیاب شد، اگر هم باشد با قیمتی بسیار بالا معامله خواهد شد؛ آنها با ناامیدشدن از سود سپرده‌های بانکی‌شان تصمیم گرفته‌اند اجاره واحدهای مسکونی خود را بالا ببرند، هرچند برخی گزارش‌های میدانی نشان می‌دهد بسیاری از شعب بانک‌ها چندان هم کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی را رعایت نمی‌کنند اما به‌هرحال، این سیاست پولی، تأثیر روانی خود را بر بازار مسکن گذاشته است. آن‌طور که از شواهد برمی‌آید، سازوکار رونق مسکن در نیمه دوم سال هم فراهم نیست، مگر آنکه باز هم به پیش‌بینی کارشناسان استناد شود اما گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد تعداد معامله واحدهای مسکونی نسبت به پارسال کمتر شده، هرچند قیمت هر مترمربع واحد مسکونی افزایش داشته است، به همین دلیل بسیاری از شهروندان با نگاه کسب و کار به بازار مسکن نگاه می‌کنند، در واقع آنها انتظار دارند گرانی مسکن، بسیاری از زیان‌هایشان را جبران کند. به همین خاطر گران‌شدن قیمت واحدهای مسکونی، خواسته بسیاری از صاحبخانه‌هاست. بسیاری از کارشناسان می‌گویند تجربه سال‌های گذشته نشان داده هر بار کشور وارد فضاهای سیاسی و انتخاباتی شده، اولین سیگنال را بازار مسکن نشان داده است. حالا هم که کشور وارد فضای انتخابات ریاست‌جمهوری شده، این نوسانات به‌خوبی قابل مشاهده است. حتی پیش از این، بسیاری از گزارش‌های میدانی حاکی از آن بود که برخی از مشاوران املاک مشتری‌ها را ترغیب می‌کنند تا دیر نشده خانه‌ مورد نظر را خریداری، رهن یا اجاره کنند که معلوم نیست سال آینده و بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری چه وضعیتی بر کشور حاکم شود! اما متقاضیانی که چند سال است توان مالی‌شان کاهش پیدا کرده و نقدینگی کافی برای تأمین سرپناه ندارند، برایشان فرقی نمی‌کند که برای خرید، اجاره یا رهن یک واحد مسکونی این طرف سال درگیر شوند یا تا سال‌ آینده و به قول مشاوران املاک تا بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری صبر کنند.
  افزایش 1,6 درصدی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی
  تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در کلانشهر تهران، حاکی از آن است که در مهر امسال، متوسط خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی که از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی  این شهر انجام شده است، چهار میلیون و 400 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل با 1,6 و در مقایسه با مهر پارسال، با 5,9 درصد افزایش همراه بوده است. افزایش قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در مهر امسال، درحالی صورت گرفت که بر‌اساس گزارش بانک مرکزی، کل تعداد آپارتمان‌های مسکونی معامله‌شده در تهران در این ماه به 10 هزار و 325 واحد رسیده است که در مقایسه با ماه مشابه سال قبل، 10,6 درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین واحدهای مسکونی با عمر پنج سال ساخت با سهم 51,7 درصدی، بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله‌شده در تهران را به خود اختصاص داده‌اند؛ از میان مناطق 22‌گانه تهران، منطقه پنج با سهم 16 درصدی از کل معاملات بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را داشته است و مناطق دو، چهار و هشت به ترتیب با سهم 9,6، 12,2 و 6 درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند، در مجموع 72 درصد کل تعداد معاملات انجام‌شده مربوط به 10 منطقه (2، 3، 4، 5، 10، 8، 7، 11، 14 و 15) بوده و 12 منطقه باقی‌مانده 28 درصد از تعداد معاملات را به خود اختصاص داده‌اند. بر‌اساس این گزارش، واحدهای نوساز و با متراژ کوچک هم اقبال بیشتری برای معامله پیدا می‌کنند، هرچند قیمتشان بیشتر از واحدهای بزرگ‌تر است. این واحدها زودتر هم اجاره می‌روند. آن‌طور که گزارش‌های میدانی نشان می‌دهند، بسیاری از متقاضیان به برخی امکانات از جمله پارکینگ یا آسانسور توجه چندانی نشان نمی‌دهند. امکاناتی از جمله، پارکینگ، آسانسور و تلفن باید روی قیمت کل محاسبه شود اما بسیاری از مالکان برای دریافت پول بیشتر، هزینه این امکانات را در قیمت تمام‌شده ملک برای مشتری جداگانه حساب می‌کنند.
  8 میلیون تومان، اختلاف قیمت هر مترمربع مسکن
  قیمت‌گذاری‌های سلیقه‌ای بدون درنظرگرفتن ارزش زمین، ملک و منطقه در بسیاری از موارد موجب شده دو واحد مسکونی در یک کوچه، اختلاف قیمتی دو تا سه میلیون تومانی (در هر متر مربع) را با یکدیگر داشته باشند که مواردی از جمله امکانات ساختمان، معماری و هزینه‌های داخلی به‌کاررفته برای آن، از دلایل این اختلاف قیمت عنوان شده است. اما گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد شکاف قیمت‌ها از این هم فراتر رفته تا جایی که براساس گزارش رسمی این بانک، بررسی‌ها نشان‌ می‌دهد در مهر سال جاری اختلاف قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران به هشت میلیون تومان هم رسیده است.
  متری 5 تا 13 میلیون تومان
  نگاهی به قیمت واحدهای مسکونی در قلب بازار مسکن هم این اختلاف را تأیید می‌کند؛ به‌طوری‌که وضعیت قیمت‌ها از اواسط شهریور تا مهر سال جاری می‌گوید: قیمت یک آپارتمان 125 متری، سه‌خوابه در خیابان ستارخان، بهبودی، متری پنج میلیون و صد هزار تومان بوده است که قیمت کل آن رقمی در حدود 637 میلیون و 500 هزار تومان می‌شود، از طرف دیگر، در همین مدت، در کامرانیه شمالی، یک واحد آپارتمان 195 متری، هر مترمربع 13 میلیون تومان معامله شده است؛ یعنی دو میلیارد و 535 میلیون تومان، پول خرید این واحد مسکونی است. در میرداماد، خیابان محسنی هم قیمت یک واحد 130 متری، سه‌خوابه 923 میلیون تومان یعنی متری هفت میلیون و صد هزار تومان گزارش شده است. در این بازار، رهن کامل یک واحد 315 متری، چهار خوابه در منطقه نیاوران، کوهستان شرقی در حدود 900 میلیون تومان است.
  از بازار اجاره چه خبر؟
  گزارش بانک مرکزی همچنین نشان می‌دهد که در مهر سال جاری، شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران، 9,5 درصد و در کل مناطق شهری 9 درصد نسبت به ماه مشابه سال قبل رشد دارد؛ البته این بانک توضیح داده ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالبا یکساله تنظیم می‌شود و نیز اثرپذیری شاخص اجاره‌بها از سیاست‌های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره‌بها با تحولات نرخ تورم شده است. این درحالی است که سهم هزینه مسکن در محاسبات شاخص کل بهای کالا و خدمات حدود 28,4 درصد است. ازسوی‌دیگر، بسیاری از مشاوران املاک می‌گویند با ازرونق‌افتادن بازار خرید و فروش و رهن مسکن، اجاره فرصت بیشتری برای عرض اندام پیدا کرده و این بازار رقص افزایش قیمت‌ها را پیش چشم متقاضیان مسکن به راه انداخته است. در مجموع، با شرایطی که فعلا در بازار مسکن جریان دارد، بانک مرکزی معتقد است که با توجه به رشد ملایم قیمت مسکن در سطحی کمتر از نرخ تورم در هفت ماهه منتهی به مهر سال جاری و نیز گشایش‌های مالی اخیر نظام بانکی در این بخش به‌ویژه تک‌رقمی‌شدن نرخ سود تسهیلات صندوق پس‌انداز مسکن یکم که به حدود 9 درصد رسیده، اکنون شرایط مناسبی برای خانه‌دارشدن زوجین جوان و خانه‌اولی‌ها فراهم شده است.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۷ روز پیش
  آرشیو