عصر اعتبار

تولید آهن اسفنجی در نخستین طرح فولاد استانی در دولت یازدهم آغاز شد

عصر ساختمان- سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران (ایمیدرو) اعلام کرد: تولید آهن اسفنجی در نخستین ساعات بامداد امروز( جمعه ) پس از ۱۰ سال انتظار در دولت یازدهم در کارخانه فولاد سپید دشت چهارمحال و بختیاری ( یکی از هفت طرح استانی ) آغاز شد .

تولید آهن اسفنجی در نخستین طرح فولاد استانی در دولت یازدهم آغاز شد
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۷ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۴۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری« عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، فولاد چهار محال و بختیاری، به عنوان نخستین کارخانه از فولادهای استانی محسوب می شود که به تولید آهن اسفنجی رسید و ساعت چهار
  بامداد امروز با تلاش مدیران و متخصصان کشور آهن اسفنجی این واحد، تولید شد.
  برپایه این گزارش، تولید مزبور با درجه فلزشدگی بیش از 92 درصدی، از کوره، خارج، و بدین ترتیب پس از حدود 10 سال انتظار، نخستین کارخانه فولاد استانی به جمع تولیدکنندگان آهن اسفنجی پیوست.
  هشت طرح فولاد استانی که در شهریور 1385 کلید خورده بود به دلیل مشکل مالی سال ها متوقف مانده بود، پس از واگذاری یک واحد به بخش خصوصی، سرانجام در دولت یازدهم از نیمه دوم 1392 تکمیل و بهره برداری هفت طرح فولادی در برنامه قرار گرفت .
  فولاد سپید دشت ( چهارمحال وبختیاری)، نی ریز( فارس)، بافت( کرمان)، میانه (آذربایجان شرقی)، قائنات (خراسان جنوبی)، سبزوار( خراسان رضوی ) و شادگان (خوزستان ) هفت طرح فولاد استانی محسوب می شوند .
  کلنگ طرح های فولاد استانی شهریور 1385 به زمین زده شد و پس از وقفه های طولانی و به ویژه اواخر دهه گذشته و سال های ابتدایی دهه 90، در دولت یازدهم و با هدایت و مدیریت ایمیدرو، فعال شدند.
  سیاست سازمان ایمیدرو در خصوص فعال سازی هفت طرح فولاد استانی، مشارکت گرفتن از بخش خصوصی و بهره گیری از توان شرکت های داخلی در زمینه ساخت، موجب فعال سازی این واحد ها شده و شرکت فولاد مبارکه در طرح استانی چهار محال و بختیاری، مشارکت 65 درصدی و ایمیدرو سهم 35 درصدی دارد.
  ظرفیت اولیه هر یک از واحد های فولاد سازی از طرح های استانی، تولید سالیانه 800 هزار تا یک میلیون تن تن آهن اسفنجی و فولاد خام پیش بینی شده است.
  به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران چهاردهمین فولاد ساز جهان محسوب می شود، قرار است در چارچوب افق چشم انداز 1404 به ظرفیت 55 میلیون تن برسد .

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
  آرشیو