عصر اعتبار

سرمای پاییزی معاملات مسکن را کاهش داد

عصر ساختمان- دومین نشانه از تاثیر فصل سرما بر کاهش معاملات مسکن با سقوط قیمت و کاهش حجم معاملات اوراق تسهیلات مسکن نمود پیدا کرد.

سرمای پاییزی معاملات مسکن را کاهش داد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۵ آبان ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایران آنلاین، معاملات مسکن شهر تهران در شهریورماه کاهش 18 درصدی را نسبت به مرداماه تجربه کرد. در شهریورماه سال جاری 14 هزار و 300 مورد معامله آپارتمان مسکونی در شهر تهران انجام شد. این رقم در مردادماه 17 هزار مورد بود. هم‌چنین آمارها نشان می‌دهد رشد 30.1 درصدی معاملات مردادماه نسبت به ماه مشابه سال قبل در شهریورماه دچار سکته خفیف شد و افزایش معاملات نسبت به شهریور پارسال بیش از 10.9 درصد نبود.
  طی روزهای اخیر نیز قیمت تسه (اوراق تسهیلات مسکن) که طی ماههای قبل تا سقف 103 هزار تومان را لمس کرده بود، به حدود 80 هزار تومان رسید.
  قیمت اوراق مسکن در ماه‌های متوالی یعنی در فاصله ماه های مهر تا آبان دو بار کاهش قیمت را تجربه کرد که برای خریداران اوراق مسکن و معامله در این بازار می‌تواند نویدهای خوبی را به دنبال داشته باشد. بدین‌معنا قیمت اوراق از مرز 80 هزار تومان به 70 هزارتومان کاهش یافت. این در حالی است که نیمه مرداد، قیمت هر فقره اوراق 103 هزار تومان معامله می‌شد و در شهریورماه به 90 هزار تومان و در اوایل مهرماه به 86 تا 87 هزار تومان و نیمه مهرماه 85 هزار تومان معامله شد. کاهش مجدد قیمت اوراق در اولین روز آبان به 83 هزار تومان و به یکباره در 3 آبان ماه به 70 هزار تومان دست یافت و بین 79 تا 78 هزارتومان معامله شد و این وضعیت برای امروز 4 آبان ماه نسبت به روز گذشته نیز با کاهش همراه بوده است.
  همچنین نگاهی به کارنامه فرابورس ایران در مهرماه حاکی است که طی 18 روز کاری، چهار میلیارد و 239 میلیون ورقه بهادار در 601 هزار نوبت به ارزش 35 هزار و 704 میلیارد ریال در بازارهای فرابورس خرید و فروش شده است که نشان‌دهنده رشد 54، 104و 58 درصدی حجم، دفعات و ارزش معاملات فرابورس نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.
  در عین حال، بازار اول فرابورس در مهرماه تغییر مالیکت 1066 میلیون ورقه بهادار به ارزش 2280 میلیارد ریال و بازار دوم، مبادله 1983 میلیون برگ بهادار به ارزش 7229 میلیارد ریال را گزاش کرد که این ارقام بیانگر رشد 22 و 153 درصدی حجم و ارزش معاملات در بازار نخست و افزایش 84 و 159 درصدی حجم و ارزش معاملات بازار دوم را در مهرماه سال جاری (95) نسبت به مهرماه سال گذشته (94) است.
  معامله 95 میلیون اوراق بدهی به ارزش 24 هزار و 126 میلیارد ریال در بازار ابزارهای مالی رشد 41 و 88 درصدی حجم و ارزش معاملات این بازار را در مهرماه سال جاری (95) نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان داد. همچنین بیش از 71 میلیون صندوق سرمایه گذاری قابل معامله به ارزش 697 میلیارد ریال و 800 هزار برگ گواهی تسهیلات مسکن (تسه) به ارزش 728 میلیارد ریال در این بازار معامله شد که رشد 29 دردص و 73 درصدی ارزش معاملات صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، افت 13 درصدی حجم معاملات و افزایش 13 درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن را نشان داده است.
  کارشناسان علت اصلی کشیده شدن ترمز افزایش معاملات و قیمت مسکن تهران را ورود به فصل سرما و قرار داشتن در ماه‌های قبل از انتخابات ریاست جمهوری عنوان می‌کنند که با توجه به دوره‌های قبل، اقتصاد ایران همواره در این بازده زمانی دچار مقداری رکود می‌شود.
  سعید آگشته در این خصوص اظهار کرد: از مهرماه سال جاری که وارد فضای رقابتهای انتخاباتی می شویم، حتما بازار مسکن با افت مواجه می شود و احتمالا از نیمه سال 1396 شرایط این بخش مقداری روشن تر خواهد شد.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۹ روز پیش
  آرشیو