عصر اعتبار

۱۴ بنای تاریخی در بافت تاریخی مشهد مرمت و احیا می‌شود

عصر ساختمان- معاون میراث فرهنگی اداره میراث فرهنگی خراسان رضوی ازمرمت و احیا ۱۴ بنای تاریخی در بافت شهری مشهد خبر داد.

۱۴ بنای تاریخی در بافت تاریخی مشهد مرمت و احیا می‌شود
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر، «محمد رکنی» معاون اداره میراث فرهنگی استان خراسان رضوی با بیان این مطلب افزود: طی همکاری مشترک اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی، سازمان عمران و بهسازی شهری ایران، استانداری خراسان رضوی و شهرداری مشهد 14 اثر تاریخی به منظور حفاظت از هویت تاریخی شهر مشهد تملک، حفاظت، مرمت و احیاء می شود.

  رکنی تاکید کرد: یکی از مهمترین راهکارهای ارتقاء سطح آگاهی و دانش عمومی نسبت به حفاظت میراث فرهنگی، بازگرداندن حیات و ایجاد نقش در زندگی امروزی به آثار تاریخی متناسب با ظرفیت ها و قابلیت های موجود در آنهاست از همین رو، این اداره کل طی تفاهم نامه ای زمینه مشارکت موثر و در آستانه رویداد فرهنگی مشهد 2017، 14 اثر تاریخی بافت تاریخی مشهد تملک، مرمت و احیاء می‌شود.

  وی افزود: بهره گیری از این رویداد جهانی در جهت حفاظت، مرمت و احیاء آثار تاریخی، امکان معرفی ارزشهای معماری، تاریخی و فرهنگی آثار یاد شده بصورت فراملی و مقیاسی وسیع فراهم خواهد ساخت.

  معاون میراث فرهنگی استان خراسان رضوی اما در این تفاهم نامه به راهکارهای تشویق مالکان آثار تاریخی در جهت مرمت و احیاء اثر تحت مالکیت خود اشاره کرد. او تاکید کرد: در این تفاهم نامه وظایف و مسئولیت‌های هر یک از دستگاه های مذکور تعیین و مشخص شده است. به‌طوری که  شیوه‌های تشویقی برای مالکان آثار، صدور کلیه مجوزهای لازم اعم از پروانه تعمیرات و بهره‌برداری بصورت رایگان، واگذاری انشعابات (آب، برق، گاز و...) بصورت رایگان و مشارکت این اداره کل در امر مرمت از طریق تهیه طرح مرمت و احیاء، ارائه تسهیلات بانکی به مالکان آثار و جلب مشارکت سایر استانها و جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، تعیین شده است.

  به گفته رکنی، درر انتخاب آثار تاریخی بافت تاریخی مشهد تلاش شده  علاوه‌بر اولویت میزان در خطر و شرایط بحرانی کیفیت سلامت بنا، کاربری‌های متنوع شهری را نیز در بر گرفته تا امکان ایجاد ارتباط و هم پیوندی در جهت احیاء بافت تاریخی فراهم شود.

  وی بیان کرد :انتظار می‌رود با توجه به شرایط و فرصت پیش آمده و محدودیت زمانی تا آغاز این رویداد، تحقق برنامه‌های پیش‌بینی شده در تفاهم نامه فوق الذکر با تلاش و عزمی جهادی گام‌های مهمی در جهت حفاظت و احیاء هویت تاریخی و مذهبی شهر مشهد برداشته و زمینه توسعه و کسترش و مشارکت بخش خصوصی نیز فراهم شود.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  • V-RAY
  • آتش نشانی و ایمنی شهری
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۲ روز پیش
  آرشیو