عصر اعتبار

رکود صنعت ساختمان بخشی از معادن را غیرفعال کرد

عصر ساختمان- رییس اداره سنگ‌های تزئینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت به دنبال بروز مشکلات در صنعت ساختمان، بخشی از معادن سنگ کشور غیرفعال شده است.

رکود صنعت ساختمان بخشی از معادن را غیرفعال کرد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۷:۰۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، محسن گلیجانی در آستانه افتتاح نهمین نمایشگاه صنعت سنگ محلات در همایشی که در این شهرستان برگزار شد، به تشریح وضعیت فعلی صنعت سنگ و اقدامات صورت گرفته در این راستا از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت پرداخت.

  وی با اشاره به اینکه 1900 معدن سنگ در کشور وجود دارد و به دلیل مشکلات و رکود صنعت ساختمان، تولید و صادرات  حدود 1000معدن فعال است و مابقی غیر فعال شده‌اند، گفت: در حال حاضر 30 هزار و 500 واحد فرآوری در کشور فعالیت دارد و ظرفیت استخراج معادن برابر با 207 میلیون تن است.

  گلیجانی تولید سنگ کوپ در کشور را 14 میلیون تن عنوان کرد که این میزان در سال گذشته 16 میلیون تن بوده است و گفت: به دلیل رکود صنعت ساختمان در سال گذشته تولید سنگ بریده شده به 80 میلیون مترمربع رسیده است در حالی که این میزان در سال‌های گذشته 115 میلیون مترمربع بوده است.

  وی صادرات سنگ تزیینی در سال گذشته را 700 هزار تن عنوان کرد که واردات آن نیز 50 هزارتن بوده است.

  رییس اداره سنگ های تزئینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه میزان صادرات سنگ در مقایسه با تولیدات کم است، اظهار کرد: با توجه به تهمیدات در نظر گرفته شده و تشکیل شورای سیاست‌گذاری صنعت سنگ کشور سعی داریم کلیه نقاط ضعف و قوت سنگ صنعت را جمع‌آوری و با توجه به وضعیت فعلی راهکار و برنامه‌هایی برای تحقق افق 1404دنبال شود.

  وی عنوان کرد: عارضه‌یابی کلی بر روی صنایع انجام گرفته است و براساس نتایج حاصله برنامه‌های اجرایی تعریف شده است. در بحث آموزش نیز به صورت هرم انسانی از بالا به پایین نیازسنجی صورت گرفته و با همکاری سازمان صنایع کوچک دوره‌های آموزشی لازم برگزار خواهد شد.

  گلیجانی با اشاره به اینکه نیازسنجی یاد شده هنوز در بسیاری از صنایع بزرگ کشور انجام نشده است، اما در عرصه صنعت سنگ این اقدام دنبال شد؛ نوسازی و بازسازی خطوط تولید را از دیگر اقدامات انجام شده توسط وزارتخانه عنوان کرد و گفت: با رایزنی‌های صورت گرفته اعتباراتی در این راستا در نظر گرفته شده و نیاز استان‌ها نیز در حال جمع‌آوری است تا پس از جمع‌بندی اختصاص اعتبارات نوسازی اجرایی شود.

  وی با تاکید بر شناسایی و توسعه بازارهای هدف صادراتی تصریح کرد: در نمایشگاه‌های بین‌المللی دنیا کاربرد سنگ به صورت دکوراتوریزه و با ارزش افزوده بالا دنبال می‌شود و ما نیز باید با کاهش هزینه تولید خود به این سمت حرکت کنیم.

  رییس اداره سنگ های تزئینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: وارتخانه درصدد ایجاد امکان دسترسی این صنعت به بازارهای جهانی است که با برگزاری نمایشگاه‌ها محقق می‌شود و امیدواریم با حضور نماینده بخش خصوصی در شورای سیاست‌گذاری صنعت سنگ کشور بتوانیم مشکلاتی که امروز مبتلابه این صنعت است را حل کنیم و بازار صادراتی خود را توسعه بخشیم.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
  آرشیو