عصر اعتبار

حریم تپه قلعه خرابه شهر ازنا تعیین شد

عصر ساختمان- تعیین حریم قلعه خرابه ازنا برای جلوگیری از تخریب بیشتر به شناسایی داده های سفالی مس سنگی ، مفرغ ، آهن و دوران تاریخی و اسلامی و کشف لایه فرهنگی دوره ساسانی منجر شد.

حریم تپه قلعه خرابه شهر ازنا تعیین شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از مهر به نقل، بهزاد حسینی سربیشه سرپرست هیات باستان شناسی با اعلام این مطلب گفت :در عملیات باستان شناسی تپه قلعه خرابه که قدمت آن به دوران پیش از تاریخ تا اسلامی می رسدو باشماره 4385 به ثبت ملی رسیده است،امکان سنجی ایجاد سایت موزه باستان شناسی نیز صورت گرفت.

  وی گفت : متاسفانه دامنه ساخت وسازهای پارک فرهنگ که شهرداری ازنا در سال 1385بر روی این تپه باستانی ایجاد کرده از سال 91 رو به توسعه نهاده و روز به روز قسمت های بیشتری از سایت تخریب شده است.
  این باستان شناس با اشاره به تخریب های صورت گرفته در تپه افزود: داده های دوره های مختلف نظیر ساختارهای مسکونی (چینه و سنگ چین) ، داده های سفالی و سنگی، استخوانهای انسانی و حیوانی و... در سطح تپه به فراوانی مشاهده می شوند.
  او با اشاره به شروع تعیین حریم این تپه از مرداد ماه امسال افزود: بافت مسکونی و جاده سازی و سایر فعالیتهای انسانی یک حریم اجباری برای این تپه بوجود آورده و دراضلاع مختلف تپه عوارض مختلفی ایجاد شده است.
  حسینی سربیشه گفت :یک جاده دور تپه را احاطه کرده است و درجبهه شمال شرقی، شرق و جنوب شرق بعد از جاده سازی رودخانه ازنا قرار دارد، درقسمت جنوبی، جنوب غربی و غرب بعداز جاده سازی بناهای مسکونی ایجاد و در جبهه شمال و شمال غربی پارک شهید بهشتی ساخته شده است.
  وی با اشاره به اینکه این عوامل کار تعیین حریم و انتخاب جای گمانه ها رادشوار کرده است گفت : تعدادی گمانه بر روی آسفالت خیابان یا کوچه های اطراف تپه ایجاد شد و از 18 گمانه ایجاد شده 11 گمانه به آثار فرهنگی رسید.

  وی همچنین درخت کاری های بی رویه و آبیاری پرفشار را نیز یکی دیگر از عوامل مخرب این تپه اعلام کر و گفت: به طور کلی می توان گفت که تپه قلعه خرابه تقربیا دو برابر وسعت فعلی بوده است و گمانه هایی که برای تعیین حریم ایجاد شدند در اولین لایه فرهنگی به آثار دوران ساسانی رسیده که این امر اهمیت این تپه را در دوران ساسانیان نشان می دهد.

  حسینی سربیشه افزود:در راستای امکان سنجی برای تاسیس سایت موزه باستان شناسی بررسی سطحی نیز صورت گرفت که داد های سفالی مس سنگی، مفرغ، آهن و دوران تاریخی و اسلامی شناسایی شدند . امید است با اعلام همکاری مسئولین شهر ازنا برای اجرایی شدن طرح سایت موزه و حمایت پژوهشکده باستان شناسی و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان بتوانیم در مرحله نخست مانع تخریب این تپه مهم باستانی شده و در ادامه با راه اندازی یک سایت موزه باستان شناسی گامی مهم برای باستان شناسی منطقه برداریم.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
  آرشیو