مدیران خودروعصر اعتبار

«نه» شکننده شورای شهر به زمین سعادت‏‏‌آباد

عصر ساختمان- درخواست شهرداری تهران برای دریافت مجوز فروش واگذاری و انجام معامله یک ملک متعلق به شهرداری تهران با مخالفت برخی اعضای شورای شهر مواجه شد؛ اما در نهایت اعضای شورای شهر تهران با ۱۱رأی به لایحه مجوز فروش، واگذاری و انجام معامله ملک متعلق به شهرداری تهران رأی مثبت دادند.

«نه» شکننده شورای شهر به زمین سعادت‏‏‌آباد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۰ تير ۱۴۰۳ - ۰۹:۲۴:۰۰

    به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از دنیای اقتصاد، شهرداری تهران خواهان فروش این ملک به‌‌‌منظور پرداخت دیون شهرداری به بانک تجارت در زمینه تامین مالی توسعه حمل‌‌‌ونقل عمومی است. اعضای شورای شهر که مخالف اعطای مجوز فروش ملک مورد نظر بودند، به ارائه دلایل خود در جلسه روز گذشته پرداختند. در وهله اول با توجه به مازاد درآمد 12‌هزار میلیارد تومانی شهرداری در سال گذشته، شهرداری برای اجرای طرح‌‌‌های توسعه در زمینه حمل‌‌‌ونقل عمومی نیاز به فروش املاک مازاد ندارد. در وهله دوم با توجه به بروز رکود در بازار مسکن، شرایط مناسبی برای فروش ملک با قیمت مناسب وجود ندارد و در نهایت قیمت مدنظر پیشنهادی برای فروش این ملک منطبق با ارزش واقعی آن نیست. نرخ پیشنهادی برای فروش این زمین 25‌هزار مترمربعی حدود 5‌هزار میلیارد تومان است.

    این ملک در منطقه سعادت‌‌‌آباد واقع شده است و به گفته یکی از اعضای شورای شهر تهران برای این ملک 185‌هزار متر زیربنا مصوب شده است، کف قیمت در منطقه سعادت‌آباد متری 300میلیون تومان است و این به معنای آن است که ما می‌‌‌خواهیم ملکی را که 45‌هزار میلیارد تومان واگذاری و مولدسازی شده است به قیمت 5‌هزار میلیارد تومان و حدود یک‌نهم قیمت برآوردها به فروش برسانیم . اما موافقان این طرح معتقد بودند که شهرداری این اجازه را دارد تا از فروش املاک درآمد کسب کند و این اجازه را شورای شهر داده است. در عین حال قرار است که در این زمین 25‌هزار مترمربعی 1081واحد در 25طبقه (15 طبقه روی زمین) ساخته شود. صرف هزینه فروش این ملک در بخش توسعه حمل‌ونقل به نفع عموم مردم است.

    به گفته اعضای حاضر در این جلسه، این منطقه پتانسیل و کشش ساختمان 15طبقه را دارد و در سال 92 قراردادی منعقد می‌شود و تراکم فروخته می‌شود و به دلیل آنکه رأی کمیسیون ماده 5 ندارد، کار توقیف می‌شود و در دادگاه علیه شهرداری رأی می‌گیرد و شهرداری باید برای صدور پروانه اقدام می‌‌‌کرد و نهایتا این ساخت‌وساز را به ‍15طبقه می‌‌‌رساند و با این تملک، هم مطالبات گرفته می‌شود و هم رأی صدور پروانه ساختمان بیش از 30طبقه به 15 طبقه کاهش می‌‌‌یابد. اعضای شورای شهر تهران نهایتا با 11رأی به لایحه مجوز فروش، واگذاری و انجام معامله ملک متعلق به شهرداری تهران رأی مثبت دادند.

    برچسب ها
    پورسعیدخلیلی