عصر اعتبار

دبیر شورای‌عالی شهرسازی:

هیچ قانونی اجازه ساخت و ساز درمنطقه ۲۲ را نمی‌دهد

عصر ساختمان:پیروز حناچی گفت: ساخت و سازهایی که امروزه در منطقه ۲۲ تهران رخ داده هیچ مبنایی در شورای‌عالی معماری و شهرسازی ندارد و مراحل قانونی را طی نکرده است

هیچ قانونی اجازه ساخت و ساز درمنطقه ۲۲ را نمی‌دهد
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۳ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از نسیم، دبیر شورای‌عالی معماری و شهرسازی  گفت: هیچ ضابطه‌ای اجازه ساخت و ساز در منطقه 22 را نمی‌دهد و ساخت وسازهای اخیر مسیر قانونی کمیسیون‌های ماده 5 را طی نکرده است.

  پیروز حناچی، گزارش عملکرد کمیسیون ماده 5 کلانشهر تهران را طی سال‌های 90 تا 92 ارایه کرد و در بیان اهمیت مصوبات شورای عالی معماری و شهرسازی گفت:اگر امروزه نسبت به موضوعاتی نظیر ساخت و سازهای غیرمجاز در کشور و به ویژه کلانشهر تهران حساسیت وجود دارد به دلیل مواد قانونی و مصوباتی است که در دبیرخانه رابدون رعایت سلسله مراتب طرحها تهیهو برای اجرا ابلاغ شد.

  وی افزود: پیش‌تر کمیسیون‌های ماده 5 در استان‌ها جزییات مصوبات خود را منتشر نمی‌کردند و یا اگر منتشر هم می‌شد سلیقه‌ای و بنا به ضرورت بود. اما با مصوبه شورایعالی،تمامی کمیسیون‌های ماده 5 استان‌ها مکلف به انتشار مصوبات خود و اطلاع رسانی شده‌اند.

  معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه کمیسیون‌های ماده 5 ابزار و امکانی برای آگاهی‌بخشی به جامعه هستند گفت:کمیسیون‌های ماده 5 ابزار و امکانی هستند که اگر خوب استفاده شوند شرایطی را می‌آفرینند که می‌توان نهایت استفاده را برای بهر مندی جامعه از آنها برد. در غیر این‌صورت و در صورتی که از این امکان به درستی استفاده نشود شاهد گسترش تخلفات در حوزه ساخت و ساز خواهیم‌بود بدون اینکه در این موارد به نفع شهر وندان اقدامی انجام داد.

  معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ساخت و سازهایی که امروزه در منطقه 22 تهران رخ داده است هیچ مبنایی در شورای‌عالی معماری و شهرسازی ندارد و مراحل قانونی را طی نکرده است.

  حناچی تاکید کرد: هیچ ضابطه‌ای اجازه بارگذاری منطقه 22 تهران را نمی‌داد. همچنین از مجموع 156 بند مصوبه طی 3 سال مورد بررسی 90_93 ، 94بند مرتبط با بلندمرتبه‌سازی بود و عمده درخواست‌های بلندمرتبه‌سازی در مناطق یک با 26 مورد، منطقه شش 22 مورد، منطقه سه 18 مورد و منطقه دو 14 مورد بود که فاصله وتعداد مصوبات منطقه یک شهر تهران با دیگر مناطق قابل توجه است.

  دبیر شورای‌عالی معماری و شهرسازی افزود: بخش عمده مصوبات منطقه یک مربوط به تغییرکاربری‌ها از باغ به باغ مسکونی و مسکونی، اداری و تجاری است. در نیمه جنوبی میدان‌انقلاب و راستای خیابان انقلاب به پایین کمیسیون ماده 5 فاقد مصوبه بلندمرتبه‌سازی است و همه اینها حاکی است که عمده ساخت و سازهای بلندمرتبه خارج از ضوابط که منجر به ابلاغ مصوبه توسط شورای‌عالی معماری و شهرسازی شده، مربوط به مناطق مرفه ترشهر است.

  معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: ضوابط بلندمرتبه سازی شامل 12 طبقه و بیشتر است و بیشترین نوع کاربری‌های مورد درخواست در مصوبات به ترتیب کاربری‌های اداری، تجاری، مسکونی و سایر کاربری‌هاست.

   

  جهت دریافت آخرین اخبار از طریق تلگرام به کانال اختصاصی عصرساختمان (http://telegram.me/asresakhteman) بپیوندید. برای دریافت آخرین نسخه از نرم افزار تلگرام اینجا را کلیک کنید.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  • V-RAY
  • آتش نشانی و ایمنی شهری
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۳ روز پیش
  آرشیو