عصر اعتبار

خرید اوراق برای وام مسکن به چه قیمتی؟

عصر ساختمان- در حالی که در روزهای گذشته متوسط قیمت هر برگ از اوراق تسهیلات مسکن به بیش از ۱۰۰ هزار تومان رسیده بود، در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته گران ترین برگ تقریبا ۹۵ هزار تومان داد و ستد شد.

خرید اوراق برای وام مسکن به چه قیمتی؟
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری« عصر ساختمان» به نقل از  ایسنا، در ماه های گذشته قیمت هر برگ از تسهیلات مسکن که در فرابورس ایران عرضه می شود به بیش از 100 هزار تومان رسید؛ به طوری که استفاده از این اوراق برای گرفتن وام مسکن و خرید خانه، چندان نمی‌توانست توجیه اقتصادی داشته باشد. این موضوع نفس به وجود آمدن این اوراق و وام مسکن را تحت تاثیر قرار داده بود، چرا که قرار بر این بود افرادی که از بنیه مالی ضعیف تری برخوردارند با این تسهیلات خانه دار شوند.

  اما چند روزی است که قیمت اوراق تسهیلات مسکن نسبت به ماه گذشته کاهش یافته، به طوری که در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته قیمت پایانی هر برگ از این اوراق در بیشترین حالت به رقم 94 هزار و 800 تومان بالغ شد و کمترین قیمت این اوراق نیز به عدد 90 هزار و 404 تومان رسید. البته این مبلغ نیز هنوز گران است و دست نیازمندان به وام مسکن را برای دریافت این وام بسته است.

  در ماه های گذشته با شنیدن اخبار مربوط به کاهش نرخ سود و تسهیلات بانکی تحت تاثیر انتظارات به وجود آمده فکر می شد با این اقدام نقدینگی از بانک ها خارج می‌شود. گذشته از این که این اتفاق افتاد یا خیر باعث شد با توجه به انتظارات به وجود آمده محدودیت هایی در حجم عرضه قیمت اوراق تسهیلات مسکن به وجود آید و این موضوع سبب رشد قیمت این اوراق شد و هنوز  هم که قیمت آن نسبت به روزهای گذشته کمی تلطیف شده، گرانی این اوراق اقدام برای گرفتن وام مسکن را سخت کرده است، چرا که نرخ 17.5 درصدی برای بازگرداندن وام مسکن به رغم کاهش نرخ سود بانکی تا 15 درصد، خود بخشی از مشکلات پیش روست.

  در اواخر مرداد ماه گذشته بود که شورای پول و اعتبار اعلام کرد که مجوز فروش اوراق مسکن به همه بانک های خصوصی و دولتی داده می شود. این موضوع هنوز توسط بانکی شروع نشده ولی به خودی خود می‌تواند دلیلی باشد بر کاهش قیمت این اوراق در روزهای جاری؛ چرا که با پیچیدن این خبر در فضای رسانه ای، در داد و ستد اوراق تسهیلات مسکن تاحدودی جوی رقابتی پیش آورده و این جو باعث کشف قیمت پایین تری شده است.

  در ادامه به این سوال همیشگی می پردازیم که در حال حاضر هر شخص باید برای دریافت وام مسکن باید چه مبلغی را صرف خرید اوراق تسهیلات مسکن کند. همانگونه که اعلام شده زوج های تهرانی با خرید 200 برگ از اوراق تسهیلات مسکن می‌توانند تا سقف 100 میلیون تومان وام دریافت کنند که به این مبلغ 10 میلیون تومان وام جعاله تعلق می‌گیرد. با این حساب برای دریافت 100 میلیون تومان وام با قیمت هر برگ به طور متوسط 93 هزار تومانی  باید 18 میلیون و 600 هزار تومان اوراق، توسط تهرانی ها خریداری شود  که این مبلغ با احتساب 10 میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید 20 برگ بهادار با قیمت یک میلون و 860 هزار تومان از اوراق تسهیلات مسکن را خریداری کنند در مجموع باید 20 میلیون و 460 هزار تومان صرف خرید 220 اوراق شود.

  همچنین زوج های غیر تهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از 200 هزار نفر جمعیت زندگی می کنند می‌توانند تا سقف 80 میلیون تومان وام بگیرند که برای گرفتن این مبلغ باید 160 ورق بهادار خریداری کنند که با این حساب باید 14 میلیون و 880 هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب یک میلیون و 860 هزار تومان اوراق وام جعاله  باید در مجموع برای خرید اوراق مبلغ 16 میلیون و 740 هزار تومان پرداخت کنند.

  زوج های  ساکن در مناطق غیر از دو مورد ذکر شده بالا،  می توانند برای گرفتن 60 میلیون تومان وام مسکن 120 برگ بهادار با قیمت هر برگ تقریبا 93 هزار تومان خریداری کنند که با این حساب 11 میلیون و 160 هزار تومان مبلغ این اوراقشان می شود که این مبلغ به علاوه یک میلیون و 860 هزار تومانی که برای اوراق مربوط به وام جعاله پرداخت خواهند کرد باید در مجموع 13 میلیون و 20 هزار تومان صرف هزینه 140 برگ بهادار کنند.

  لازم به توضیح است که غیر زوج‌های تهرانی نیز می‌توانند تا سقف 60 میلیون تومان و غیر زوج هایی که در مراکز استان های  بالای 200 هزار نفر جمعیت دارند تا سقف 50 میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساکن در سایر مناطق تا سقف 40 میلیون تومان وام دریافت کنند که به ترتیب هر کدام باید 120، 100 و 80 برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

  با این حساب غیر زوج های تهرانی باید برای خرید این اوراق 11 میلیون و 160 هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بالای 200 هزار نفر جمعیت باید مبلغ 9 میلیون و 300 هزار تومان و دیگر افراد باید مبلغ 7 میلیون و 440 هزار تومان پرداخت کنند. البته مبلغ یک میلیون و 860 هزار تومان هم بابت خرید 20 ورق برای وام جعاله بر این مبالغ اضافه می شود.

  گفتنی است اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ 5 میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق صادره به مدت دو سال است و حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش زمان باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است.

  البته از نوزدهم مردادماه 1395، اوراق تسهیلات مسکن سال 1393 که از زمان انتشار به مدت دو سال اعتبار و قابلیت خرید و فروش در بازار فرابورس را داشتند؛ یعنی اوراق تسه صادره از 15 فروردین 1393 تا 15 اسفندماه این سال(تسه 9301 تا 9312) به مدت شش ماه دیگر قابلیت خرید و فروش در بازار پیدا کردند. همچنین از آنجا که نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسکن ماه‌های فروردین تا مرداد 1393 با پایان یافتن مهلت اعتبار آن ها متوقف بودند، طبق این مصوبه بار دیگر بازگشایی شدند.

  در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی برای خرید اوراق به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو