مدیران خودروعصر اعتبار

تسهیلات مسکن همچنان از پله صعود بالا می رود

رشد ۶۰ درصدی معاملات اوراق بدهی

عصر ساختمان- هفته گذشته دماسنج بازار سهام توانست ۲۰۲ واحد افزایش یابد و از کانال ۷۸ هزار واحدی عبور کند، اما آیفکس در مدت مشابه با بیش از ۵ واحد افت مواجه بود.

تسهیلات مسکن همچنان از پله صعود بالا می رود
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۶ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری« عصر ساختمان» به نقل از فرصت امروز، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ابتدای هفته گذشته در رقم 77 هزار و 879 واحدی قرار داشت و با پایان این هفته معاملاتی به رقم 78 هزار و 81 واحدی رسید. با وجود اینکه شاخص کل بورس در هفته گذشته مثبت بود اما این بازار رشد چندانی را تجربه نکرد. با این حال در هفته های گذشته حقوقی ها نقش پررنگی در جابه جایی شاخص کل بورس ایفا کردند، به طوری که در مقطعی از زمان نماگر بازار سهام توانست با تداوم رشد خود چند بار کانال شکنی کند و از رقم 80 هزار واحد هم بالا تر رود، اما در هفته منتهی به سوم شهریور 1395، شاهد معاملات کمتری از جانب حقوقی ها بودیم. البته در تعدادی از نمادهای خودرویی از جمله نماد سایپا در روزهای پایانی، حضور پررنگ دادوستد حقوقی ها به چشم می خورد.

  رشد 60 درصدی معاملات اوراق بدهی

  آن هم شرایطی که خودرویی ها در این هفته نسبتا متعادل و رو به منفی بودند. فلزات اساسی هم در اغلب روزهای هفته با معاملات منفی همراه بود. همچنین نماد پالایشی ها به جز دو روز اول هفته که مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفتند در سایر روزها در اغلب نمادهای خود قرمز پوش بودند.

  رشد حجم و ارزش معاملات فرابورس

  نخستین هفته معاملاتی شهریورماه در بازار فرابورس ایران با دادوستد یک هزار و 669 میلیون ورقه بهادار به ارزش 7 هزار و 778 میلیارد ریال به پایان رسید. در هفته معاملاتی منتهی به 5 شهریورماه بازار اول نیز مبادلات 517 میلیون ورقه سهام به ارزش یک هزار و 62 میلیارد ریال را به ثبت رساند که رشد 63 و 82 درصدی حجم و ارزش معاملات را نسبت به هفته ماقبل نشان می دهد. در عین حال بازار پایه نیز در هفته ای که گذشت با مبادلات 680 میلیون ورقه سهام به ارزش 806 میلیارد ریال مواجه شد که از افزایش 11 و 4 درصدی حجم و ارزش معاملات در این بازار حکایت می کند. به موازات رشد بازارهای اول و پایه فرابورس ایران و درحالی که بازار دوم روند نزولی حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد، بازار ابزارهای نوین مالی نیز دادوستد 47 میلیون ورقه بهادار به ارزش 4 هزار و 467 میلیارد ریال را شاهد بود که در مقایسه با هفته ماقبل حاکی از رشد

  85 و 62 درصدی حجم و ارزش مبادلات در این بازار است. بر پایه این گزارش، ارزش بازار فرابورس ایران و شاخص کل (آیفکس) روند نزولی را در هفته قبل طی کردند و به ترتیب با افت 0.5 و 0.6 درصدی به ارقام 939 هزار و 201 میلیارد ریال و 798.6 واحد رسیدند.

  پالایشی ها؛ بیشترین سهم از ارزش معاملات

  پالایشی ها در هفته گذشته با ارزش معاملاتی بالغ بر 440 میلیارد ریال، سهم 25 درصدی از ارزش کل معاملات بازار سهام فرابورس را در اختیار گرفتند و در صدر صنایع فرابورسی ایستادند. گروه های «فلزات اساسی» و «اطلاعات و ارتباطات» نیز به ترتیب سهم 14 و 12 درصدی از ارزش کل معاملات خرد بازار سهام را به خود اختصاص دادند. در حال حاضر به ترتیب سه گروه شیمیایی ها، بانکی ها و فلزات اساسی بیشترین سهم از ارزش کل بازار فرابورس ایران را به نام خود ثبت کرده اند. گفتنی است در جریان دادوستدهای انجام شده هفته گذشته در فرابورس ایران، عرضه عمده 20 درصد از سهام کنترلی شرکت مواد ویژه لیا در بازار دوم نیز صورت گرفت. سرمایه این شرکت بالغ بر 81 میلیارد ریال و ارزش کل این معامله 48 میلیارد ریال بود.

  رصد بازار ابزارهای نوین مالی

  در هفته ای که پشت سر گذاشتیم ابزارهای مالی اوراق بدهی، صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن، رشد متغیرهای حجم و ارزش مبادلات را نسبت به هفته ماقبل تجربه کردند. اوراق بدهی در بازار ابزارهای نوین مالی به تعداد 4 میلیون ورقه به ارزش 3 هزار و 749 میلیارد ریال دادوستد شد که با رشد حدود 60 درصدی حجم و ارزش معاملات همراه بود. طی هفته ها و البته ماه های اخیر رصد معاملات اوراق بدهی در بازار فرابورس ایران به خوبی گویای استقبال سرمایه گذاران از این اوراق است که این امر با بررسی روند رو به رشد معاملات این اوراق قابل مشاهده است.

  صندوق سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن نیز در هفته قبل به ترتیب رشد 27 و 89 درصدی حجم و 24 و 231 درصدی ارزش معاملات را تجربه کردند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی