عصر اعتبار

قیمت اوراق تسهیلات مسکن فرابورس تا ۸۹۷ هزار ریال کاهش یافت

عصر ساختمان- اوراق تسهیلات مسکن در ادامه روند ریزشی خود امروز (چهارشنبه) در دامنه قیمتی ۸۹۷ هزار تا ۹۴۷ هزار ریال در فرابورس خرید و فروش شد.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن فرابورس تا ۸۹۷ هزار ریال کاهش یافت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۳ شهريور ۱۳۹۵ - ۱۵:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، پس از عبور نرخ اوراق پنج میلیون ریالی تسهیلات مسکن (تسه) در بازار سرمایه از مرز برگه ای یک میلیون ریال که باعث نگرانی فعالان بازار مسکن و بازار سرمایه شد، اقدام هایی برای مدیریت این اوراق و جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت ها انجام شد.
  مهم ترین تصمیم برای جلوگیری از اوج گیری قیمت این اوراق، تمدید اوراق مربوط به سال 1393 بود که زمان سررسید آنها فرارسیده بود.
  بر این اساس، از نوزدهم مردادماه امسال، اوراق تسهیلات مسکن سال 93 که از زمان انتشار به مدت دو سال اعتبار و قابلیت خرید و فروش در بازار فرابورس را داشتند؛ یعنی اوراق «تسه» صادر شده از پانزدهم فروردین 1393 تا پانزدهم اسفندماه همان سال (تسه 9301 تا 9312) به مدت 6 ماه تمدید شدند.
  پس از این تصمیم، مشکل کمبود اوراق در بازار فرابورس برطرف شد و قیمت این اوراق به تدریج کاهش یافت.
  معاملات حق تقدم تسهیلات مسکن از سال 1389 در شرکت فرابورس ایران آغاز شده است و اکنون بیش از 20 نماد حق تقدم تسهیلات مسکن در این شرکت معامله می شود.
  سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوج هایی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین 1385 و پس از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح 92) از 500 میلیون ریال به سقف های جدید افزایش پیدا کرده است.
  بر این اساس، سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران یک میلیارد ریال و در مرکز استان ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر مبلغ 80 میلیون ریال است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران 200 برگه و برای شهر های بالای 200 هزار نفر 160 برگه و برای سایر مناطق شهری که 600 میلیون ریال برای هر پلاک ثبتی است، 120برگه خواهد بود.
  سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران 600 میلیون ریال و در مرکز استان های بالای 200 هزار نفر مبلغ 500 میلیون ریال است که شمار اوراق مورد نیاز در تهران 120 ورقه و در مراکز استان ها 100 ورقه است.

  برچسب ها
  مطالب مرتبط
  مطالب مرتبط بیشتر
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  • سنگ و معادن
  • عصر ساختمان
  • رنگ دکوراسیون
  • توکیو
  آخرین بروزرسانی ۹ روز پیش
  آرشیو