عصر اعتبار

وزیر راه و شهرسازی:

گرفتار شهرفروشی توسط شهرداری‌ها هستیم؛ مسکن مهر خانمان‌برانداز است

عصر ساختمان- وزیر راه و شهرسازی با بیان "مسکن مهر طرح خانمان‌براندازی است و گرفتار شهرفروشی توسط شهرداری‌ها شده‌ایم" گفت: یکی از دلایل پایین ماندن تورم مسکن طی دو سال اخیر کنترل سوداگری در شهر بود و اساساً در تهران خانه‌سازی جدید کار پسندیده‌ نیست.

گرفتار شهرفروشی توسط شهرداری‌ها هستیم؛ مسکن مهر خانمان‌برانداز است
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از تسنیم، عباس آخوندی با تأکید بر ضرورت ایجاد نهادهای مالی و نهادهای حکمروایی شهری برای حل مسئله مسکن اظهار کرد: وضع مسکن هم‌اکنون در شرایط پیچیده‌ای قرار دارد به‌طوری که از نظر توزیع جمعیت نیمه جنوبی یک‌هشتم نیمه شمالی کشور جمعیت دارد و این نشان می‌دهد از جهت امنیت ملی دچار مشکل خواهیم شد.

  وی با بیان این‌که تعداد شهرهای بالای 100هزار نفر جمعیت کمتر از 70 است، افزود: عدم عدالت شهری در کشور به‌شدت برجسته شده است یعنی اگر از جنبه‌های مختلف نگاه کنیم شرایط در شهرهای بزرگ مناسب نیست.

  وی با اعلام این‌که شاخص دسترسی به مسکن برای خانوارهای متوسط 12 سال است و برای خانوارهای کم‌درآمد از 20 سال تجاوز می‌کند، گفت: مشکل فوری قدرت خرید مسکن و ضعف نظام پس‌انداز از جمله واقعیت‌های عینی بخش مسکن است. اساس ظرفیت اقتصاد ایران در این شرایط چیست و کاری که می‌توانیم انجام دهیم چیست؟ به‌دنبال راهکارهایی برای این مسائل هستیم و منتظر دریافت نظر و مشارکت فرهیختگاه هستیم.

  وی با اشاره به کمّی‌گرایی طی 10 سال اخیر افزود: به جنبه‌های کیفی مسکن نمی‌توانیم بی‌تفاوت باشیم، نمی‌توانیم مردم را در بیابان‌ها حبس کنیم. یکی از بزرگترین مشکلات دوره قبلی کالایی کردن مردم در بخش مسکن بود.

  وزیر راه و شهرسازی با اظهار این‌که به‌اندازه کافی در این رابطه بحث نشده است، گفت: گرایش به کمّی کردن یعنی این‌که خیلی سریع بخواهیم همه چیز را به عدد و رقم کنیم برای زندگی مردم خطر جدی است و به‌شدت از آن پرهیز می‌کنم.

  آخوندی تأکید کرد: در بازدیدهایی که از کشورهای سوسیالیستی مانند چین و روسیه هم داشتم در این حد افراطی کالایی کردن مردم که در مسکن مهر اجرا شد، ندیدم، هنوز عده‌ای به‌دنبال این هستند، به‌دنبال دفاع از آن هستند که واقعاً قابل دفاع نیست.

  وی با ابراز این‌که هرلحظه ممکن است به‌دنبال اجرای طرح‌‌هایی مانند مسکن مهر به‌عنوان طرح خانمان‌برانداز و شهربرانداز باشند، در ادامه شهرداری را مورد تفقد قرار داد و گفت: شهرداری هم شهرفروشی می‌کند و از دهه 60 گرفتار شهرفروشی شده‌ایم و با یک سوداگری محض مواجه هستیم، کلاً در یک هرج و مرج برنامه‌ریزی گسترده‌ای گرفتار آمده‌ایم.

  وی با بیان "در بخش مسکن نیازمند نظامات تأمین مالی برای خریدار و فروشنده هستیم" افزود: وضع مسکن در اقتصاد تبدیل به یک چالش شده است،‌ رکود بسیار شدیدی دارد،‌ در عین حال فرصتی است که می‌تواند مهم‌ترین محرک برای خروج از رکود باشد.

  وزیر راه و شهرسازی با اظهار "اگر جایگاه آن را داشتم با توجه به وضع اقتصاد وضعیت فوق‌العاده اعلام می‌کردم" گفت: بخش مسکن بخش واقعی برای خروج از رکود است، مسکن یک کالای همسان نیست این تفکر کسی است که نمی‌داند در بیابان‌های جنوب یا در شهر تبریز یا مشهد است. باید بدانیم مسکن کاملاً به زمین بستگی دارد، این در حالی است که برخی اقتصاددانان گفته‌اند نمی‌توانیم مسکن را پیشران بدانیم چون مازاد عرضه داریم!

  آخوندی افزود: تلاش کرده‌ایم تمام ظرفیت‌های بازار سرمایه،‌ پولی و بانکی و دارایی‌هایی که قابلیت نقدشوندگی سریع در وزارت راه را ندارند، از جمله راهکارهایی است می‌توان از آنها برای خروج از رکود استفاده کرد.

  وی با تأکید بر این‌که بدون مداخله دولت نمی‌توان از رکود خارج شد،‌ تصریح کرد:‌ تمام بحث ما نوع مداخله دولت است،‌ آیا باید مثل مسکن مهر خانه بسازیم یا این‌که شعار عدم مداخله بدهیم و بازار را رها کنیم که فقط بازار سوداگرانه ایجاد شود؟ نباید شگفت‌زده شویم، رسیدن به اجماع در این بازار آشفته کار خیلی خیلی سختی است.

  وی با اعلام "حتماً به مداخله دولت بسیار محدود نیاز داریم که نباید در پروژه‌ باشد بلکه در نهادسازی باشد" افزود: باید در شرایط رکودی یک نهاد توسعه برای مداخله محدود دولت جهت ساماندهی بازار ایجاد شود.

  وی با بیان "برای پیشران بودن مسکن نیاز به سرمایه‌گذاری بسیار محدود دولت داریم" اظهار کرد: اگر موفق شویم اجماع را در ایران به وجود آوریم شاید بتوانیم از بحرانی که در آن گرفتار شده‌ایم، عبور کنیم.

  وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: در بخش سیاست زمین باید جلوی شهرفروشی را بگیریم،‌ ظاهر شهرفروشی عرضه مازاد است اما باطن آن سوداگری است. شهر باید توسط ساکنان آن تأمین مالی شود نه از منبع آینده نسل‌های بعدی. در برنامه ششم توسعه کمیته شهرسازی گزارش داد 65 درصد منابع شهرداری‌ها از محل فروش عوارض ساختمانی است.

  آخوندی ادامه داد:‌ فروش عوارض ساختمانی اصطلاح محترمانه برای فروش آینده نسل ساکنان است. درآمد شهرداری باید از محل خدمات تأمین شود.

  وی یکی از دلایل پایین ماندن تورم مسکن در کشور طی دو سال اخیر را کنترل سوداگری در شهر ذکر کرد و گفت: اساساً در تهران خانه‌سازی جدید کار پسندیده‌ای نیست، باید این را گفت، چرا می‌ترسیم؟ در مشهد هم خانه‌سازی جدید کار پسندیده‌ای نیست، باید در شهرهای 100 تا 300هزار نفر خانه بسازیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  رویداد ها در یک نگاه
  • هفته نامه
  • هفته نامه
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • هفته نامه عصر ساختمان
  • ماهنامه ساختمان
  • ماهنامه عصر ساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  • عصرساختمان
  آخرین بروزرسانی ۱۲ روز پیش
  آرشیو