عصر اعتبار

بناهای جذابی که شوروی هرگز آن‌ها را نساخت

سفری به رویاهای معماران شوروی

به گزارش عصر ساختمان: استالین در ۵ سال نخستِ به قدرت رسیدن خود برنامه‌های زیادی ارائه داد که بخش اصلی آن را بازسازی شهر مسکو تشکیل می‌داد. این برنامه که در سال ۱۹۳۵ قطعی شد، به دلیل زیبایی و عظمتِ خود نسبت به سایر برنامه‌ها بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفت. طبق برنامه، مسکو تبدیل به سمبل شهرهای سوسیال دنیا می‌شد.

سفری به رویاهای معماران شوروی
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۵۴:۰۰

به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از کافه گردش، در سال 1934 پروژه‌ی ساخت بنای کمیساریای خلقِ صنایع سنگین در میدان سرخ به مناقصه گذاشته شد. (کمیساریای خلق نامِ سازمان امنیت داخلی در اتحاد جماهیر شوروی است. م) ساخت این بنای باشکوه که 110.000 مترمکعب حجم داشته و قرار بود در زمینی به مساحت 4 هکتار ساخته شود، ظاهر میدان سرخ را به‌کلی تغییر می‌داد، اما هرگز ساخته نشد.

مناقصه‌ی ساخت کاخ اتحاد جماهیر شوروی در مسکو یکی از بزرگ‌ترین رقابت‌های معماری قرن اخیر است. ایده‌های اولیه برای ساختن این بنا که قرار بود سمبل پیروزی قریب‌الوقوع کمونیسم باشد، برای اولین بار در سال 1920 مطرح شد.

پروژه‌ی ساختن کاخ هیئت حاکمه‌ی اتحاد جماهیر شوروی که از چند بخش تشکیل می‌شد، در سال 193 به مناقصه گذاشته شد. این کاخ بزرگ‌ترین بنای زمان خود بود، 415 متر ارتفاع داشت، یعنی بزرگ‌تر از برج ایفل و ساختمان امپایر استیت در آمریکا! اما این کاخ هم هرگز ساخته نشد.

در سال 1931 پروژه‌ی ساخت هتلی با 1.000 اتاق در شهر مسکو به مناقصه گذاشته شد، این هتل قرار بود مجلل‌ترین هتل زمان خود باشد. ساخت این هتل به عهده‌ی دو معمار جوان گذاشته شد و این هتل که مُسکاوا هتل نام دارد در سال 1934 تکمیل شد.

مناقصه‌ی ساخت کاخ تکنولوژی در سال 1933 اعلام شد. محل ساخت این بنا، سواحل رودخانه‌ی مُسکوا بود. این کاخ هم هرگز ساخته نشد.

ساختمان‌های معمار رادنو از معروف‌ترین بناهای مسکو است. او سرپرستی تیم طراح ساختمان دانشگاه مسکو را بر عهده داشت، این بنا بر روی تپه‌ی لنین (که اکنون اسپارو نام دارد) در سال 1953 ساخته شد. طرح او برای میدان آربات که تنها بخشی از آن اجرا شد، تغییر سبک این معمار از بناهای پرشکوه اما غم‌انگیز، مانند ساختمان کمیساریای خلق (تصویر بالا)، به سبکی باشکوه اما شاد‌تر که در دهه‌ی 40 و 50 میلادی به کار گرفته شد را نشان می‌دهد.

ساختمان آئِرو را، که قرار بود در بلوروسکی ساخته شود، معمار چچولین به‌عنوان نماد دلاوری‌ها و قهرمانی‌های نیروی هوایی اتحاد جماهیر شوروی طراحی کرد.

دُم کینگی (به معنای خانه‌ی کتاب) نمونه‌ای مناسب از معنای «یک شاهکار معماری» در دهه‌ی 30 میلادی است. در سال 1920 معمار گُلُسُف جای خود را در دنیای ساخت‌وساز باز کرد. طرح‌های او برای کاخ هیئت حاکمه‌ی اتحاد جماهیر شوروی و همچنین ساختمان کمیساریای خلق بسیار اصیل بودند. وجه تمایز طرح‌های این معمار نسبت به سایر طراحان را رمانتیسیسم سمبلیک دانسته‌اند.

این بنا طاقِ قهرمانان نام دارد، پاوُلُف که طراح این پروژه است پیشنهاد کرده بود که طاق قهرمانان در میدان سرخ ساخته شود، اما هرگز ساخته نشد.

اُلتارشُفسکی خودش را در تئوری‌های معماری و طراحی ساختمان‌های بلند غرق کرده‌ بود. او توجه خاصی به تکنیک‌های طراحی و مهندسی ساختمان‌های بلند می‌کرد. البته ناگفته نماند که طرحِ او هرگز ساخته نشد!

در سال 1947 حکومت دستور به ساخت بناهای بلند و چندین طبقه در مسکو داد. تا سال 1950 ساختمان‌های بلندی در تپه‌ی لنین، میدان اِسمولِنسک، میدان لِرمُنُتوق و... ساخته شد. تنها پروژه‌ی ساخت بنای اداری 32 طبقه‌ای که قرار بود از بناهای خاص در مرکز شهر مسکو باشد انجام نشد.

برچسب ها
رویداد ها در یک نگاه
  • شماره ۸ ماهنامه
  • شماره ۳۷
  • شماره ۳۶ الکترونیکی
  • کاشی و سرامیک ۲۰۱۸
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
آخرین بروزرسانی ۸ روز پیش
آرشیو