مدیران خودروعصر اعتبار

تامین ۵۰۲ هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن

عصر ساختمان- در شرایطی که وزارت راه و شهرسازی تا کنون ۵۰ هزار هکتار از اراضی در مالکیت خود را در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار داده، در روزهای اخیر نیز ۵۰۲ هکتار دیگر به این اراضی افزوده شد.

تامین ۵۰۲ هکتار زمین برای طرح نهضت ملی مسکن
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۸:۴۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، برای تامین زمین در طرح نهضت ملی مسکن، هفت الی هشت روش تعریف شده که یکی از این روش‌ها استفاده از اراضی مازاد سایر دستگاه‌ها است. تا کنون نزدیک به 30 هزار هکتار اراضی متعلق به وزارت راه و شهرسازی را در اختیار این طرح قرار داده شده و 21 هزار هکتار از اراضی این وزارتخانه واقع در حریم نیز برای الحاق به شهرها در دست بررسی قرار دارد.

  در مجموع وزارت راه و شهرسازی 50 هزار هکتار از اراضی در مالکیت خود را در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار داده است. امروز هم اعلام شد که شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طی دو جلسه در قالب 4 موضوع با الحاق به محدوده اراضی 321 هکتار زمین دولتی در چهار شهر و 181 هکتار زمین مالکیت خصوصی در شهر میانه در راستای تأمین مسکن موضوع قانون جهش تولید مسکن موافقت کرده است.

  شورای عالی شهرسازی و معماری ایران طی دو جلسه که ابتدای سال جاری برگزار شد، در قالب 4 موضوع با الحاق به محدوده اراضی 321 هکتار در راستای تأمین مسکن موضوع قانون جهش تولید مسکن موافقت کرده است. بر مبنای این جلسات، شهر آران و بیدگل به مساحت 14 هکتار،  بهبهان با 35 هکتار، همدان 127 هکتار و پرند به مساحت 145 هکتار تصویب شد که در مجموع 321 هکتار الحاق صورت گرفت.

  همچنین  در قالب تصویب طرح جامع توسعه و عمران شهر میانه ضمن تأمین تمامی نیازهای اداره کل راه و شهرسازی استان مرتبط با تکالیف در حوزه حمایتی با الحاق بیش از 180 هکتار اراضی مستعد با مالکیت غیر دولتی زمینه پاسخگویی به تقاضای بازار در قالب عرضه مسکن در قالب مدل خود مالکین فراهم شده است.

  دولت سیزدهم ساخت چهار میلیون واحد مسکونی طی چهار سال را در برنامه خود قرار داده که  مسئولان وزارت راه و شهرسازی از اجرایی شدن یک میلیون و 235 هزار واحد نهضت ملی مسکن در شهرها، روستاها و بافت‌های فرسوده خبر داده‌اند. از طرف دیگر وام 400 میلیون تومانی ساخت مسکن برای دهک‌های 1 و 2 و همچنین وام 300 میلیون تومانی برای دهک‌های 3 و 4 به تصویب رسیده است. هر دوی این وامها با نرخ سود 2 درصد و مدت بازپرداخت 15 ساله پرداخت می‌شود.

  به تازگی هم مقرر شده تا شهرهای جدید نسبت به تامین آورده برای جبران آورده متقاضیان نهضت ملی مسکن اقدام کند. در این خصوص مهرداد بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی دستور داده تا واحدهای مسکونی آماده تحویل شود و متقاضیان بعد از تکمیل پروژه آورده خود را تامین کنند. مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید خبر داده که هم‌اینک در حال تکمیل آورده متقاضیان از شرکت عمران شهرهای جدید هستیم تا این پروژه‌ها به اتمام برسد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی