مدیران خودروعصر اعتبار

قیمت مسکن و اجاره بها در تهران چگونه کم شود؟

عصر ساختمان- یک کارشناس مسکن گفت: قدرت خرید خانه اولی ها اگر افزایش پیدا کند بازار اجاره بها به تعادل خواهد رسید.

قیمت مسکن و اجاره بها در تهران چگونه کم شود؟
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۳ فروردين ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از مهر، فرید قدیری، کارشناس مسکن در خصوص بازار اجاره بها گفت: بازار اجاره بها یک بازار مصرفی است.

  وی در ادامه بیان کرد: با توجه به اینکه سالانه 500 هزار زوج جدید در کشور داریم که نزدیک به 100 هزار زوج متعلق به تهران است که اینها همان خانه اولی‌ها هستند که با توجه به از دست دادن قدرت خرید روانه بازار اجاره مسکن شدند.

  این کارشناس مسکن درباره بازار اجاره بها گفت: تا سه سال گذشته اجاره بها بر اساس تورم افزایش پیدا می‌کرد و اما به یکباره این بازار رشد تاریخی پیدا کرد و به رشد میانگین 50 درصدی رسید که این رشد تاریخی برای زوج‌های جوان مشکل آفرین شد.

  فرید با اشاره به وضعیت بازار اجاره بها در سال 1402 گفت: افزایش یا کاهش اجاره بها در سال 1402 به سه عامل بستگی دارد. 1- تورم عمومی کنترل شود اگر تورم همان 50 درصد باشد اجاره بها نیز به تبعیت از آن افزایش پیدا خواهد کرد همچنین معادلات بازار بستگی به قیمت مسکن و قدرت خرید مردم دارد اگر دولت بتواند قدرت خرید مردم را افزایش دهد و خانه اولی‌ها به فکر خرید خانه باشند تا از بازار اجاره خارج شوند هم می‌تواند روند قیمت اجاره بهار ا کاهش دهد.

  وی ادامه داد: اما مورد سوم تولید مسکن در تهران است که از سال 97 در رکود بوده است اگر دولت بتواند رونق ساخت و ساز را در تهران دوباره راه اندازی کند می‌تواند اجاره بها را تعدیل کند.

  این کارشناس مسکن در پایان به مهر بیان کرد: سیاست گذاری ها باید در دست بازیگران اصلی (خانه اولی‌ها، مستأجران، بساز بفروش ها) قرار گیرد و دولت دخالتی بر بازی نداشته باشند با ساخت و ساز در اطراف تهران نمی‌توان شاهد این باشیم که مردم به سمت اطراف تهران بروند و به تبع قیمت مسکن در تهران با این روش کاهش نمی‌یابد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی