مدیران خودروعصر اعتبار

نوسانات بازار مسکن، روی کاغذ!

عصر ساختمان- به دنبال رونق نسبی معاملات مسکن شهر تهران در ماه‌های اخیر، برخی مالکان تغییراتی در نرخ‌های پیشنهادی ایجاد کرده‌اند که البته این نوسانات روی کاغذ بوده و در معاملات به چشم نمی‌خورد و اولین عارضه‌اش می‌تواند به رکود کشاندن رونق نیم‌بند بازار باشد.

نوسانات بازار مسکن، روی کاغذ!
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، واسطه‌های ملکی می‌گویند که تحت تاثیر نوسانات بازارهای موازی، برخی مالکان قیمت‌های پیشنهادی مسکن در هفته‌های اخیر بین 5 تا 10 درصد افزایش یافته است؛ نرخ‌هایی که با فروکش کردن التهابات بازار ارز هم پایین نیامد؛ زیرا بازار مسکن ماهیتا یک بازار کُند و دیرپذیر است.

  تجربه نشان داده تعمیق رکود، کاهش معاملات مصرفی و سوق یافتن متقاضیان به سمت واحدهای قدیمی از عوارض رشد بازار است. هرچه نرخ‌ها افزایش می‌یابد متقاضیان به سمت آپارتمان‌های قدیمی‌تر سوق پیدا می‌کنند؛ به طوری که سهم معاملات واحدهای با سن بنای بیش از 16 سال از 12 درصد در سال 1393 به 37 درصد در حال حاضر رسیده است. آذر سال گذشته این عدد حدود 32 درصد بود.

  حدود 77 درصد معاملات مسکن از نوع سفته‌بازی است که تاثیر منفی بر این بازار ایجاد کرده است. دلالان مسکن از پرداخت مالیات بر عایدی سرمایه معاف هستند و این عامل، تقاضای سوداگری و معاملات کوتاه مدت در این بازار را تشدید کرده است.

  البته تغییر قیمت‌های پیشنهادی لزوما به معنی تغییر قیمت‌های قطعی  نیست. آذرماه سال جاری نرخ‌های مدنظر فروشندگان تا 10 درصد بالا رفته بود اما قیمت‌ها در معاملات 2.9 درصد افزایش  یافت؛ زیرا عمده معاملات در واحدهای به‌قیمت و متناسب با عرف بازار مناطق انجام می‌شود.

  از طرف دیگر سازندگان، کاهش ساخت و ساز توسط بخش خصوصی را در فشار بازار مسکن موثر می‌دانند. شهردار تهران اعلام کرده که در سال جاری تا کنون 6100 فقره پروانه ساختمانی در تهران صادر شده است. سال گذشته این رقم 5802 مورد بود. به نظر می‌رسد بخش قابل توجهی از پروانه‌های صادره‌ی پایتخت در سال جاری مربوط به تفاهم‌نامه‌های طرح نهضت ملی مسکن باشد که بعد از بهار منعقد شده است؛ چرا که بهار امسال با کاهش 47 درصدی صدور پروانه در مقایسه با بهار 1400 مواجه بودیم.

  معاملات مسکن در ماه‌های اخیر روند صعودی داشته مواجه شده است. شهریور6033، مهرماه 5416 و آبان 8005 معامله‌ی مسکن در پایتخت به امضا رسید. ماه گذشته نیز 10 هزار و 184 فقره خرید و فروش آپارتمان در شهر تهران منعقد شد که از رونق نسبی حکایت داشت. عمده معاملات از نوع تبدیل بود و به گفته‌ی مشاوران املاک، خانه اولی‌ها سهم چندانی از بازار نداشتند. اما وسوسه‌ی تغییر قیمت‌های پیشنهادی توسط برخی مالکان می‌تواند رونق نیم‌بند بازار مسکن را مختل کند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو