مدیران خودروعصر اعتبار

روزهای آرام مستاجران

عصر ساختمان- واسطه‌های ملکی در پایتخت می‌گویند که بازار اجاره به رسم ماه‌های پایانی سال و کاهش جابه‌جایی، روزهای آرامی را سپری می‌کند و نرخ‌ها ثبات نسبی دارد.

روزهای آرام مستاجران
نسخه قابل چاپ
پنجشنبه ۲۹ دی ۱۴۰۱ - ۰۹:۵۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، آذرماه 1401 اجاره بها در تهران افزایش 41.3 درصدی را در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نشان داد. نرخ رشد ماهیانه اجاره خانه نیز در پایتخت طی ماه‌های آبان و آذر به ترتیب 4.1 درصد و 2.5 درصد بود. هنوز آمار دی ماه ارایه نشده اما بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که افزایش قابل توجهی در نرخ اجاره رخ نداده است.

  بازار اجاره معمولا در ماه‌های پایانی آرام می‌شود و عمده سرمایه‌ها به سمت خرید و فروش ملک سوق پیدا می‌کند. به طور معمول هیجانات بازار اجاره از اردیبهشت با شروع جابه‌جایی‌ها افزایش می‌یابد و تا شهریورماه ادامه دارد.

  با توجه به نرخ‌های عرضه شده در بازار مسکن هم‌اکنون نرخ رهن کامل هر متر مربع آپارتمان در مناطق شمالی تهران بین 10 تا 15 میلیون تومان است و به ندرت واحدهای لوکس، بیش از این ارقام اجاره داده می‌شوند.

  در مناطق مرکزی تهران نیز نرخ رهن کامل آپارتمان بین 6 تا 9 میلیون تومان در هر متر مربع متغیر است که بستگی به سن بنا، موقعیت و امکانات واحد دارد. در جنوب تهران هم قیمت رهن کامل مسکن از حدود 3.5 میلیون تومان شروع می‌شود و بعضا تا حدود 7 میلیون تومان در هر متر مربع می‌رسد.

  بررسی آمار شش سال گذشته نشان می‌دهد رشد قیمت مسکن در تهران حدود دو برابر بیش از افزایش نرخ اجاره بها بوده است. از آذرماه 1395 تاکنون مسکن در پایتخت رشد 983 درصدی قیمت را به ثبت رسانده، در حالی که اجاره بها از آذر 1395 تا ابتدای امسال 438 درصد رشد کرده است.

  نرخ اجاره بهای یک متر مربع واحد مسکونی در پایتخت از میانگین 23 هزار و 400 تومان در سال 1395 به 126 هزار تومان در اردیبهشت 1401 رسیده که رشد 438 درصد را نشان می‌دهد.

  بازار اجاره معمولا بر اساس شاخص‌هایی از جمله تورم عمومی، رشد بازارهای موازی، نرخ سود بانکی و ظرفیت طرف تقاضا دچار تغییر می‌شود. نکته‌ی دیگر آن‌که هر چه نسبت قیمت به اجاره (P به R) افزایش پیدا کند انگیزه‌ی مالکان برای عرضه‌ی واحدهای خود به بازار اجاره کاهش می‌یابد. تا سال‌های متمادی شاخص قیمت به اجاره در محدوده 20 قرار داشت که هم‌اکنون به عدد 30 رسیده است. در واقع بازار اجاره 50 درصد نسبت به گذشته در ضرر است و موجران در مقایسه با شش سال قبل سود کمتری می‌برند.

  با این وجود به دلیل آن‌که عمده مستاجران از توانایی مالی محدودی برخوردارند، قیمت‌های فعلی بازار اجاره برای آنها سنگین است و قطعا این بازار تا سال‌های متمادی ظرفیت رشدهای سنگین را ندارد. بررسی‌ها نشان می‌دهد در زمان‌های ثبات بازار در بخش خرید و فروش، منحنی بازار اجاره از قیمت مسکن پیشی می‌گیرد.

  آذر ماه سال  1395 رشد اجاره بها در تهران نسبت به آذر سال قبل از آن 7.7 درصد بود؛ در حالی که متوسط افزایش اجاره بها 11.2 درصد اعلام شد. در ادامه شاخص رشد سالیانه اجاره بهای مسکن در پایتخت در ماه‌های آذر 1396 تا 1401 به ترتیب 10.8، 19.2، 28.2، 29.4، 51.2 و 41.3 درصد اعلام شد.

  افزایش قیمت مسکن شهر تهران در آذر سال‌های 1396 تا 1401 نسبت به آذر سال قبل از آن نیز به ترتیب 14.9، 91.8، 41.6، 98.9، 21.1 و 47.5 درصد بود. آمار روایت می‌کند که بازار مسکن در دو سال اخیر به آرامش نسبی رسیده است. هم‌چنین در حال حاضر میزان رشد اجاره بها با قیمت مسکن تقریبا همتراز شده اما بازار اجاره هنوز نسبت به قیمت مسکن عقب‌ماندگی دارد.

  واسطه‌های ملکی می‌گویند که بازار اجاره پس از نوسانات صعودی که در ابتدای سال تجربه کرد، هم‌اکنون روزهای آرامی را سپری می‌کند و نرخ‌ها در ماه‌های اخیر ثبات نسبی دارد. معاملات در بخش خرید و فروش نیز طبق گفته‌ی مشاوران املاک مقداری افت کرده است. تحت تاثیر نوسانات نرخ ارز، بازار ملک فعلا مقداری سردرگم است؛ هرچند برخی مالکان، نرخ‌های پیشنهادی را 5 تا 10 درصد افزایش داده‌اند اما مشتری برای آنها نیست.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو