مدیران خودروعصر اعتبار

میانگین قیمت‌ هر متر خانه در تهران ۴۸ میلیون

عصر ساختمان- طبق اعلام بانک مرکزی، در آذر ماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۴۸ میلیون و ۷۳ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۹ و ۴۷.۵ درصد افزایش یافته است.

میانگین قیمت‌ هر متر خانه در تهران ۴۸ میلیون
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در آذر ماه تعداد معاملات انجام شده  10.2 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به‌ترتیب 27.2 و 4.2 درصد افزایش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 29 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

  گران‌ترین خانه در تهران چند؟ 

  این در حالی است که در میان مناطق 22‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه 94 میلیون و 410 هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با 24 میلیون و 490 هزار تومان در منطقه 18 بوده است.

  توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در آذر ماه امسال نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 30 تا 35 میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم 11.6 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی 35 تا 40 و 25 تا 30 میلیون تومان با 10.5 و 10.3 درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.  

  از سوی دیگر، در آذر ماه امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد و 500 میلیون تومان تا دو میلیارد تومان با اختصاص سهم 13.6 درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته‌اند.

  وضعیت اجاره خانه در تهران

  همچنین، توزیع معاملات انجام شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه 5 با 15 درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است.

  علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در آذر ماه امسال نشان دهنده رشدی معادل 2.5 و 3 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

  البته رشد شاخص مذکور در آذر ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به‌ترتیب معادل 41.3 و 46.4 درصد است.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی