مدیران خودروعصر اعتبار

پرداخت وام نوسازی به ۳۹ هزار واحد در بافت فرسوده

عصر ساختمان- از ابتدای اجرای طرح نوسازی تاکنون بانک عامل بخش مسکن به ۳۹ هزار واحد مسکونی واقع در بافت‌های فرسوده تسهیلات نوسازی پرداخت کرده و این در حالی است که شرکت بازآفرینی شهری، نوسازی و بهسازی سالیانه ۱۵۰ هزار واحد را در دستور کار خود قرار داده است.

پرداخت وام نوسازی به ۳۹ هزار واحد در بافت فرسوده
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، از ابتدای اجرای طرح نوسازی در بافت‌های فرسوده تاکنون تعداد 70 هزار و 321 نفر برای دریافت تسهیلات به بانک مسکن معرفی شده‌اند که بانک با تعداد 39 هزار و 56 واحد قرارداد به میزان 6 هزار و 246 میلیاردتومان منعقد کرده است. 15 هزار و 670 واحد از این تعداد در دولت سیزدهم محقق شده است.

  این خبر را علی عسکری ـ سرپرست بانک مسکن اعلام  کرده و گفته است: از شروع طرح نوسازی تاکنون 6 هزار و 246 میلیارد تومان و از ابتدای دولت سیزدهم تا امروز معادل 4 هزار و  347 میلیارد تومان قرارداد تسهیلات منعقد شده است.

  به گفته وی، از سال 1398 تا شهریور 1400 تعداد 31 هزار واحد برای دریافت تسهیلات نوسازی به بانک مسکن معرفی شد که بانک با تعداد 23 هزار و 386 واحد به مبلغ 1898 میلیارد تومان قرارداد منعقد کرد.

  بنابراین گزارش، دولت سیزدهم نوسازی و بهسازی سالیانه 150 هزار واحد مسکونی واقع در مناطق هدف بازآفرینی شهری را در دستور کار قرار داده و اعلام کرده می‌خواهد نسبت به قبل کار 10 برابری انجام دهد. با این حال بررسی‌ها نشان می‌دهد نوسازی مناطق هدف بازآفرینی شهری شامل بافت‌های فرسوده، حاشیه‌ای و سکونتگاه‌های غیررسمی دست کم با پنج چالش شامل عدم همکاری برخی بانک‌ها در پرداخت تسهیلات، طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه، تجمیع پلاک‌ها، افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی و پایین بودن تمایل به سرمایه‌گذاری در این مناطق مواجه است.

  به دنبال تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن در مرداد 1400 وزارت راه و شهرسازی پرداخت تسهیلات نوسازی و بهسازی تا سقف 450 میلیون تومان در کلانشهرها و مراکز استان‌ها و تا سقف 600 میلیون تومان در شهرهای دارای حرم مطهر را در دستور کار قرار داد. مبلغ 150 میلیون تومان از تسهیلات 450 میلیون تومانی بافت فرسوده با نرخ سود صفر درصد پرداخت می‌شود. افراد ساکن در محدوده‌های بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری می‌توانند از تمامی تسهیلات، حمایت‌ها و تخفیف‌های نهضت ملی بدون رعایت شرایط چهارگانه نهضت ملی استفاده کنند.

  اوایل آبان ماه امسال سیاست‌ها و ضوابط تشویقی کالبدی متضمن نوسازی محله‌ای در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری به تصویب رسید. تسهیل در تامین پارکینگ، تسهیل شرایط توده و نما، اعطای یک یا دو طبقه تشویقی و ایجاد کاربری انتفاعی در طبقه همکف به منظور حمایت از کسب و کارهای خانگی با تامین شرایطی از جمله این مشوق‌ها است که می‌تواند جذابیت سرمایه‌گذاری در بافت‌ها را بالا ببرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی