مدیران خودروعصر اعتبار

عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن خبر داد؛

تامین ۵۷ هزار هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن

عصر ساختمان- عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن میزان اراضی تامین شده در حریم و محدوده شهرها برای طرح نهضت ملی مسکن را ۵۶ هزار و ۹۷۲ هکتار اعلام کرد و گفت: مالکان بخش خصوصی در استان‌هایی که با کمبود زمین مواجه‌اند می‌توانند برای تامین زمین در طرح نهضت ملی مسکن مشارکت کنند.

تامین ۵۷ هزار هکتار زمین برای نهضت ملی مسکن
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۳۰ آبان ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، ارسلان مالکی، اظهار کرد: تاکنون 24 هزار و 224 هکتار اراضی مسکونی در محدوده شهرها شناسایی شده و در اختیار طرح نهضت ملی مسکن قرار گرفته است.

  وی افزود: این میزان زمین پاسخگوی یک میلیون و 500 هزار واحد مسکونی بود اما با توجه به سیاست کاهش تراکم واحدها، این ظرفیت نیز کمتر خواهد شد.

  عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن میزان اراضی تامین شده واقع در حریم شهرها که در مراحل الحاق قرار دارند، 32 هزار و 748 هکتار اعلام کرد و گفت: مجموع زمین‌های شناسایی شده در محدوده یا حریم شهرها به 56 هزار و 972 هکتار رسیده است.

  مالکی به ماده 10 قانون جهش مسکن اشاره کرد و گفت: با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر الزام انتقال اراضی مازاد دستگاه‌های دولتی به سازمان ملی زمین و مسکن برای استفاده در طرح نهضت ملی مسکن، تاکنون اسناد حدود 3 هزار و 700 هکتار زمین به این سازمان منتقل شده است.

  وی بیان کرد: همچنین 800 هکتار زمین دیگر نیز در مرحله انتقال سند قرار دارند که در صورت نهایی شدن، مجموع این اراضی به 4 هزار و 500 هکتار می‌رسد.

  عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن تاکید کرد: بسیاری از اراضی تامین شده در محدوده شهرها نبوده؛ بلکه در حریم شهرها قرار دارد و الحاق این زمین‌ها بر عهده شورای برنامه‌ریزی استان است و روند الحاق اراضی در حریم شهرها باید تسریع شود.

  مالکی مانع دیگر در مسیر انتقال اسناد اراضی دستگاه‌های دولتی را نداشتن سند اعلام کرد و گفت: برخی از آن‌ها در مراحل ثبتی و تهیه نقشه قرار دارند.

  تامین اراضی از طریق مالکان بخش خصوصی در طرح نهضت ملی مسکن

  وی درباره راهکارهای پیش رو برای تامین زمین در شهرهایی که با کمبود اراضی مواجه هستند، خاطرنشان کرد: در شهرهایی که کمبود زمین دارند، از طریق مالکین بخش خصوصی و اراضی سازمان‌هایی مثل اوقاف، بنیادها و نیروهای مسلح برای تامین زمین اقدام می‌شود.

  به گفته عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن، تا کنون 7 هزار و 369 هکتار زمین در حال مذاکره قرار دارد تا به طرح نهضت ملی مسکن بپیوندد.

  مالکی راهکار دیگر را ایجاد شهرهای جدید و شهرک‌ها به ویژه در کلان‌شهرها دانست و گفت: باید مکان‌یابی و شناسایی فضای مستعد برای احداث شهرک‌ها تسریع شود.

  شناسایی 47 هزار هکتار زمین برای احداث شهرک در کلان‌شهرها

  وی خاطرنشان کرد: در برخی استان‌ها مثل البرز، مکان‌یابی شهرهای اطراف تهران انجام و 47 هزار و 343 هکتار زمین برای احداث شهرک و بارگذاری شناسایی شده است.

  عضو هیات مدیره سازمان ملی زمین و مسکن ادامه داد: ساخت 4 شهرک معادل یک هزار و 715 هکتار زمین به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده، 8 شهرک نیز در کارگروه‌ها در حال بررسی است و 2 شهرک نیز مورد مخالفت قرار گرفته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی