مدیران خودروعصر اعتبار

تهران در سیطره خانه‌های خالی!

عصر ساختمان- در شرایطی که هنوز مالیات بر خانه‌های خالی آنطور که باید و شاید شکل اجرایی به خود نگرفته است، شمال و غرب پایتخت در سیطره املاک خالی از سکنه با قیمت‌های نجومی قرار دارد.

تهران در سیطره خانه‌های خالی!
نسخه قابل چاپ
دوشنبه ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، آخرین آمار و ارقام که در سال 1399 ارایه شد از وجود 500 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه در استان تهران حکایت داشت که حدود 20 درصد واحدهای خالی کل کشور را به خود اختصاص داد. این در حالی است که به گفته شهردار تهران 51 درصد خانوارها در این کلانشهر مستاجر هستند.

  رشد سنگین قیمت مسکن در تهران منجر به دو عارضه افزایش سنگین نرخ اجاره بها و رکود خرید و فروش شده است. فعالیتهای ساختمانی نیز تحت تاثیر کسادی معاملات دچار رکود شده است. البته گزارش‌های میدانی از وجود تعداد قابل توجهی املاک خالی از سکنه در نیمه شمالی تهران و همچنین منطقه 22 واقع در غرب پایتخت حکایت دارد.

  برخی آمارهای غیررسمی حاکی از وجود 60 هزار واحد خالی در منطقه 22 تهران به عنوان اصلی‌ترین کانون ساخت و ساز در پایتخت است. گفته می‌شود بیش از 130 هزار واحد مسکونی در منطقه 22 قرار دارد در حالی که تعداد خانوارهای ساکن در این منطقه حدود 75 هزار خانوار است.

  از حدود پنج سال قبل موضوع اخذ مالیات از خانه‌های خالی مطرح شد تا اینکه پنجم آذر 1399 قانون اخذ مالیات از خانه های خالی توسط مجلس به تصویب رسید. اما از آن زمان تا کنون، این طرح به دلیل عدم دستیابی به اطلاعات دقیق و راستی‌آزمایی‌های پی‌درپی  درخصوص املاک خالی از سکنه آنطور که باید و شاید شکل اجرایی به خود نگرفته است.

  سال 1400 رقم اخذ مالیات از خانه‌های خالی صفر بود و در چهار ماه ابتدای سال جاری 22 میلیارد تومان از این محل مالیات اخذ شد که عدد قابل توجهی محسوب نمی‌شود.

  مسئولیت شناسایی خانه‌های خالی بر عهده وزارت راه و شهرسازی است. این وزارتخانه 520 هزار واحد را در کل کشور  شناسایی و به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده که از سوی این سازمان، میزان مالیات این خانه‌ها 10 هزار و 500 میلیارد تومان محاسبه شده اما 100 هزار مالک نسبت به آن اعتراض کرده‌اند. قرار شده وزارت راه و شهرسازی موارد اعتراض را بررسی و لیست مجدد ارایه دهد.

  داوود منظور ـ رییس سازمان امور مالیاتی اواسط آبان ماه درباره وضعیت اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی بیان کرد: ما تا اطلاعات را دقیق و کامل نکنیم، نمی‌توانیم به مردم بابت دریافت مالیاتی که بدهکار نیستند فشار بیاوریم. در حال حاضر ما موضوع را با وزارت راه و شهرسازی دنبال می‌کنیم؛ آخرین فهرست اطلاعات پردازش شده در مورد خانه‌های خالی را باید به ما ارائه دهند تا ما بتوانیم برگه‌های مطالبه صادر کنیم و مالیات خانه‌های خالی سال 1400 را وصول کنیم.

  با توجه به شواهد و قرائن به نظر نمی‌رسد که شناسایی دقیق واحدهای خالی از سکنه در نیمه دوم سال جاری نیز شکل اجرایی به خود بگیرد. سوال این است که آیا در حال ورود به سومین سال عدم توفیق دریافت مالیات از خانه‌های ‌خالی هستیم؟

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی