مدیران خودروعصر اعتبار

ارزیابی ایمنی ساختمان‌ها در تهران جدی‌تر شد

ارزیابی ایمنی ساختمان‌ها در تهران جدی‌تر شد

عصر ساختمان- معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران جزئیات تفاهم‌نامه اخیر این سازمان با هشت سازمان و دستگاه دیگر برای ارتقا ایمنی ساختمان‌ها در پایتخت را تشریح کرد.

ارزیابی ایمنی ساختمان‌ها در تهران جدی‌تر شد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۱:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، اسماعیل سلیمی به تفاهم نامه همکاری چند جانبه برای هم راستا کردن اقدامات چندین نهاد برای ارزیابی ایمنی ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه کلانشهر تهران اشاره کرد و گفت:‌این تفاهم‌نامه گامی مهم و اجرایی در ارتقا ایمنی ساختمان‌های پایتخت خواهد بود و امیدواریم با کمک آن و نیز مشارکت تمامی دستگاه‌های دخیل بتوانیم شاهد کاهش شمار ساختمان‌های ناایمنی و ارتقا ایمنی در این ساختمان‌ها باشیم.

  وی با بیان اینکه براساس ردیف 5 بند ض ماده 14 قانون مدیریت بحران کشور « ارزیابی ایمنی ساختمان های مهم و بلند مرتبه با کاربری های مختلف با اولویت بندی کلانشهرها در برابر آتش سوزی، زلزله، فرونشست و فروریزش زمین» بر عهده وزارت وزارت راه و شهرسازی (مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی) قرار دارد، گفت:‌ در همین راستا نیز مدتی قبل دستورالعملی ازسوی وزیر کشور و نایب رئیس شورای عالی مدیریت بحران کشور در خصوص تشکیل کارگروه استانی پایش ایمنی ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه صادر شد که ریاست این کارگروه در شهر تهران بر عهده شهردار تهران قرار داده شد. علاوه بر آن برابر مصوبه دادستانی کل کشور که با هدف هم راستا کردن اقدامات نهادهای ذی مدخل در خصوص و ارزیابی ایمنی ساختمان‌های شهر تهران صادر شده است، تصمیم با آن شد تا این تفاهم‌نامه میان 9 سازمان در مجموعه شهرداری و خارج از آن به امضا برسد.

  معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با تاکید بر اینکه این تفاهم‌نامه نافی وظایف ذاتی دستگاه‌های موضوع تفاهم در حوزه ایمن سازی نیست، گفت:‌ این تفاهم‌نامه میان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی تهران، سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به امضا رسیده است.

  ارزیابی ایمنی ساختمان‌ها در تهران جدی‌تر شد/ایمنی کدام ساختمان‌ها ارزیابی می‌شود؟
  اسماعیل سلیمی
  سلیمی مهم‌ترین موضوع این تفاهم‌نامه را تشکیل تیم‌های مشترک ارزیابی ایمنی ساختمان‌های شهر تهران عنوان کرد و گفت:‌ اهداف کلی این تفاهم‌نامه نیز شامل  همکاری چند جانبه در راستای تدوین شاخص‌های ارزیابی ایمنی، تشکیل تیم‌های بازرسی ایمنی مشترک، شناسایی ساختمان‌های ناایمن شهر تهران و رده‌بندی ساختمان‌ها از منظر درجه خطر است.

  معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره محورهای همکاری هر یک از طرفین تفاهم‌نامه نیز گفت:‌ ایجاد بانک اطلاعاتی یکی از این محورهاست که در این خصوص سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران موظف است نسبت به تجمیع و پالایش داده‌های مرتبط با ایمنی ساختمان‌ها اقدام کند.

  ایمنی کدام ساختمان‌ها در پایتخت ارزیابی می‌شود؟
  وی درباره اینکه کدام ساختمان‌ها شامل این تفاهم‌نامه خواهند شد، گفت: مفاد این تفاهم‌نامه شامل ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه گروه (ج) و (د) موضوع ماده 12 آیین‌نامه اجرایی قانون نظام مهندسی ساختمان و ساختمان‌های با اهمیت خیلی زیاد و زیاد موضوع بند 1-6 ویرایش چهارم استاندارد 2800، در حال ساخت با بهره برداری، با هر نوع کاربری و مالکیت و در سطح مناطق 22 گانه شهرداری تهران است. بر این اساس ساختمان‌هایی با مقیاس کاربری  شش طبقه به بالا ارتفاع از روی زمین یا حداکثر زیربنای 5000 متر مربع یا بیشتر از آن شامل این تفاهم‌نامه می‌شوند.

  سلیمی ادامه داد:‌همچنین برابر با بند 1-6 ویراش چهارم استاندارد 2800 ساختمان‌ها بر حسب نوع کاربری و میزان آسیب رسانی ناشی از خرابی آنها به چهار گروه اهمیت تقسیم می‌شوند که این تفاهمنامه بر ساختمان‌های «با اهمیت خیلی زیاد» تاکید دارد. این گروه شامل دو دسته ساختمان‌های ضروری و ساختمان‌های خطرزا است. ساختمان‌های ضروری شامل ساختمان‌هایی است که قابل استفاده بودن آنها پس از وقوع زلزله اهمیت خاص دارد و وقفه در بهره‌برداری از آنها غیر مستقیم موجب افزایش تلفات و خسارات می‌شود؛ مانند بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، مراکز آتش‌نشانی، مراکز و تاسیسات آبرسانی، ساختمان‌های نیروگاه‌ها و تاسیسات برق رسانی، برج‌های مراقبت فرودگاه‌ها، مراکز مخابرات، رادیو و تلویزیون، تاسیسات نظامی و انتظامی، مراکز کمک رسانی و بطور کلی تمام ساختمان‌هایی که استفاده از آنها در نجات و امداد موثر است.

  معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران همچنین درباره ساختمان‌های خطرزا نیز گفت: این گروه شامل ساختمان‌ها و تاسیساتی است که خرابی آنها موجب انتشار گسترده مواد سمی و مضر در کوتاه مدت و درازمدت برای محیط زیست می‌شوند، مانند کارخانه‌های تولید کننده مواد شیمیایی خاص.

  به گفته وی بارگذاری فهرست و مشخصات ساختمان‌های ناایمن مهم و بلندمرتبه و ارسال آن به وزارت کشور از طریق سامانه مدیریت و نظارت بر توسعه استان‌های کشور (منتاک)، بر عهده سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان و سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران خواهد بود.

  تهیه چک لیست ارزیابی ایمنی ساختمان‌ها
  سلیمی تهیه چک لیست ارزیابی ایمنی را از دیگر مفاد این تفاهم‌نامه برشمرد و گفت:‌ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی باید نسبت به تهیه شاخص‌های ارزیابی ایمنی و چک لیست مرتبط با درج وزن هر شاخص نسبت به کل، شامل شاخص‌های ایمنی سازه‌ای، شاخص‌های ایمنی حریق و شاخص‌های ایمنی HSE با ملاحظه مخاطرات اولویت دار شهر تهران به ویژه زلزله، فروریزش (آوار) و حریق و نیز فرآیند اولویت بندی ساختمان‌ها اقدام کند.

  معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درباره فرآیند ارزیابی این ساختمان‌ها نیز اظهارکرد:‌ ارزیابی‌های تیم‌های مشترک در حد ارزیابی سریع چشمی (RVS) و ارزیابی کیفی بوده و در صورتی که بر اساس شاخص‌های تعیین شده در چک لیست، انجام بررسی‌های کمی و جزئی ضرورت یابد، اداره کل راه و شهرسازی استان نسبت به اعلام موضوع به دستگاه متولی برای ارجاع کار به مهندسین مشاور یا اشخاص حقوقی ذیصلاح به منظور تهیه ارزیابی تفصیلی ایمنی مطابق شرح خدمات معین به مالک اقدام می‌کند. همچنین اداره کل راه و شهرسازی استان موظف است پس از تکمیل فرآیند ارزیابی نتیجه آن را برای آغاز فرآیند پیگیری رفع خطر به دستگاه‌های متولی اعلام کند.

  وی درباره شیوه اجرا و نظارت بر تفاهم‌نامه نیز گفت: شهرداری تهران برای انجام ارزیابی‌ها، تیم‌های مشترک در قالب 22 تیم متناظر مناطق شهر تهران متشکل از نمایندگان اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به عنوان مسئول تیم، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان تهران به عنوان بازرس کار، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران به عنوان مهندس عمران – سازه و مهندس تاسیسات، معاونت شهرسازی و معماری شهرداری منطقه، سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران به عنوان بازرس حریق و دبیرخانه سلامت، ایمنی و بهداشت HSE شهرداری منطقه را ساماندهی کرده است.

  به گفته سلیمی پایش انجام اقدامات موضوع این تفاهم‌نامه از طریق سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به عنوان دبیرخانه قرارگاه ایمنی کالبدی کلانشهر تهران که متناظر با کارگروه استانی پایش ایمنی ساختمان‌های مهم و بلندمرتبه است، انجام می‌پذیرد.

  معاون پیشگیری و کاهش خطر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران ابراز امیدواری کرد که با اجرا شدن این تفاهم‌نامه گام اجرایی موثری در ارتقا ایمنی ساختمان‌های شهر تهران برداشته شده و نسبت به ایمن‌سازی آنها اقدامات سریع‌تری صورت بگیرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی