مدیران خودروعصر اعتبار

یک کارشناس:

در مقطع کاهش قیمت واقعی مسکن هستیم

عصر ساختمان- یک کارشناس بازار مسکن گفت: در مقطعی قرار گرفته‌ایم که قیمت اسمی خانه افزایش می‌یابد ولی همپای تورم رشد نمی‌کند و این به معنای کاهش تدریجی قیمت واقعی مسکن است.

در مقطع کاهش قیمت واقعی مسکن هستیم
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۹ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، مهدی روادنشادنیا اظهار کرد: در حال حاضر گران شدن قیمت ملک را می‌توان به کاهش ارزش پول ملی و تورمی که وجود دارد ترجمه کرد. مطابق پیش‌بینی‌ها تورم مسکن در سال 1401 از تورم عمومی فراتر نرفت و این روند ادامه خواهد داشت. شهریور امسال رشد قیمت مسکن در تهران نسبت به شهریور سال گذشته 36 درصد و تورم عمومی نقطه به نقطه 49 درصد بود.

  وی افزود: برای ثبات نسبی بازار مسکن می‌توان دو دلیل عمده عنوان کرد؛ اولا مسکن در استطاعت همه اقشار نیست. در نتیجه برخی گروه‌ها از این بازار خارج می‌شوند. در چنین شرایطی قیمت اسمی مسکن افزایش می‌یابد ولی همپای تورم رشد نمی‌کند که به معنای کاهش تدریجی قیمت واقعی مسکن است.

  بازار مسکن ماهیتا چسبندگی قیمت دارد

  این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: نوع رفتاری که بازار مسکن دارد بدین صورت است که بعد از یک دوره جهش دچار چسبندگی قیمت می‌شود. طی سالهای 1397 تا 1400 قیمت مسکن به اندازه کافی افزایش یافته که این مانع از رشد بیشترش می‌شود اما کاهش اسمی هم پیدا نمی‌کند.

  روانشادنیا خاطرنشان کرد: از آذرماه سال 1396 که شروع فرآیند رشد بازار مسکن بود تا امروز متوسط قیمت خانه در شهر تهران تقریبا 10 برابر شده و بازار ارز، مقداری کمتر از این عدد رشد داشته است. در واقع به اندازه‌ای که پول  کاهش ارزش داشته قیمت آپارتمان نیز افزایش یافته و نرخ دلاری مسکن به اندازه قیمت دلاری آذر 1396 است.

  بخش مسکن در ایران یکی از خصوصی‌ترین بخش‌های اقتصاد است

  این کارشناس بازار مسکن با اشاره کاهش شدید ساخت و ساز در شهر تهران گفت: بخش مسکن در ایران یکی از خصوصی‌ترین بخش‌های اقتصاد است. در حالی که در کشورهای پیشرفته این حوزه، یکی از دولتی ترین بخشها محسوب می‌شود. تعیین‌کننده بودن بخش خصوصی در بازار مسکن ایران منجر به این می‌شود که با هر دوره رکود شاهد کاهش ساخت و ساز باشیم و تبعات آن در سالهای بعد خود را نشان می‌دهد.

  به گفته روانشادنیا، انبوه سازان و سازندگان با ابهام در چشم انداز اقتصادی کشور مواجهند. از طرف دیگر نهاده‌های ساختمانی دچار نوسانات شدید شده‌اند که قیمت تمام شده مسکن را بالا می‌برد و توان خرید متقاضیان را کاهش می‌دهد.

  وی تاکید کرد: تبعات کاهش ساخت و ساز طبیعتا در آینده خود را نشان می‌دهد. ممکن است تا دو سال آینده مجددا تحولی در فضای تقاضای بازار مسکن ایجاد شود و تعداد واحدهایی که امروز پروانه می‌گیرند جوابگوی نیاز بازار نباشند.

  هر متر خانه در تهران 43.2 میلیون تومان

  بنابراین گزارش، متوسط قیمت هر متر خانه در تهران به 43.2 میلیون تومان رسید که افزایش 1.1 درصد نسبت به ماه قبل و 36.3 درصد در مقایسه با ماه مشابه سال قبل را نشان داد. این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از فروردین سال جاری تا کنون بود. درخصوص معاملات نیز فرآیند کاهش خرید و فروش که از تیرماه شروع شده بود ادامه یافت.   طبق اعلام بانک مرکزی، شهریور  امسال 6033 فقره معامله مسکن در تهران منعقد شد که از کاهش 23 و 22.5 درصد به ترتیب نسبت به مرداد امسال و شهریور پارسال حکایت دارد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی