مدیران خودروعصر اعتبار

مشکلات بنیادسازی مسکن

عصر ساختمان- تا کنون ۱۰۴ هزار نفر از متقاضیان نهضت ملی مسکن تحت مسئولیت بنیاد واریز وجه داشته‌اند و ۸۳ هزار واحد به مرحله ساخت رسیده؛ در حالی که هدف اولیه اجرای سالیانه ۴۰۰ هزار واحد توسط بنیاد است.

مشکلات بنیادسازی مسکن
نسخه قابل چاپ
شنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، بنیاد مسکن مسئولیت ساخت سالیانه 400 هزار واحد از یک میلیون واحد نهضت ملی مسکن را بر عهده دارد. این در حالی است که بر اساس آخرین آمار، تا کنون برای 260 هزار واحد زمین تامین شده، 104 هزار نفر واریز وجه داشته‌اند و 83 هزار واحد شهری به مرحله ساخت رسیده است.

  از مهمترین دلایل پایین بودن تعداد واحدهای در حال اجرا نسبت به هدف‌گذاری اولیه می‌توان به اقبال پایین متقاضیان ناشی از عدم توان اقتصادی در پرداخت آورده اولیه اشاره کرد.

  چند روز قبل حمیدرضا سهرابی ـ معاون مسکن شهری بنیاد مسکن به ایسنا گفت که اعتقاد داریم طرح نهضت ملی مسکن باید متقاضی محور باشد. در واقع اگر متقاضی نباشد و موضوعات تخصیص زمین، کاربری و الحاقات محقق نشود کار را شروع نمی‌کنیم.

  او همچنین بیان کرد: بنیاد مسکن در سه بخش شامل گروه ساخت، بنیاد ساخت و خودمالک، پروژه‌ها را اجرا می‌کند. طبیعتا حیطه فعالیت بنیاد مسکن شهرهای کمتر از 100 هزار نفر است ولی در برخی شهرهای بزرگ‌تر نیز مثل قم، بندرعباس و زاهدان در حال فعالیت هستیم.

  امروز هم آنطور که سهرابی به پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی گفته است وزارت راه و شهرسازی اراضی احداث 260 هزار واحد مسکونی را به بنیاد مسکن معرفی کرده است که از این میزان زمین اراضی اختصاص یافته حدود 140 هزار واحد یا متقاضی ندارند و یا ثبت‌نامی برای آنها انجام نشده است. او البته خبر داد که آذرماه سال جاری 2000 واحد نهضت ملی مسکن تحت مسئولیت بنیاد به مرحله افتتاح برسد.

  بنابراین گزارش، علاوه بر 83 هزار واحد نهضت ملی مسکن شهری که هم‌اکنون توسط بنیاد به مرحله ساخت رسیده، ساخت 182 هزار واحد روستایی نیز توسط بنیاد مسکن شروع شده که در بخش زمین، تسهیلات و نظارت، خدمات ارایه می‌دهد. در این بخش تعلل در پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی به رکود ساخت و ساز روستایی انجامیده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی