مدیران خودروعصر اعتبار

معاون بنیاد مسکن:

متقاضی نباشد نمی‌سازیم

عصر ساختمان- معاون مسکن شهری بنیاد مسکن گفت: تعداد ۲۸۲ هزار واحد نهضت ملی مسکن با حمایت و نظارت بنیاد در مناطق شهری و روستایی در حال ساخت است که در این زمینه با استفاده از تجربه مسکن مهر، تقاضامحور بودن را مدنظر قرار داده‌ایم و در مناطقی که متقاضی نیست پروژه اجرا نمی‌کنیم.

متقاضی نباشد نمی‌سازیم
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۱ - ۰۹:۴۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، حمیدرضا سهرابی اظهار کرد: وزارت راه و شهرسازی معادل 200 هزار واحد زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن در مناطق شهری به ما تخصیص داده و متقاضی تعریف شده حدود 103 هزار واحد است. بنیاد مسکن تقریبا 100 هزار واحد را شروع کرده و طی یک سال اخیر 350 واحد به مرحله‌ی افتتاح رسید که شهریورماه در استان قم 180 واحد را به صورت نمادین افتتاح کردیم.

  وی با بیان این‌که در تقاضامحور بودن پروژه از تجربه مسکن مهر استفاده می‌کنیم گفت: اعتقاد داریم طرح نهضت ملی مسکن باید متقاضی محور باشد. در واقع اگر متقاضی نباشد و موضوعات تخصیص زمین، کاربری و الحاقات محقق نشود کار را شروع نمی‌کنیم.

  سهرابی درباره آخرین فرآیند اجرای طرح نهضت ملی مسکن توسط بنیاد گفت: بنیاد مسکن در سه بخش شامل گروه ساخت، بنیاد ساخت و خودمالک، پروژه‌ها را اجرا می‌کند. طبیعتا حیطه فعالیت بنیاد مسکن شهرهای کمتر از 100 هزار نفر است ولی در برخی شهرهای بزرگ‌تر نیز مثل قم، بندرعباس و زاهدان در حال فعالیت هستیم.

  وی تصریح کرد: علاوه بر 100 هزار واحد مسکن شهری، ساخت 182 هزار واحد روستایی نیز توسط بنیاد مسکن شروع شده که در بخش زمین، تسهیلات و نظارت، خدمات ارایه می‌دهد.

  برای 6000 متقاضی، زمین تامین نشده است

  معاون مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی با بیان این‌که برای حدود 6000 متقاضی ثبت نامی نهضت ملی مسکن، تامین زمین نشده است گفت: اجرای پروژه‌ها مقدماتی دارد که شامل تخصیص زمین، طراحی، پروانه و عملیات آماده‌سازی است. در مواردی نیز ثبت نام شده ولی معادل آن زمین معرفی نشد، یا زمین تخصیص  یافت اما بعدا معارض پیدا کرد. در برخی موارد زمین، اختصاص یافته و طراحی شروع شده ولی متقاضی معرفی نشده است.

  به گفته سهرابی، بنیاد مسکن در حوزه شهری طرح نهضت ملی مسکن، زمین در اختیار ندارد و باید وزارت راه و شهرسازی اقدام به معرفی زمین‌ها کند. به دلیل این‌که اراضی خارج از بافت شهری است ابتدا باید در شورای عالی معماری و شهرسازی به تصویب برسد، سپس پروانه صادر شود، مناقصه برای انتخاب پیمانکار صورت گیرد و چون پروژه‌ها معمولا بزرگ مقایس هستند، کارها زمان می‌برد. در برخی موارد که این فرآیند تسریع می‌شود طرح‌ها زودتر به اجرا می‌رسند.

  پروژه صدرا در کمتر از سه ماه شروع شد

  وی تاکید کرد: در پروژه 3152 واحدی شهر جدید صدرا شیراز ما به عنوان کارگزار فعالیت می‌کنیم. در این شهر طی کمتر از سه ماه تمام مراحل را طی کردیم که الان پروژه به مرحله‌ی بتن‌ریزی رسیده و به زودی فونداسیون شروع می‌شود.

  معاون بنیاد مسکن با  اعلام این وعده که طرح نهضت ملی مسکن در آینده تسریع می‌شود گفت: بر اساس سرعت تامین زمین‌های قابل ساخت امیدواریم در آینده روند اجرای طرح‌ها سرعت بیشتری به خود بگیرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی