مدیران خودروعصر اعتبار

ادامه رشد «سرسام‌آور» اجاره‌بها

افزایش ۴۵ درصدی اجاره در مرداد

عصر ساختمان- بر اساس اعلام بانک مرکزی اجاره بهای مسکن در مرداد امسال نسبت به مرداد سال گذشته رشد ۴۵ درصدی داشته است.

افزایش ۴۵ درصدی اجاره در مرداد
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۲۰ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از مهر، بر اساس اعلام بانک مرکزی در مرداد امسال نسبت به مرداد ماه سال گذشته اجاره بهای مسکن در شهر تهران طی معاملات مرداد ماه امسال نسبت به مرداد ماه سال گذشته رشد 45.2 درصدی داشته است.

  همچنین این شاخص (رشد اجاره بها) در کل کشور در مرداد سال جاری در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته با افزایش 50.6 درصدی مواجه شده است.

  آمارها همچنین حاکی از رشد ماهانه عجیب 4.6 درصدی اجاره مسکن در مرداد امسال نسبت به ماه قبل از آن (تیر 1401) در تهران و 4.7 درصدی در همه مناطق شهری کشور است.

  این در حالی است که در تیر ماه امسال اجاره بها نسبت به خرداد ماه نیز افزایش 4.5 درصدی داشت که نشان می‌دهد نه تنها رشد اجاره مسکن متوقف نشده، بلکه ادامه دار هم بوده است.

  رشد 4.6 درصدی اجاره مسکن در مرداد ماه نسبت به تیر ماه امسال، بالاترین میزان رشد ماهانه اجاره بهای مسکن در 5 ماهه امسال بود.

  رهبر انقلاب: هزینه اجاره خانه «سرسام‌آور» است

  مقام معظم رهبری در آخرین روز هفته دولت نیز در دیداری که اعضای هیئت دولت با ایشان داشتند، نسبت به بالا بودن اجاره مسکن گلایه‌هایی مطرح کردند.

  رهبر انقلاب در این باره گفتند: «به مسئله‌ی مسکن باید رسید. ما در قضیه‌ی مسکن خیلی عقبیم. نتایجش را هم دارید می‌بینید. قیمت خانه، اجاره‌ی خانه سرسام‌آور است. خب مردم واقعاً در زحمتند!»

  سیاست تعیین سقف اجاره مسکن مؤثر بود؟

  برای اولین بار در بهار سال 1399 سقف افزایش اجاره بها در تهران 20 درصد تعیین شد که به تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا رسید.

  در خرداد سال 1400 نیز ستاد ملی مقابله با کرونا سقف افزایش اجاره مسکن را 25 درصد تعیین کرد.

  امسال نیز این مصوبه به شورای عالی هماهنگی سران قوا رفت و همان رقم سال گذشته (25 درصد) برای سقف اجاره مسکن در قراردادهای تمدیدی رهن و اجاره مسکن به تصویب رسید و ابلاغ شد.

  طی 3 سالی که از اجرای سیاست تعیین سقف اجاره بها می‌گذرد، روند افزایشی اجاره بها هرگز متوقف نشد.

  در حالی که محمود محمودزاده معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادعا کرده بود که با اعمال این سیاست، از روند افزایشی شدید اجاره بها کاستیم، برخی کارشناسان اقتصاد مسکن با این ادعای محمودزاده مخالفند و مدعی اند که بازار عرضه و تقاضای اجاره مسکن، حتی در صورت مداخله دولت هم کار خود را می‌کند.

  معاون سابق مسکن وزارت راه: سیاست تعیین سقف اجاره مسکن، موفق عمل کرد

  محمودزاده معاون سابق مسکن وزارت راه در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره اثرگذاری سیاست تعیین سقف اجاره بها طی 3 سالی که این سیاست در حال اجراست اظهار کرد: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد اجاره مسکن در پایان سال 1399 نسبت به سال 1399 را 32 درصد اعلام کرده بود.

  وی ادامه داد: در ستاد ملی مقابله با کرونا سقف اجاره بهای مسکن 25 درصد تعیین شده بود که تنها 7 درصد بیشتر از سقف تعیین شده، افزایش نشان می‌دهد و عمدتاً قراردادهای جدید رهن و اجاره مسکن بودند که این سقف را رعایت نکردند اما میزان رعایت سقف اجاره بها در قراردادهای تمدیدی، بیشتر بود؛ بنابراین اقدام ما در تعیین سقف اجاره بهای مسکن، «مثبت» بود.

  محمودزاده گفت: در همان سال (1399) میزان اثاث کشی‌ها بر اساس اعلام اتحادیه حمل اثاثیه منزل، کاهش 64 درصدی داشت.

  معاون سابق مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی یادآور شد: در سال 1400، ستاد ملی مقابله با کرونا در خرداد ماه سقف اجاره بهایی که در سال 1399 تعیین شده بود را ابقاء کرد؛ اما با توجه به بهبود وضع کرونا، پروتکل‌ها کمتر رعایت شد و احکام تخلیه بیشتری برای مستأجران از سوی شوراهای حل اختلاف صادر شد. لذا برای سال 1401، موضوع تعیین سقف اجاره بهای مسکن به شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا ارجاع شد.

  محمودزاده تأکید کرد: بر اساس اعلام اتحادیه مشاوران املاک، میزان تحقق پذیری سیاست تعیین سقف اجاره بها برای شهر تهران 48 درصد بوده است.

  مرکز آمار: اجاره بهای زمستان 56.6 درصد؛ پاییز 52 درصد؛ تابستان 59 درصد

  ادعای رشد تنها 7 درصدی اجاره مسکن نسبت به سقف تعیین شده در حالی است که مرکز آمار ایران اعلام کرد: متوسط مبلغ اجاره ماهانه زمستان 1400 به‌علاوه 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده در فصل مذکور (زمستان ١٤۰۰) از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در شهر تهران 106 هزار تومان با میانگین مساحت ٨١ متر مربع و متوسط عمر بنای ١٦ سال بوده است که نسبت به فصل قبل (پاییز 1400) 22.2 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (زمستان 1399) ٥٦.٦ درصد، افزایش داشته است.

  مرکز آمار متوسط مبلغ اجاره ماهانه در پاییز 1400 به‌علاوه 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کشور را 31 هزار و 700 تومان با میانگین مساحت ١۰٢ مترمربع و متوسط عمر بنای ١٤ سال عنوان و اعلام کرد: این شاخص نسبت به فصل قبل (تابستان 1400) 2.8 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (پاییز 1399) ٥١.٩ درصد افزایش داشته است.

  این مرکز متوسط مبلغ اجاره ماهانه به‌علاوه 3 درصد ودیعه پرداختی برای اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی در سطح کشور 30 هزار و 800 تومان با میانگین مساحت ١۰٤ مترمربع و متوسط عمر بنای ١٤ سال دانست و اعلام کرد: این میزان افزایش اجاره بها نسبت به فصل قبل (بهار 1400) 9.4 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل (تابستان 1399) ٥٨.٨ درصد بوده است.

  افزایش اجاره مسکن باز هم ادامه خواهد داشت؟

  همچنین برخی گزارش‌های منتشره از رشد 60 درصدی اجاره‌بها در سال 1400 در شهر تهران در سال گذشته 60 درصد نسبت به سال 99 حکایت دارد.

  این در حالی است که میانگین تورم اجاره سالانه 3 دهه اخیر 22 درصد بوده است که از عبور رشد تورم اجاره مسکن از رقم 400 درصدی طی چند سال اخیر خبر می‌دهد.

  کارشناسان اقتصاد مسکن معتقدند ظرف 4 سال گذشته، قیمت مسکن رشد 600 تا 700 درصدی داشته و از آنجایی که اجاره مسکن، تابعی از رشد قیمت مسکن است، همچنان شاهد افزایش اجاره بها خواهیم بود؛ چرا که هنوز بخش اجاره مسکن نتوانسته این فاصله خود با رشد قیمت مسکن را جبران کند.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی