مدیران خودروعصر اعتبار

مراحل دریافت وام کمک ودیعه مسکن برای مستاجران

عصر ساختمان- وام کمک ودیعه مسکن برای مستأجران با سقف تسهیلات برای مشمولان در تهران ۱۰۰۰ میلیون ریال، کلانشهر‌ها ۷۰۰ میلیون ریال و سایر شهر‌ها ۴۰۰ میلیون ریال است.

مراحل دریافت وام کمک ودیعه مسکن برای مستاجران
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۶ شهريور ۱۴۰۱ - ۱۰:۰۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان»، طبق دستورالعمل اجرایی تسهیلات کمک ودیعه مسکن در سال 1401 از محل منابع ماده (4) قانون جهش تولید مسکن، بانک مرکزی در راستای حمایت از مستأجرین کم درآمد، بانک‌های عامل را موظف به اعطای تسهیلات در چارچوب سهمیه‌های تعیین شده به متقاضیان واجد شرایطی که از طریق سامانه طرح‌های حمایتی مسکن معرفی می‌شوند، کرده است.

  چه کسانی مشمول وام کمک ودیعه مسکن هستند؟

  متقاضیان وام مسکن باید دارای اجاره نامه رسمی یا اجاره نامه ثبت شده در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات و دارای کد رهگیری، از اول فروردین ماه 1401 به بعد باشند.

  متقاضی و همسرش باید در زمان ثبت نام فاقد مسکن و یا زمین مسکونی ملکی باشند.

  متقاضی باید متاهل باشد و تنها زنان مجرد بالای 35 سال سن و مردان مجرد بالای 45 سال سن مشمول وام ودیعه مسکن می‌شوند.

  افرادی که در سال‌های 1399 و 1400 از تسهیلات کمک ودیعه مسکن طبق مصوبات ستاد ملی کرونا استفاده کرده‌اند، امکان استفاده از این تسهیلات را ندارند.

  افراد متقاضی و این تسهیلات و همسرشان، طبق استعلام بانک از سامانه سمات بانک مرکزی نباید دارای تسهیلات جاری در بخش مسکن باشند.

  چگونه وام ودیعه مسکن را دریافت کنیم؟

  متقاضیان این وام ابتدا باید اجاره نامه رسمی و یا اجاره نامه‌ای که در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ثبت شده باشد و قرارداد اجاره حداقل تا پایان زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن باشد را داشته باشند.

  بعد از مطالعه شرایط و مشمولین این تسهیلات با مراجعه به سامانه ثبت نام وام کمک ودیعه مسکن به نشانی https://saman.mrud.ir/ باید نسبت به ثبت نام در سامانه اقدام کنند.

  پس از درخواست وام در سامانه و معرفی به بانک برای دریافت وام، متقاضیان می‌بایست مدارک خود را تکمیل کرده و به بانک ارائه دهد. همچنین ضامنین خود را ظرف دو هفته به بانک معرفی کنند.

  مبلغ وام چقدر است؟

  سقف تسهیلات برای مشمولان در تهران 100 میلیون تومان، کلانشهر‌ها 70 میلیون تومان و برای سایر شهر‌ها نیز 40 میلیون تومان است.

  کلانشهر‌ها شامل شهر‌های کرج، قم، تبریز، مشهد، اصفهان، شیراز و اهواز است.

  همچنین تسهیلات با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار و باز‌پرداخت حداکثر 5 ساله است.

  لازم به ذکر است نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار برای تسهیلات کمک ودیعه مسکن در حال حاضر 13 درصد است.

  نکاتی که باید بدانید:

  متقاضیان متعهد هستند که در زمان ثبت نام فاقد مسکن یا زمین مسکونی برای خود و همسرشان باشند و اگر در هر زمان سابقه مالکیتشان در زمان ثبت نام محرز شود از فرآیند دریافت تسهیلات حذف شده و در صورتی که وام را دریافت کرده باشند متعهد به استرداد تمام تسهیلات دریافتی و جبران خسارت و جرایم مربوط به آن خواهند شد.

  اگر متقاضیان تا حداکثر 15 روز کاری از تاریخ معرفی به شعب، نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضامنین اقدام نکنند، درخواست متقاضی در سامانه حذف خواهد شد.

  متقاضیان دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن که نسبت به دریافت این تسهیلات اعتراض دارند می‌توانند شکایت خود را در سامانه «ثبت و رسیدگی به شکایات» بانک مرکزی با مراجعه به آدرس https://crm.cbi.ir/ ثبت کنند که اگر بانک‌های عامل نسبت به اعطای تسهیلات کمک ودیعه مسکن بدون داشتن توجیه بانکی در سقف سهمیه ابلاغی برای هر بانک خودداری کنند مشمول جریمه مالیاتی خواهند شد.

  خبرنگار:فائزه مقصودیان

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی