مدیران خودروعصر اعتبار

با پول یک ۲۰۶ می توانستید ۱۰۶ متر خانه در تهران بخرید!

عصر ساختمان- اقتصاد ایران طی چهار سال گذشته یکی از شدیدترین دوران تورمی خود را تجربه کرده است؛ موج تورمی که همچنان ادامه دارد و بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار تورم نقطه به نقطه تیر ماه به ۵۴ درصد رسیده است؛ به بیان دیگر، متوسط هزینه خانوار در تیر ماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۴ درصد افزایش یافته است.

با پول یک ۲۰۶ می توانستید ۱۰۶ متر خانه در تهران بخرید!
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۷:۰۲:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، در چنین فضایی مقایسه قیمت‌ها طی این مدت از یکسو حاکی از میزان افزایش قیمت ها و از سوی دیگر، افت قدرت خرید خانوارها است. در این گزارش این موضوع را بررسی می کنیم که با هزینه لازم برای خرید یک پژو 206 تیپ دو در بهار 1401،‌ چند متر خانه در شهر تهران در بهار 1397 می توانستیم بخریم.

  صحبت از شدت افزایش قیمت ها طی چهار سال گذشته نیاز به آمار ندارد؛ با این وجود اگر ملاک را گزارش مرکز آمار قرار دهیم؛ میانگین قیمت کالاها و خدمات در فاصله زمانی ابتدای سال 1397 تا تیر ماه امسال افزایش حدود 5 برابری را نشان می دهد. به بیان دیگر،‌ هزینه خانورهای کشور به طور میانگین در این مدت حدود 5 برابر شده است. با این وجود افزایش قیمت برخی کالاها بیش از این میزان بوده است؛ به عنوان مثال قیمت خانه و خودرو طی این مدت افزایش بیش از سطح تورم را تجربه کرده است.

  پژو 206 تیپ دو در بهار سال 1397 قیمتی حدود 35 میلیون تومان داشت که این رقم در بهار امسال به حدود 300 میلیون تومان رسیده است. میانگین قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران هم بر اساس اطلاعات مرکز آمار در بهار سال 1397 حدود 6 میلیون تومان بوده که این رقم در تیر ماه امسال به حدود 45 میلیون تومان رسیده است.

  در این شرایط یکی از نکات جالب این است که با هزینه ای خرید پژو 206 تیپ دو در بهار امسال چند متر خانه می توانستیم در بهار سال 1397 بخریم؟

  بر اساس اطلاعات مرکز آمار در بهار سال 1397،‌ منطقه 18 با میانگین قیمت دو میلیون و 832 هزار تومان ارزان ترین منطقه تهران به شمار می رفت؛ این به معنای این است که با بودجه 300 میلیون تومانی شما می توانستید در این منطقه حدود 106 متر خانه بخرید. این در حالی است که در بهار امسال این هزینه لازم برای خرید پژو 206 تیپ دو است. گزارش اخیر مرکز آمار نشان می دهد که میانگین قیمت مسکن در منطقه 18 در تیر ماه امسال به بیش از 23 میلیون تومان رسیده است.

  در نقطه مقابل منطقه یک قرار دارد که گرانترین خانه های شهر تهران را در خود جای داده است؛ در بهار سال 1397 میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در این منطقه حدود 14 میلیون تومان بوده است؛ به بیان دیگر با بودجه 300 میلیون تومانی شما می توانستید حدود 21 متر خانه در منطقه یک بخرید. بر اساس گزارش اخیر مرکز آمار،‌ میانگین قیمت مسکن در این منطقه در تیر ماه امسال به حدود 85 میلیون تومان رسیده است.

  اگر میانگین قیمت مسکن در شهر تهران را در نظر بگیریم؛‌شما با بودجه 300 میلیون تومانی می توانستید در بهار سال 1397 یک خانه 48 متری بخرید. نمودار زیر نشان می دهد که با بودجه خرید پژو 206 تیپ دو در بهار امسال،‌ چند متر خانه در مناطق مختلف تهران می توانستید در بهار 1397 بخرید.

   

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی