مدیران خودروعصر اعتبار

بودجه‌ای که صدای وزیر را هم درآورد

عصر ساختمان- بودجه امسال وزارت راه‌وشهرسازی حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان تعیین شده اما این عدد گویا تنها کفاف ساخت یک آزادراه را می‌دهد و حتی از هزینه احداث ۱۶۲ کیلومتر هم کمتر بوده و صدای وزیر راه را هم درآورده است.

بودجه‌ای که صدای وزیر را هم درآورد
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۵ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۶:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، در لایحه بودجه سال جاری که آذر ماه سال گذشته تقدیم مجلس شورای اسلامی شد، رای وزارت راه و شهرسازی 20 هزار و ششصد میلیارد و 876 میلیون و 300 هزار تومان بودجه در نظر گرفته شده است که این بودجه در قالب 22 برنامه مختلف در حوزه‌های مختلفی از جمله توسعه حمل و نقل ریلی، توسعه زیرساخت حمل و نقل جاده‌ای، توسعه حمل و نقل هوایی، حمل و نقل شهری و روستایی، توسعه خدمات و زیرساخت هواشناسی، حمایت از تولید مسکن و ... در نظر گرفته شده است.

  به عنوان مثال برای برنامه توسعه حمل و نقل ریلی 5 هزار و 892 میلیارد و 143 میلیون تومان برای توسعه زیرساخت حمل و نقل جاده‌ای، 8  هزار و 732 میلیارد و 568 میلیون و 500 هزار تومان برای توسعه حمل و نقل هوایی، 242 میلیارد و 628 میلیون تومان برای ترمیم، برای ترمیم بهسازی و ایمن سازی راه‌ها دو هزار و 420 میلیارد و 22 میلیون و 600 هزار تومان برای حمایت از تولید مسکن 170 میلیارد و 790 میلیون تومان و برای حمل و نقل شهری و روستایی 240 میلیارد و 197 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.

  این لایحه در اسفند ماه پارسال مورد تایید قرار گرفت اما رستم قاسمی –وزیر راه و شهرسازی- گویا از این اعداد و ارقام اصلا راضی نیست و تا کنون دو بار زبان به انتقاد گشود. اولین بار در ماه پایانی سال گذشته، وی با بیان اینکه بیش از ٢٢0 هزار جاده آسفالته در کشور وجود دارد، افزود: بودجه حمل و نقل سال 1401، 20 هزار میلیارد تومان است که معادل هزینه نگهداری تنها یک آزادراه در کشور است. 

  قاسمی افزود: نمی‌توان با این بودجه تحول ایجاد کرد و باید روش‌های دیگری جایگزین شود که علیرغم همه مسائل تلاش می‌کنیم عید نوروز خوبی با حداقل تلفات برای مسافران رقم بزنیم.

  آقای وزیر دومین بار دوشنبه هفته جاری در حاشیه مراسم ورود 319 دستگاه ناوگان نو و بازسازی‌ شده به شبکه ریلی از بودجه امسال وزارت راه و شهرسازی گلایه کرد. او با اشاره به اهمیت تکمیل کریدور شمال – جنوب و راه‌آهن رشت _ آستارا گفت: راه‌آهن 160 کیلومتری رشت _ آستارا باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد حتی من در جمع مدیران و مسئولان این وزارتخانه بارها گفته‌ام که اگر ساختمان وزارت راه و شهرسازی را هم بفروشیم باید خرج این مسیر کنیم این در حالی است که بودجه راه و شهرسازی در یکسال هم کفاف تکمیل آن را نمی‌دهد.

  حالا باید ببینیم که در ادامه وزیر راه و شهرسازی می‌تواند با چانه‌زنی بودجه حوزه زیر مجموعه خودش را افزایش دهد یا آنکه با توجه به شعارهایی که درباره جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی و روش‌های تامین مالی دیگر مانند تهاتر نفت، رستم قاسمی از وزارتخانه متبوعش را از این وضعیت خارج خواهد کرد.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی