مدیران خودروعصر اعتبار

درخواست معاون وزیر از بانک مسکن

عصر ساختمان- از حدود ۲۳ هزار واحدی که برای دریافت وام نوسازی به بانک مسکن معرفی شده‌اند، این بانک تا کنون به ۳۵۲۸ واحد تسهیلات پرداخت کرده که معاون وزیر راه و شهرسازی خواسته این کار تسریع شود.

درخواست معاون وزیر از بانک مسکن
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، روند نوسازی بافتهای فرسوده از دو طریق در جریان است؛ یک بخش در قالب طرح نهضت ملی مسکن پیش می‌رود و بخش دیگر از طریق اعطای تسهیلات است. در حوزه نهضت ملی مسکن، نوسازی و بهسازی سالیانه 150 هزار واحد در دستور کار بوده که تا کنون 45 هزار واحد به مرحله اجرا رسیده است.

  در بخش تسهیلات نیز آنطور که محمد آئینی ـ معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران - گفته است تا کنون 23 هزار و 429 واحد برای دریافت وام به بانک مسکن معرفی شده که این بانک تا کنون با 3528 واحد قرارداد جذب تسهیلات منعقد کرده است. با توجه به پایین بودن این تعداد، آئینی از بانک مسکن خواسته تا زمینه پرداخت وام نوسازی را تسریع کند.

  معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار امیدواری کرده با تلاش‌های شعب بانک مسکن در کشور که همواره در کنار وزارت راه و شهرسازی بار تامین مالی بخش عمده‌ای از اجرای طرح های بخش مسکن را عهده دار بوده اند، در این کار تسریع شود و باقیمانده واحدهای معرفی شده و نیازمند نوسازی بتوانند انعقاد قرارداد کرده و تسهیلات ویژه نوسازی را  دریافت کنند.

  تسهیلات ویژه نوسازی شامل 600 میلیون تومان در چهار کلانشهر تهران، قم، مشهد و شیراز در محدوده بافت‌های فرسوده پیرامون حرم‌های مطهر و در سایر محدوده در تهران 450 میلیون تومان و در سایر کلانشهرها 400 میلیون تومان با نرخ سود حدود 11 درصد و سایر شهرها 350 میلیون تومان با نرخ سود حدود 10 درصد است که در تمام این موارد 150 میلیون تومان از مبلغ وام با نرخ سود صفر درصد پرداخت می‌شود. همچنین متقاضیان نوسازی بافت فرسوده می‌توانند از تسهیلات نهضت ملی مسکن با مدت زمان بازپرداخت 20 ساله با سود تسهیلات 18 درصد استفاده کنند.

  آخرین برآوردها از وجود 161 هزار هکتار بافت ناکارآمد شهری مصوب در کشور حکایت دارد که شامل بافت‌های میانی (فرسوده)، بافت‌های تاریخی و سکونتگاه‌های غیررسمی می‌شود. جمعیتی حدود 21 میلیون نفر در این مناطق زندگی می‌کنند که عمدتا از کیفیت زندگی پایینی برخوردارند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی