مدیران خودروعصر اعتبار

محله‌هایی که بیشترین رشد قیمت را داشتند

وضعیت تورم بازار ملک در سال ۱۴۰۰

عصر ساختمان- کمترین رشد پیشنهادی قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال قبل از آن هم به ترتیب مربوط به محله هرندی در منطقه ۱۲ با ۱۸ درصد، شهید باقری در منطقه ۲۲ با ۱۸.۶ درصد، شریف در منطقه ۲۲ با ۱۹.۱ درصد، آبشار در منطقه ۲۲ با ۱۹.۱ درصد و دریاچه چیتگر در منطقه ۲۲ با ۱۹.۳ درصد تعلق داشته است.

وضعیت تورم بازار ملک در سال ۱۴۰۰
نسخه قابل چاپ
سه شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۳:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، برخی آمارها از شهر تهران نشان می‌دهد سال 1400 محله‌های مرادآباد در منطقه 5، باغ فردوس، زعفرانیه، حصار بوعلی و تجریش در منطقه 1 بیشترین میزان رشد قیمت‌های پیشنهادی مسکن را به خود اختصاص داده‌اند و در سوی مقابل پنج محله که چهار تای آن در منطقه 22 واقع شده‌اند کمترین میزان افزایش قیمت را داشتند.

  روند تغییرات قیمت سالیانه مسکن برای 320 محله شهر تهران که از اطلاعات  غیررسمی استخراج شده حاکی از آن است محله‌ی مرادآباد در منطقه 5 با افزایش 42 درصد، بیشترین میزان رشد قیمت مسکن در آگهی‌های ملکی را در سال 1400 نسبت به سال 1399 به خود اختصاص داده و پس از آن باغ فردوس با 31.4 درصد، زعفرانیه با 30 درصد، حصار بوعلی با 29.6 درصد و تجریش با 29 درصد قرار دارند. تمامی چهار محله‌ی مذکور در منطقه 1 هستند.

  کمترین رشد پیشنهادی قیمت مسکن در سال 1400 نسبت به سال قبل از آن هم به ترتیب مربوط به محله هرندی در منطقه 12 با 18 درصد، شهید باقری در منطقه 22 با 18.6 درصد، شریف در منطقه 22 با 19.1 درصد، آبشار در منطقه 22 با 19.1 درصد و دریاچه چیتگر در منطقه 22 با 19.3 درصد تعلق داشته است.

  بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه کیلید، روند رشد قیمت مسکن شهر تهران در سال 1400 کند شد و از 94 درصد در پایان سال قبل از آن به 16 درصد رسید. در این بین نرخ‌های پیشنهادی نیز افت کرد. البته داده‌های میان‌مدت گویای آن است کاهش سرعت رشد در همه‌ی محله‌ها و مناطق شهر تهران یکسان نبوده است. به طور مثال از آذرماه 1396 تا پایان سال 1400 میزان افزایش قیمت مسکن در منطقه 10، 3 و 22 بالغ بر 605 درصد بوده در حالی که طی بازه زمانی مذکور این رقم برای منطقه 12  به میزان 472 درصد بوده که کمترین رشد را در بین مناطق شهر تهران به خود اختصاص داده است.

  زعفرانیه سکان‌دار گران‌قیمت‌ترین محله‌های سال 1400

  در سالی که سپری شد محله زعفرانیه با رقمی معادل 76.1 میلیون تومان در هر متر مربع گران‌قیمت‌ترین محله در فروردین‌ماه بود که این پیشتاز بودن در ماه‌های بعد نیز حفظ شد و در اسفندماه به  متری 98.9 میلیون تومان رسید. به همین منظور در سال 1400 محله زعفرانیه گران‌قیمت‌ترین محله برآورد شده است. پس از زعفرانیه محله باغ فردوس، محمودیه، حصار بوعلی و در نهایت ولنجک در جرگه گران‌قیمت‌ترین محله‌های تهران قرار گرفته‌اند.

  خاور شهر ارزان‌قیمت‌ترین محله سال 1400
  اما در سال گذشته در فروردین‌ماه محله خاور شهر در منطقه 15 شهرداری تهران با رقمی معادل 10.1 میلیون تومان در هر متر مربع ارزان‌قیمت‌ترین محله محسوب شد که این رقم در اسفندماه به متری 12.5 میلیون تومان رسید. در کنار محله خاور شهر محله یافت‌آباد جنوبی، تقی‌آباد، قیام دشت وعلائین نیز در جرگه ارزان‌قیمت‌ترین محله‌های تهران در سالی که گذشت قرار گرفتند.

  منطقه 1 پیشتاز بالاترین میانگین قیمت در سال 1400
  با توجه به افزایش قیمت هرمتر مربع واحد مسکونی در کلان‌شهر تهران در سالی که سپری شد در مناطق مختلف کلان‌شهر تهران تنوع قیمتی بسیاری دیده شد اما این تنوع قیمت به‌گونه‌ای بود که بازهم همچون سال‌های گذشته منطقه 1 در رأس گران‌قیمت‌ترین مناطق شهر تهران قرار گرفت.

  در این منطقه که گران قیمت ترین واحدهای مسکونی قراردارند قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اسفند ماه به اوج خود رسید و شاهد میانگین 86.5 میلیون تومان در آگهی‌ها بود. اما منطقه 18 در اسفندماه با میانگین 18.3 میلیون تومان به ازای هر متر مربع، ارزان ترین منطقه تهران در آگهی‌ها بود.

  با بررسی آگهی‌های ثبت شده بر مبنای قیمت هر مترمربع واحد مسکونی ازابتدای سال 1400 تا به امروز به‌خوبی مشهود است که قیمت هرمتر مربع واحد مسکونی همچنان سیر صعودی را طی می‌کند.

  روزشمار بازار مسکن تهران در سالی که گذشت
  ‌این روزها که قیمت خرید خانه روزبه‌روز در حال افزایش است تأمین مسکن به یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های خانوارها تبدیل شده است به شکلی که بنا به اظهارنظر مجتبی یوسفی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در 8 سال اخیر بازار مسکن شاهد رشدی 980 درصدی بوده که حدود 500 درصد آن مربوط به 2 سال و نیم اخیر بوده است.

  این در حالی است که امروزه 58 درصد از خانوارهای تهرانی در آپارتمان‌های خریداری شده خود و 42 درصد از خانوارها نیز در خانه‌های استیجاری روزگار را سپری می‌کنند این در حالی است که اگر مقایسه‌ای بین حقوق 2 میلیون و 655 هزارتومانی وزارت کار و همچنین میانگین متوسط قیمت خرید یک مترمربع واحد مسکونی در تهران که رقمی معادل با 32 تا 33 میلیون تومان است صورت بگیرد به‌وضوح این مسئله مشهود خواهد بود که اگر فردی تمام این میزان حقوق را پس‌انداز کند 72 سال طول می‌کشد تا قادر به خریداری یک واحد مسکونی با 72 متر زیربنا باشد.

  بر پایه آمارها و داده‌های بانک مرکزی در سال 1400 بیشترین تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ماه‌های آذر و دی به میزان 9.8 هزار واحد مسکونی بوده و این در حالی است که در بین مناطق 22 گانه شهر تهران، منطقه 5 هر ماهه بالاترین میزان معاملات را به خود اختصاص داد. به طوری که فروردین‌ماه 296، اردیبهشت 601، خرداد 708، تیر 731، مرداد 888، شهریور 1109، مهر 793، آبان، 1011، آذر 1400، دی 1454، بهمن‌ماه 1262 و اسفندماه 974 فقره معامله در منطقه 5 به ثبت رسیده است.

  اما کمترین تعداد معاملات در این 12 ماه نیز مربوط به منطقه 19 شهرداری تهران در فروردین‌ماه به میزان 15 فقره بوده است که در ماه‌های اردیبهشت نیز 51، خرداد 44، تیر 44، مرداد 41، شهریور 52، مهر 37، آبان 56، آذر 97، دی 93، بهمن‌ماه  64 و اسفند ماه 54 فقره قرارداد منعقد شده است

  در سالی که سپری شد، میانگین قیمت خریدوفروش یک مترمربع زیر بنای واحدهای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی به 35.1 میلیون تومان در اسفند ماه رسید که این میزان سیر صعودی قیمت‌ها را با سرعتی کند نشان داده است.

  از سوی دیگر اگر نیم‌نگاهی به بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیر بنای واحد مسکونی معامله شده در بین مناطق 22 گانه کلان‌شهر تهران در سال 1400 داشته باشیم بالاترین قیمت‌ها را در اسفندماه و در منطقه یک شهرداری تهران به‌عنوان لوکس‌ترین و مرفه‌نشین‌ترین منطقه به میزان 77.4 میلیون تومان خواهیم دید و کمترین متوسط قیمت یک مترمربع واحد مسکونی را در اردیبهشت‌ماه و منطقه 18 شهرداری تهران به میزان 11.9 میلیون تومان مشاهده خواهیم کرد.

  بررسی داده‌های بانک مرکزی نشان می‌دهد از نظر سن بنا بیشترین معاملات سال گذشته شهر تهران در واحدهای کمتر از پنج سال انجام شده است. سهم واحدهای کمتر از پنج سال ساخت در خردادماه 35.8 درصد از کل معاملات بوده و پس از آن اردیبهشت‌ماه با 35.7 درصد درصد و فروردین‌ماه با 35.1 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

  سال 1400 بیشترین حجم معاملات به لحاظ سطح زیربنای واحدهای مسکونی به واحدهای مسکونی با متراژ زیر 80 متر اختصاص‌یافته است. بر پایه آمارها و داده‌های بانک مرکزی واحدهای مسکونی کمتر از 80 مترمربع زیربنا در آبان‌ماه بیشترین میزان معاملات را به خود اختصاص داده این در حالی است که پس از این ماه، دی با 58.5 درصد و آذرماه با 58 درصد در رتبه‌های بعدی بیشترین معاملات برای واحدهای مسکونی با سطح زیربنای کمتر از 80 متر را داشته‌اند.

  از طرف دیگر در سال گذشته وضعیت اجاره مسکن آن‌چنان تعریفی نداشته است؛ زیرا بر پایه آمارها و داده‌های منتشر شده هر ماه شاخص کرایه مسکن استیجاری نیز در سال 1400 با افزایش مواجه بوده؛ به شکلی که در شهر تهران میزان افزایش نرخ اجاره بها در مقایسه با ماه‌های مشابه سال 1399 از 32.3 درصد در فروردین‌ماه به 51.6 درصد در آبان‌ماه رسیده و در اسفندماه این شاخص 46 درصد بوده است. در واقع روند افزایش قیمت اجاره مسکن در کلان شهر تهران از آبان ماه به بعد کندتر از قبل شده است. امید می‌رود با ادامه روند کاهشی در سال 1401 وضعیت قیمت‌ها در بازار مسکن اجاره‌ای ادامه یابد.

  اما در کل مناطق شهری کشور نیز وضعیت شاخص‌های مسکن استیجاری به‌گونه‌ای بوده که در آبان‌ماه در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته بیشترین میزان رشد به میزان 54.9 درصد مشاهده شده و کمترین میزان رشد نیز در فروردین‌ماه با 36 درصد افزایش بوده است. از فروردین‌ماه تا آبان‌ماه شاخص مسکن استیجاری صعودی بوده و در آذر تا اسفندماه نیز روند کاهشی مشاهده شده است.

  خریدوفروش واحدهای مسکونی در سال 1400
  بر پایه داده‌های مذکور، آگهی‌های ملک در سال 1400 به‌گونه‌ای بوده که در کل کلان‌شهر تهران در بهمن‌ماه بیشترین آگهی فروش به ثبت رسید. از بین مناطق تهران نیز، بیشترین میزان آگهی‌های خرید و فروش مربوط به منطقه 1 و کمترین آن به منطقه 20 تعلق داشته است.

  اما در کنار شرایطی که برای خریدوفروش آپارتمان در سال 1400 وجود داشت بسیاری از شهروندان که به دلیل افزایش قیمت‌ها قادر به خریداری واحد مسکونی موردنیاز خود و خانواده نبودند نیز به جرگه متقاضیان اجاره آپارتمان در تهران پیوستند به شکلی که بر اساس آگهی‌های اجاره بیشترین میزان آگهی‌های اجاره ثبت شده در مناطق 22 گانه شهر تهران مربوط به خردادماه و کمترین آگهی به اسفند ماه اختصاص‌یافته است.

  آپارتمان‌های زیر 80 متر پرتقاضاترین‌های سال 1400
  اما آنچه که باتوجه‌به افزایش قیمت خریدوفروش واحدهای مسکونی در سال گذشته مشاهده شد گرایش شهروندان به آپارتمان‌های با سطح زیربنای پایین بوده است زیرا به دلیل افزایش قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کلان‌شهر تهران قدرت خرید آپارتمان‌های با متراژ بالا وجود ندارد و علاوه بر خانه اولی‌ها و زوج‌های جوان شمار بسیاری از خانوارها نیز اقدام به خرید آپارتمان‌های زیر 80 متر کرده‌اند.

  بیشترین تقاضا در سال 1400 مربوط به آپارتمان‌های بین 60 تا 70 متر زیربنا بوده که در مهرماه 13.9 درصد، آبان ماه 13.7 درصد و شهریور ماه 13 درصد از کل معاملات شهر تهران به این گروه متراژی تعلق داشته است.

  اما وضعیت واحدهای مسکونی استیجاری بر حسب سطح زیر بنای واحدهای مسکونی نیز در این سال به‌گونه‌ای بوده که بیشترین تقاضای اجاره آپارتمان در خرداد ماه دیده می‌شود. در سال 1400 شاهد کاهش تقاضای واحدهای بزرگ متراژ و افزایش تقاضا واحدها با متراژ های کوچک‌تر بوده‌ایم. به گونه‌ای که در ابتدای سال، واحدهای 60 تا 90 متر بیش از 32 درصد از تقاضا را به خود اختصاص می‌دادند، اما در اسفند ماه ملک‌های با این متراژ تنها 26.4 درصد از تقاضا را به خود اختصاص داده و در مقابل تقاضای ملک‌های 30 تا 60 متری افزایش یافته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۳ سال پیش
    آرشیو