مدیران خودروعصر اعتبار

خانه در وسط تهران چند؟

عصر ساختمان- مناطق ۴، ۵، ۷، ۸ و ۱۳ را می‌توان محدوده‌های سکونتی گروه‌های متوسط درآمدی شهر تهران دانست که میانگین قیمت هر متر خانه در این مناطق بین ۳۱ تا ۴۲ میلیون تومان است.

خانه در وسط تهران چند؟
نسخه قابل چاپ
شنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، منطقه 5 پرمعامله‌ترین منطقه در بازار مسکن شهر تهران محسوب می‌شود که هر ماه این عنوان را به خود اختصاص می‌دهد. اسفند سال گذشته در این منطقه 974 فقره قرارداد خرید و فروش مسکن به امضا رسید و در فروردین نیمه تعطیل امسال هم 534 معامله در آن منعقد شد. گفته می‌شود 10.4 درصد از کل مهاجران به تهران در منطقه پنج ساکن می‌شوند.

  بر اساس سرشماری سال 1395 منطقه پنج با 858 هزار نفر جمعیت بعد از منطقه چهار با 919 هزار نفر، رتبه دوم را از لحاظ جمعیت در بین مناطق 22 گانه شهر تهران به خود اختصاص داده است. پس از آن منطقه 2 با 701 هزار نفر، منطقه 15 با 641 هزار نفر و منطقه 14 با 515 هزار نفر در رتبه‌های سوم تا پنجم قرار دارند.

  اما بررسی قیمت مسکن در مناطق شهر تهران گویای آن است که مناطق 4، 5 ،7، 8 و 13 را به لحاظ قیمتی می‌توان محدوده سکونتی اقشار میانی شهر تهران قلمداد کرد. در بین مناطق مذکور منطقه پنج با متوسط قیمت 42 میلیون تومان رتبه اول را دارد و در شهر تهران نیز جایگاه پنجم را به لحاظ قیمت مسکن به خود اختصاص داده است. پس از آن به ترتیب منطقه 4 با 37.8 میلیون، منطقه 8 با 32.6 میلیون، منطقه 7 با 32.4 میلیون و منطقه 13 با 31.9 میلیون تومان قرار گرفته‌اند.

  بجز منطقه 5 که همواره رتبه اول را به لحاظ معاملات دارد در سالهای گذشته معمولا مناطق 2 و 4 جایگاه‌های دوم و سوم را در اختیار داشتند اما مدتی است که منطقه 10 عنوان دومین منطقه پرمعامله شهر تهران را از 2 و 4 ربوده است. منطقه 10 از جایگاه ششم و هفتم خود را به جایگاه سوم تعداد معاملات رساند. علت اصلی این مساله به افزایش شدید قیمت مسکن و کاهش توان  متقاضیان مصرفی مربوط می‌شود. طبق آمار فروردین 1401 متوسط قیمت مسکن در منطقه 10 تهران 23 میلیون تومان در هر متر مربع بوده است. اگر چه منطقه 10 به لحاظ مساحت جزو کوچکترین مناطق تهران محسوب می‌شود اما تراکم بالای جمعمیتی، آن را در رتبه یازدهم جمعیت تهران قرار داده است. در منطقه 10 تراکم جمعیتی 420 نفر در هکتار است.

  در منطقه چهار نیز که در شرق تهران است محله‌هایی مثل تهرانپارس شرقی و غربی، حکیمیه، نارمک شمالی، قاسم‌آباد، اوقاف، شمیران نو، قنات کوثر، مجیدآباد، کوهسار، مجیدیه، شمس آباد، کاظم آباد، ضرابخانه، مبارک آباد، شیان و لویزان قرار دارد. میانگین قیمت هر متر خانه در این منطقه 37.8 میلیون تومان است و فروردین امسال با 273 فقره قرارداد خرید و فروش رتبه چهارم را از لحاظ تعداد معاملات مسکن شهر تهران کسب کرد. اسفند پارسال نیز در این منطقه 604 قرارداد خرید و فروش مسکن به ثبت رسید.

  منطقه 13 نیز یکی از اهداف سکونت اقشار میانی است که البته محدوده پرمعامله‌ای در شهر تهران محسوب نمی‌شود؛ اگر چه تعداد معاملات آن از گرانترین نقطه تهران یعنی منطقه 1 بیشتر است. فروردین 1401 تعداد 131 قرارداد خرید و فروش مسکن در منطقه 13 به ثبت رسید که جایگاه دهم را در بین مناطق 22گانه شهر تهران کسب کرد. متوسط قیمت مسکن در منطقه 13 به میزان 31.9 میلیون تومان در هر متر مربع است. 248 هزار نفر در منطقه 13 تهران سکونت دارند که رتبه هجدهم را از این نظر در بین مناطق 22 گانه شهر تهران در اختیار دارد.

  منطقه 8 در شرق تهران قرار دارد. این منطقه از شمال به مناطق 4 و 3، از شرق به منطقه 7 و از جنوب به منطقه 13 می‌رسد. جمعیت منطقه 8 بالغ بر 425 هزار نفر است و هفتمین منطقه پرجمعیت تهران محسوب می‌شود. فروردین امسال 192 فقره قرارداد خرید و فروش مسکن در منطقه 8 منعقد شد که هفتمین منطقه پرمعامله تهران بود. متوسط قیمت هر متر خانه در این منطقه 32.6 میلیون تومان است. تهرانپارس غربی، نارمک، دردشت، مدائن، هفت حوض، فدک، مجیدیه، لشکر شرقی و غربی، تسلیحات، وحیدیه و زرکش، محله‌های منطقه 8 هستند.

  منطقه 7 واقع در غرب منطقه 8 که تقریبا جزو مناطق مرکزی شهر تهران محسوب می‌شود طبق سرشماری سال 1395 تعداد 312 هزار نفر جمعیت دارد و از این نظر جایگاه دوازدهم را در بین مناطق شهر تهران به خود اختصاص می‌دهد. متوسط قیمت هر متر خانه در منطقه 7 بالغ بر 32.4 میلیون تومان است که فروردین امسال با 204 معامله ششمین منطقه از نظر تعداد معاملات بود.  عباس‌آباد، حشمتیه، نظام‌آباد، وحیدیه، سیدخندان، عشرت آباد، بهجت‌آباد، مدنی، سبلان، بهشتی و شریعتی از جمله محله‌های منطقه 7 هستند.

  قیمت هر متر خانه در تهران 34.2 میلیون تومان

  طبق اعلام بانک مرکزی، در فروردین 1401 متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران 34 میلیون و 270 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب 2.4 درصد کاهش و 16.9 درصد افزایش یافته است. علاوه بر این، تعداد معاملات انجام شده در این ماه 3.4 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل 49.9 درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل 63.7 درصد افزایش را نشان می‌دهد. گزارش اردیبهشت ماه هنوز ارایه نشده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
    آرشیو