مدیران خودروعصر اعتبار

خریداران مسکن از چه حقوقی بهره مند می شوند؟

عصر ساختمان- رئیس انجمن سازندگان شهر تهران گفت: خریداران مسکن در هنگام خرید دارای حقوقی به عنوان بهره بردار هستند.

خریداران مسکن از چه حقوقی بهره مند می شوند؟
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۴:۰۰

  به گزارش پایگاه خبرنگاران «عصرساختمان» به نقل از باشگاه خبرنگاران، آقای شهاب سعادت نژاد گفت: خریداران واحد‌های مسکونی دارای حقوقی به عنوان حقوق بهره بردار هستند که باید از استاندارد‌های به کار رفته در ساختمان و عوامل سازنده و کیفیت مصالح ساختمانی استفاده شده خبر داشته باشند، از سوی دیگر ساختمان باید دارای بیمه تضمین کیفیت باشد، تا در زمان وقوع حوادث هزینه‌های مالی وارد شده به بهره بردار، توسط بیمه‌ها جبران شود.

  به گفته رئیس انجمن سازندگان شهر تهران مطابق ماده 35 و32 آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی ساختمان و ماده 33  قانون شهرداری‌ها موظف به دریافت شناسنامه فنی قبل از صدور پایانکار هستند و در تمامی مراحل نقل و انتقالات نیز باید از این شناسنامه  استفاده شود که تهیه آن با افراد دارای صلاحیت و صدور آن با سازمان‌های نظام مهندسی مطابق چارچوب ارائه شده توسط وزارت راه و شهرسازی است.

  او می‌گوید، وجود شناسنامه فنی و ملکی ساختمان می‌تواند علاوه بر نشان دادن کیفیت و استاندارد‌های موجود در یک ساختمان در زمان تخریب‌ها و ریزش‌های احتمالی مانند ساختمان پلاسکو و ساختمان مترو پل کمک کند تا محل‌های تاسیسات و نوع سازه و نقشه‌های معماری در دسترس نیرو‌های کمک رسان قرار گیرد.

  شناسنامه فنی و ملکی کمک بسیار مفیدی به کیفیت ساخت توسط افراد دارای صلاحیت و جلوگیری از تخلفات در زمان ساخت می‌کند. صدور این شناسنامه می تواند کمک کند که علاوه بر رعایت حقوق بهره برداران با استفاده از مصالح استاندارد، بالا بردن کیفیت و ایمنی ساختمان‌ها، شاهد ریزش‌ و تخریب‌ ساختمان‌ها در وضعیت عادی نباشیم.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی