مدیران خودروعصر اعتبار

تعاونی‌ها ۴۰۰ هزار واحد مسکونی می‌سازند

عصر ساختمان- در راستای اجرای پروژه ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور، هدفگذاری ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در چهار سال آینده به تعاونی‌ها سپرده شده است.

تعاونی‌ها ۴۰۰ هزار واحد مسکونی می‌سازند
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۸:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن، طرح دولت سیزدهم درباره ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی، از پشتوانه قوی قانونی برخوردار شد. دولت در این راستا بخش تعاون را مکلف کرده که از 4 میلیون واحد مسکونی، 400 هزار واحد در بخش تعاون ساخته شود.

  بر اساس آمارها نزدیک به 10 هزار تعاونی مسکن در کشور وجود دارد که بیش از 9000 تعاونی دارای کارنامه و سابقه درخشان و حدود 500 تعاونی دچار مشکل و عارضه هستند.

  موضوع آسیب شناسی مشکلات بخش تعاون به ویژه تعاونی‌های مشکل دار از دیرباز مطرح بوده و تلاش شده با تشکیل اتاق‌های فکر تعاون، کارگروه‌های پایش تعاون و کمیته‌های شناسایی نقاط ضعف و قوت واحدهای تعاونی، تعاونی‌های دارای مشکل شناسایی شده و مشکلات آنها مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گیرد.

  مهدی مسکنی - معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ساخت دو میلیون و 200 هزار واحد مسکونی در دوران مسکن مهر خبر داده و می‌گوید: از این میزان حدود یک میلیون و 100 هزار واحد، خود مالکی و شخصی و یک میلیون و 90 هزار واحد، جمعی و تعاونی ساز بودند که از این تعداد نیز 840 هزار واحد به تعاونی‌ها اختصاص داشته و تنها 39 هزار واحد ناموفق بوده است.

  وی می گوید: در برنامه ساخت مسکن، دولت بخش تعاون را مکلف کرده که از مجموع 4 میلیون واحد مسکونی 400 هزار واحد در بخش تعاون ساخته شود.

  آنطور که مسکنی گفته، با معاونت شهرسازی شهر تهران مذاکراتی برای انجام این کار به صورت اجرای پایلوت در مناطق و بافت های فرسوده با محوریت منطقه ری انجم شده که در حال نهایی شدن و تبدیل به تفاهمنامه است.

  کارشناسان از بخش تعاون به عنوان راهکاری موثر در جهت کاهش معضل مسکن یاد می‌کنند که می‌تواند به تقاضای مسکن در کشور پاسخ دهد.

  در حال حاضر سهم تعاونی‌ها در تولید مسکن زیر 10 درصد پیش بینی می شود در صورتی که این بخش از ظرفیتها و پتانسیل‌های بالایی برای ساخت و تامین مسکن برخوردار است.

  به گزارش ایسنا، برابر آمارها بیش از 842 هزار واحد مسکونی توسط تعاونی های مسکن مهر تحویل شده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی