مدیران خودروعصر اعتبار

بانک مرکزی اعلام کرد:

کاهش اندک قیمت هر متر خانه در تهران، طی فروردین

عصر ساختمان- طبق اعلام بانک مرکزی، در فروردین امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۴ میلیون و ۲۷۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۴ کاهش و ۱۶.۹ درصد افزایش یافته است.

کاهش اندک قیمت هر متر خانه در تهران، طی فروردین
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۹ ارديبهشت ۱۴۰۱ - ۱۰:۱۰:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در فروردین ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران 34 میلیون و 270 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 2.4 درصد کاهش و 16.9 درصد افزایش دارد. 

  علاوه بر این، تعداد معاملات انجام شده در این ماه 3.4 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل 49.9 درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل 63.7 درصد افزایش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 28.7 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

  این در حالی است که در میان مناطق 22‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه 75 میلیون و 160 هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با 15 میلیون و 770 هزار تومان در منطقه 18 بوده است که هر یک از آنها با افزایش 12.5 درصدی در منطقه یک و 17.3 درصدی در منطقه 18 مواجه شده‌اند.

  توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در فروردین‌ماه امسال نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 20 تا 25 میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم 15.7 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی 25 تا 30 و 15 تا 20 میلیون تومان با 14.3 و 13.7 درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.  

  از سوی دیگر در فروردین امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان با اختصاص سهم 19.1 درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته‌اند.

  وضعیت اجاره خانه در تهران


  همچنین، توزیع معاملات انجام شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه 5 با 15.6 درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است.

  علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در فروردین امسال نشان دهنده رشدی معادل 45.6 و 50.1 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۴ سال پیش
    آرشیو