مدیران خودروعصر اعتبار

ثبت ۷۰ زمین لرزه در تهران طی سال گذشته

عصر ساختمان- با توجه به قرارگیری ایران در کمربند زلزله دنیا، رخدادهای لرزه‌ای زیادی در طول سال در کشور به ثبت می‌رسد و در سال گذشته از بین ۳۱ استان کشور، در ۱۱ استان بیشترین نرخ زمین لرزه به ثبت رسید و در تهران نیز ۷۰ زلزله ثبت شد که بزرگای آن بین ۲ تا ۳.۶ بوده است.

ثبت ۷۰ زمین لرزه در تهران طی سال گذشته
نسخه قابل چاپ
يکشنبه ۰۷ فروردين ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایسنا، ایران به دلیل قرارگیری در کمربند لرزه­ خیز آلپ-هیمالیا و در محل تصادم ورقه‌های اوراسیا-عربستان، از نظر زمین­ شناسی فعال است، به گونه‌ای که حدود 8 درصد از زمینلرزه‌های دنیا و حدود 17 درصد از زلزله‌­های بزرگ دنیا در فلات ایران رخ می‌­دهد؛ چرا که حرکت همگرایی ورقه‌های زمین ­ساختی اوراسیا-عربستان سبب تغییر شکل فعال در ایران به عنوان یکی از لرزه‌خیزترین نواحی جهان شده است.

  بخش اعظم فلات ایران از نظر زمین­‌ساختی متاثر از تغییر شکل و کوتاه ­شدگی ناشی از برخورد جوان ورقه‌­های قاره‌ای (عمدتاً در مرزهای سیاسی) است.

  بیشتر زمین­لرزه‌­ها در کمربندهای "زاگرس"، "البرز"، "کپه ­داغ" و یا در راستای گسل‌های راستالغز که مرز بلوک‌های وسیع و لرزه­ خیز را تشکیل می‌دهند، متمرکز است. بنابراین حاشیه بلوک‌های ایران مرکزی، آذربایجان و دریای مازندران دارای لرزه ­خیزی بالایی است. این بخش‌­های لرزه­‌خیز هم خود دارای نرخ تغییر شکل و در نتیجه میزان لرزه‌­خیزی متفاوت هستند.

  انرژی بخشی از تغییر شکل حاصل از همگرایی، با رخداد زمین­لرزه آزاد می‌­شود که در زاگرس برابر با 3 درصد، در البرز و کپه ­داغ برابر با 30 درصد و در ایران مرکزی و بلوک لوت برابر با 10 درصد است و تفاوت لرزه خیزی در بخش­‌های مختلف پوسته ایران که حاصل ماهیت پوسته و نوع دگرریختی و میزان تغییر شکل است، سبب شده که شدت و دوره‌های تکرار زمین­لرزه‌­ها نیز متغیر باشد، به این صورت که در بندر عباس و تنگه هرمز در هر دو سال یک زمین­لرزه با بزرگای بیش از 6 و دو یا سه زمین­لرزه با بزرگای 5 یا 6 ریشتر رخ می‌دهد و این در حالی است که در محدوده بم و جیرفت تنها زمین­لرزه با بزرگای بیش از 6 در 5 دی 1382 ثبت شده است.

  ژرفای زمینلرزه‌­ها در پوسته ایران نیز عمدتاً کمتر از 30 کیلومتر است؛ زمین­لرزه‌­های کم عمق دارای پتانسیل تخریب بالایی هستند.

  بررسی زلزله‌های سال گذشته نشان می‌دهد که استان‌های "بوشهر"، "خراسان شمالی"، "ایلام"، "کرمان، "خراسان رضوی"، "خوزستان"، "هرمزگان"، "خراسان جنوبی"، "فارس"، "اردبیل" و "اصفهان" بیشترین تعداد زمینلرزه‌های ثبت شده در سال 1400 را متحمل شدند.

  استان تهران نیز در سال گذشته تعداد 70 زمینلرزه را تجربه کرده است که بزرگای آن بین 2 تا 3.6 بوده است.

  فروردین 1400

  در فروردین‌ماه 1400، تعداد نزدیک به 825 زمینلرزه در ایران و نواحی مرزی رخ داده است. در طول این یک ماه تعداد 15 زمینلرزه با بزرگی بیش از 4.0 در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است.

  بزرگترین این زمینلرزه‌ها روز 29 فروردین ماه سال 1400 با بزرگی 5.9 حوالی بندر گناوه واقع در استان بوشهر به ثبت رسید.

  اردیبهشت

  در اردیبهشت‌ماه 1400، تعداد 960 زمینلرزه رخ به ثبت رسید که از این تعداد، 11 زمینلرزه با بزرگی بیش از 4.0 بوده است. بزرگترین زمینلرزه این ماه در روز 17 اردیبهشت با بزرگی 5.5 در حوالی سنخواست استان خراسان شمالی رخ داده است.

  خرداد

  شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری در خردادماه 1400، تعداد 850 زمینلرزه را به ثبت رساندند که تعداد 14 زمینلرزه با بزرگی بیش از 4.0 بوده است.

  بزرگ‌ترین زمینلرزه با بزرگی 5.2 در حوالی صالح‌آباد استان ایلام بوده است.

  تیر

  در تیرماه تعداد نزدیک به 680 زمینلرزه به ثبت رسید که در این ماه تعداد 16 زمینلرزه با بزرگی بیش از 4.0 در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است.

  بزرگ‌ترین زمینلرزه در روز 27 تیرماه با بزرگی 5.6 در حوالی شبانکاره استان بوشهر رخ داده است.

  مرداد

  در مرداد ماه 1400 شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری تعداد 645 زمینلرزه را ثبت کردند که از این تعداد، 10 زمینلرزه با بزرگی بیش از 4.0 در داخل کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده است.

  بزرگ‌ترین زمینلرزه در داخل کشور مربوط به روز 21 مردادماه با بزرگی 4.9 در حوالی عنبرآباد استان کرمان می‌شود.

  شهریور

  بر اساس داده‌های شبکه‌های لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری در شهریورماه 1400، تعداد 770 زمینلرزه رخ داد که تعداد 10 زمینلرزه با بزرگی بیش از 4.0 بوده است.

  در این ماه قوچان استان خراسان رضوی بزرگترین زمینلرزه را با بزرگای 5.2 در روز 22 شهریورماه تجربه کرد.

  مهر

  در مهرماه 1400 تعداد 740 زمینلرزه به ثبت رسید که از این تعداد 670 زلزله با بزرگی کمتر از 3، 55 زمینلرزه با بزرگی بین 3 تا 4 و 13 زمینلرزه با بزرگی 4 تا 5 و 3 زمینلرزه با بزرگی بین 5 تا 6 بوده است.

  در بین استان‌های کشور، استان خراسان رضوی با 84 زمینلرزه، چهارمحال و بختیاری با 69 زلزله و خوزستان با 58 زمینلرزه بیشترین تعداد زلزله‌های کشور را داشته‌اند.

  علاوه بر آن در این مدت استان تهران 11 زمینلرزه را تجربه کرده که بزرگترین آن به بزرگی 2.7 در روز 29 مهرماه در حوالی پاکدشت بوده است.

  بزرگترین زمینلره مهر ماه در روز 12 مهر با بزرگای 5.8 در حوالی قلعه خواجه استان خوزستان بوده است.

  آبان

  داده‌های شبکه‌های لرزه‌نگاری نشان می‌دهد که در آبان ماه 1400 تعداد 786 زلزله در کشور رخ داده است که از این تعداد 662 زلزله با بزرگی کمتر از 3 و 103 زلزله با بزرگی بین 3 تا 4 و 18 زلزله با بزرگی بین 4 تا 5 بوده، ضمن آنکه تعداد 2 زلزله با بزرگای 6 تا 7 به ثبت رسیده است.

  دو زمینلرزه پیاپی به بزرگی‌های 6.2 و 6.3 در روز 23 آبان ماه در حوالی فین استان هرمزگان رخ داده است.این زلزله به عنوان بزرگترین زمینلرزه کشور در این ماه و همچنین از ابتدای سال تاکنون به شمار می‌رود.

  در این ماه استان هرمزگان با 205 زلزله، خراسان رضوی با 83 زلزله و کرمان با 65 زلزله بیشترین تعداد زمینلرزه را در بین استان‌های کشور داشته‌اند.

  همچنین استان تهران 11 زمینلرزه را به خود دیده که بزرگترین آن به بزرگای 2.6 در حوالی رودهن بوده است.

  آذر

  شبکه‌های لرزه نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشور در آذرماه 1400 تعداد 701 زلزله را در کشور به ثبت رساندند که بزرگترین آن زلزله‌ای به بزرگای 5.1 در حوالی مسجد حضرت ابوالفضل استان سیستان و بلوچستان بوده است.

  در این ماه استان خراسان رضوی با 94 زلزله، هرمزگان با 78 زلزله و خراسان جنوبی با 76 زمینلرزه بیشترین تعداد زمینلرزه‌ها را در بین استان‌های کشور داشته‌اند.

  در این ماه در استان تهران 20 زمینلرزه به ثبت رسید که بزرگترین آن به بزرگای 3.3 بوده است.

  دی

  در دی ماه 1400 تعداد 637 زلزله در کشور ثبت و تعیین محل شده است که بزرگترین آن در روز 25 دی ماه 1400 با بزرگای 5.1 در حوالی سیرچ استان کرمان به ثبت رسید.

  در این ماه استان خراسان رضوی با 86 زمینلرزه، کرمان با 73 زلزله و اصفهان با 58 زمینلرزه بیشترین تعداد زمینلرزه‌ها را در بین استان‌های کشور داشتند.

  در تهران 11 زلزله به ثبت رسید که بزرگترین آن به بزرگای 3.5 در حوالی ارجمند رخ داد.

  بهمن

  شبکه‌های لرزه‌نگاری کشوری در بهمن ماه سال 1400 تعداد 598 زمینلرزه را در کشور به ثبت رساندند که بزرگترین آن با بزرگی 4.6 در روز 13 دی ماه بوده است. در این ماه بزرگترین زمینلرزه‌ها در روز 13 بهمن ماه با بزرگای 4.6 در حوالی کازرون استان فارس بوده است.

  استان خراسان رضوی با 70 زلزله، اصفهان با 63 زلزله و اردبیل با 41 زلزله بیشترین تعداد زمینلرزه‌ها را در این ماه تجربه کردند.

  همچنین در استان تهران 17 زمینلرزه به ثبت رسید که بزرگترین آن به بزرگی 3.6 در حوالی رودهن بوده است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی
  پربازدیدترین های ۲ روز گذشته
   پربازدیدترین های هفته
    رویداد ها در یک نگاه
    • ساختمان فردا ۲
    • نشریه ساختمان فردا ۱
    • شماره ۱۷ و ۱۸
    • ۰
    • ۰
    • هفته نامه
    • ۰
    • هفته نامه
    • هفته نامه
    آخرین بروزرسانی ۱۲ روز پیش
    آرشیو