مدیران خودروعصر اعتبار

چه کسانی شامل وام قرض الحسنه ودیعه مسکن می‌شوند؟

عصر ساختمان- معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سال‌های گذشته ۱۲ تا ۱۵ هزار واحد مسکونی به صورت سالانه در بافت فرسوده با حمایت‌های دولت نوسازی شده اما در دولت سیزدهم برای بازسازی ۱۵۰ هزار واحد در سال برنامه‌ریزی شده است.

چه کسانی شامل وام قرض الحسنه ودیعه مسکن می‌شوند؟
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۱۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان» به نقل از فارس، محمد آیینی در دیدار با آیت الله سیدمحمد سعیدی که ظهر امروز در سالن محراب حرم مطهر بانوی کرامت انجام شد، اظهار کرد: ما متأسفانه با بیش از 160 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور مواجه هستیم و بیش از 21 و نیم میلیون نفر که عمدتا از اقشار کم درآمد هستند در این محدوده‌ها سکونت دارند.

  وی با بیان اینکه 25 درصد سطح شهرها و 33 درصد جمعیت شهری کشور در این محدوده ها هستند، گفت: 5 میلیون و 700 هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده وجود دارد که بیش از 2 میلیون و 760 هزار خانه از این واحدها، هیچ سازه‌ای ندارند و در این خانه ها بیش از 11 میلیون نفر زندگی می کنند.

  آیینی با بیان اینکه 11 میلیون نفر از جمعیت کشور به شدت در معرض خطر هستند و این بهترین شرایط برای بدترین فاجعه است، گفت: ما باید جان این افراد را نجات دهیم بنابراین ما می خواهیم آنها را دعوت کنیم که از تسهیلات شهرداری و دولت استفاده کنند تا خانه های خود را بازسازی کنند.

  وی با بیان اینکه افراد ساکن در بافت فرسوده مشکل معیشت، بهداشت و اشتغال دارند، گفت: رویکرد ما در مجموعه ستاد ملی بازآفرینی شهری محرومیت زدایی است و باید با واسطه گری و فراهم کردن شرایط، حضور نهادهای حمایتی برای  اشتغال زایی و تأمین بهداشت را در مناطق بافت فرسوده شهری میسر کنیم.

  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان اینکه باید با منابعی که در اختیار داریم حال مردم را بهتر کنیم، افزود: هدف اصلی سند ملی باز آفرینی شهری پایدار این است که خدمات در حد متوسط برای ساکنان بافت های فرسوده هم فراهم شود و برای این کار ستادهایی در سطح کشوری و استانی تشکیل شده و تصمیمات را در هر استان به ستاد استانی تفویض می کنیم.

  وی با بیان اینکه دولت سیزدهم نگاه ویژه ای به نوسازی بافت فرسوده و ساماندهی سکونت گاه‌های مردم دارد و وارد کار شده است، گفت: در مدت کوتاهی با حمایت وزیر راه و شهرسازی 6 هزار میلیارد تومان منابع برای این کار تأمین شده و بانک مسکن به عنوان بانک عامل در نظر گرفته شده و در استان قم 400 میلیارد تومان با نرخ 10 درصد به متقاضیان داده می شود.

  آیینی با بیان اینکه در دو ماه گذشته به اندازه یک سال گذشته متقاضیان برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده اند، گفت: به مالکانی که اقدام به نوسازی می کنند وام قرض الحسنه ودیعه مسکن داده می شود و امیدواریم که صدور پروانه در بافت فرسوده به یک ماه کاهش پیدا کند و علاوه بر این تمام امتیازاتی که برای نهضت ملی مسکن دیده شده به نوسازی بافت فرسوده هم تسری داده می شود با این تبعیض مثبت که فرم «ج» سبز و سابقه عدم مالکیت را هم نمی خواهد.

  وی با تأکید بر اینکه ما باید با این شرایط، ده برابر گذشته کار کنیم و به نوسازی شتاب دهیم، افزود: سال‌های گذشته 12 تا 15 هزار واحد مسکونی به صورت سالانه در بافت فرسوده با حمایت‌های دولت بازسازی شده است اما در این دولت برای بازسازی 150 هزار واحد در سال برنامه‌ریزی شده است و این یعنی کار ده برابری.

  مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ما معتقدیم که نوسازی بافت فرسوده ظرفیت 400 هزار واحد در سال را هم دارد و باید شرایط فراهم شود و کسانی که متقاضی نهضت ملی مسکن هستند با تمهیداتی به سمت نوسازی بافت فرسوده بروند؛ ما می خواهیم برای مردم این فرصت را فراهم کنیم که انتخاب کنند که یا در پردیسان در طرح نهضت ملی باشند یا بیایند در بافت فرسوده و نزدیک به مرکز شهر خانه دار شوند.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی