عصر اعتبار

قیمت «تسه» از یک میلیون ریال گذشت

عصر ساختمان- با وجود گران شدن قیمت اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن «تسه» در فرابورس، گوش هیچ کس به این دغدغه مردم بدهکار نیست. با احتساب سود مرکب و پولی که از جیب مردم برای اوراق تسه صرف می‌شود، شاید بتوان گفت این وام نمی‌صرفد.

قیمت «تسه» از یک میلیون ریال گذشت
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۷:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری«عصر ساختمان»به نقل از فارس؛ اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن یا «تسه» در فرابورس ایران طی معاملات امروز این بازار با افزایش تقاضا از سوی معامله گران حقیقی در بالاترین رقم به بیش از یکصد هزار تومان برای هر ورقه 500 هزار تومانی رسیده است.

  اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن یا «تسه» برگه‌های بهادار 500 هزار تومانی است که برای دریافت وام خرید یا ساخت خانه از بانک مسکن استفاده می‌شود.

  این اوراق با هدف کمک به خانه دار شدن آن دسته از افرادی که می‌توانند با دریافت تسهیلات مناسب سرپناهی برای خود دست و پا کنند طراحی شده است.

  بر اساس مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، هر شخصی می‌تواند با خرید 120 برگه از این اوراق و ارائه آن به بانک مسکن، وام 60 میلیون تومانی با نرخ سود 17.5 درصد دریافت کند. این در حالی است که برای دریافت وام جعاله تعمیر مسکن به مبلغ 10 میلیون تومان نیز به 20 برگه نیاز است که در مجموع مبلغ وام خرید مسکن از بانک مسکن را به 70 میلیون تومان (معادل 140 برگه اوراق تسهیلات) افزایش می‌دهد.

  بر این اساس در مجموع متقاضی خرید مسکن برای دریافت وام 70 میلیون تومانی باید در حالی هفته قبل می‌توانست حدود 11میلیون تومان کنار بگذارد که امروز با داشتن 14میلیون تومان در جیب خود برای خریدن این اوراق به فرابورس ایران مراجعه کند.

  به گزارش فارس، در حال حاضر قیمت هر برگه اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن فرابورس در بالاترین رقم برای خرداد ماه 95 به یکصد و یک هزار تومان رسیده است.

  اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن بانک مسکن از آبان ماه 89 با هدف جلوگیری از واسطه‌گری در خرید و فروش اوراق استفاده از تسهیلات مسکن و ایجاد تمرکز در نقل و انتقال آنها وارد فرابورس شد.

  براساس بخشنامه بانک مسکن، نرخ سود تسهیلات خرید خانه، فروش اقساطی و جعاله تعمیر مسکن از 18.5 به 17.5 درصد کاهش یافته و نرخ سود تسهیلات مشارکتی نیز 21 درصد تعیین شده است.

  براساس اطلاعیه فرابورس، سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن برای زوجهایی که تاریخ عقد آنها از اول فروردین‌ 85 و بعد از آن باشد (مشروط به استفاده نکردن از تسهیلات طرح 92) از 500 میلیون ریال به سقف‌های جدید افزایش پیدا کرده است.

  به‌طوری که سقف تسهیلات برای هر پلاک ثبتی در تهران 100 میلیون تومان و در مراکز استان‌ها و شهرهای بالای 200 هزار نفر مبلغ 80 میلیون تومان است که در این صورت اوراق مورد نیاز برای تهران 200 برگه و برای شهر‌های بالای 200 هزار نفر 160 برگه و برای سایر مناطق شهری که 60 میلیون تومان برای هر پلاک ثبتی است، 120 برگه خواهد بود.

  سقف فردی تسهیلات خرید و ساخت مسکن از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن در تهران 60 میلیون تومان و در مراکز استان‌های بالای 200 هزار نفر مبلغ 50 میلیون تومان است که تعداد اوراق مورد نیاز در تهران 120 ورقه و در مراکز استان‌ها 100 ورقه است.

  استفاده از سقف‌های تسهیلات مذکور از محل گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادرشده از نمادهای « تسه آبان 94» و بعد از آن امکان پذیر است.

  پرداخت تسهیلات از محل اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن صادر شده در نمادهای مهر 94 و قبل از آن صرفا تا سقف‌ های تسهیلات قبلی (50 میلیون تومان برای زوجین و 35 میلیون تومان برای سایر اشخاص) امکان پذیر خواهد بود.

  متقاضیان می توانند از طریق خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به تعداد مورد نیاز در نمادهای آبان 94 به بعد، خرید اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن قبلی در نمادهای مهر 94 و قبل از آن تا سقف‌های تسهیلات قبلی 350 میلیون ریال برای هر یک از زوجین، خرید مابه‌التفاوت از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن جدید در نمادهای «آبان 94»‌ و بعد از آن و همچنین پرداخت دو فقره تسهیلات برای خرید یک واحد مسکونی توسط زوجین مستلزم خرید 6 دانگ یک واحد مسکونی از سوی زوجین است، از این مزایا بهره‌مند شوند.

  شرایط و ضوابط پرداخت تسهیلات با سقف‌های تسهیلاتی مذکور به شرح زیر است:

  1- نرخ سود تسهیلات فروش اقساطی خرید واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار در حال حاضر 17.5 درصد می‌باشد.

  2- حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات فروش اقساطی خرید واحد مسکونی 12 سال است.

  3- تقسیط تسهیلات به 3 روش ساده، پلکانی سالانه و پلکانی دوره ای امکان پذیر است.

  به گزارش فارس، در روش پلکانی سالانه طول دوره پلکانی 12 ماه و اقساط ماهیانه هر 12 ماه با ضریب افزایش 5 درصد محاسبه می‌شود و در روش پلکانی دوره‌ای، طول دوره پلکانی 48 ماه و اقساط ماهیانه هر 48 ماه با ضریب افزایش 20 درصد محاسبه می‌شود.

  4- عمر ساختمان‌های مشمول تسهیلات خرید واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم مسکن به شرح جدول ذیل است:

  5- در راستای مساعدت به متقاضیانی که قصد استفاده از تسهیلات خرید مسکن را دارند، تسهیلات جعاله از محل اوراق گواهی حق تقدم تا سقف 100 میلیون ریال همزمان با پرداخت تسهیلات خرید قابل پرداخت است. مبلغ قسط تسهیلات جعاله 100 میلیون ریالی از محل اوراق با نرخ سود 17.5 درصد و مدت باز پرداخت 5 ساله ماهیانه حدود دو میلیون و 520 هزار تومان است.

  به گزارش فارس روند معاملات اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن نشان می دهد، در حال حاضر این اوراق از 87 هزار تومان در کم ترین مقدار طی هفته گذشته به 110 هزار تومان در بالاترین مقدار رسیده و حال آنکه معلوم نیست، چرا بانک مسکن نمی‌تواند جوابگوی تقاضای فعلی در بازار باشد.

  برچسب ها
  رویداد ها در یک نگاه
  • کاشی و سرامیک
  • عصر ساختمان
  • شماره ۳۴ دیجیتال
  • شماره ۷ ماهنامه
  • هفته نامه ۳۳
  • شماره ۳۲ هفته نامه
  • شماره ۳۱
  • شماره ۳۰
  • عصر ساختمان
  آخرین بروزرسانی ۵ روز پیش
  آرشیو