مدیران خودروعصر اعتبار

دولت از فرصت قانونی برای ساخت مسکن جلوتر است

عصر ساختمان- با آغاز ساخت ۸۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن با میانگین پیشرفت ۱۵ درصدی آن هم حدود چهار ماه بعد از ابلاغ قانون جهش تولید مسکن، دولت سیزدهم در مقایسه با ۲ سال فرصت برای ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی، بیش از ۴۰ درصد راه را رفته است.

دولت از فرصت قانونی برای ساخت مسکن جلوتر است
نسخه قابل چاپ
جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۹:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصر ساختمان» به نقل از ایرنا، بنا به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی برخی واحدهای نهضت ملی مسکن که از قبل شروع شده، طی ماه‌های آینده قابلیت بهره‌برداری و تحویل به متقاضیان را خواهد داشت.

  بر اساس تکلیف وزیر راه و شهرسازی به دستگاه‌های مجری طرح، باید به زودی عملیات اجرایی پروژه‌های طرح نهضت ملی مسکن در شهرهای جدید و سایر شهرهای کشور با محوریت شرکت عمران شهرهای جدید و سازمان ملی زمین و مسکن آغاز شود.

  «محمود محمودزاده» معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به موضوع مذکور گفته است: از پروژه‌های (نهضت ملی مسکن) که قبلاً شروع شدند و عملیات اجرایی آنها در حال انجام است بخشی طی ماه‌های آتی قابلیت بهره‌برداری و تحویل به متقاضیان را خواهند داشت که با پیشرفت زمان جزئیات آن اعلام خواهد شد.

  برنامه دولت سیزدهم این است تا سهم سنگین مسکن در سبد خانوار را کاهش دهد و استراتژی خود را هم مشارکت و ایفای نقش همه دستگاه‌ها و نهادهای مربوطه در اجرایی شدن پروژه نهضت ملی مسکن قرار داده است.

  به اذعان رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی، امروز بزرگترین سهم در سبد معیشت مردم را مسکن به خود اختصاص داده است؛ سهم مسکن به 48 درصد در سبد هزینه خانوار رسیده که این رقم در تهران بیش از 60 تا 70 درصد است که تأمین این هزینه برای مستاجران که از دهک‌های اول تا پنجم هستند آسان نیست.

  هشت سال بیکاری معاونت مسکن دولت یازدهم و دوازدهم

  کسری ساخت‌وساز که در پی هشت سال بیکاری معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به وجود آمد، اکنون روی بازار اجاره هم تأثیر گذاشته و صف مستاجران را طولانی کرده است.

  پیچیده شدن بازار اجاره به آنجا کشید که جلسه اخیر ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به ریاست آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی برگزار شد، سه موضوع مهم و تعیین‌کننده در اقتصاد کشور را مورد بررسی قرار داد که یکی از آنها موضوع افزایش اجاره‌بها ناشی از کمبود عرضه مسکن بود. در این جلسه گزارش مرکز آمار ایران در مورد تورم دی‌ماه و اجاره مسکن در سبد هزینه خانوار مطرح و پس از بررسی مقرر شد ستاد هماهنگی اقتصادی سیاست حمایتی در این زمینه را با هدف کنترل رشد اجاره‌بها و حمایت از اجاره‌نشینان تدوین و ارائه کند.

  دولت یازدهم در چهار سال ابتدایی فعالیت خود، ساخت مسکن را به جلسات تحلیل و چرایی ساخت «مسکن مهر» گذارند که از آن دوران جمله معروف «مسکن مهر مزخرف است» به یادگار ماند. پروژه‌های مسکن مهر معطل تصمیم وزیر راه و شهرسازی ماند و حتی در شهر پرند بسیاری از واحدها تا حدود سه سال حتی یک درصد پیشرفت فیزیکی هم نداشت. با تغییر مدیران معاونت مسکن وزارت راه و شهرسازی هم‌زمان با تغییر عباس آخوندی در سا ل 1397، برنامه ساخت مسکن ملی وارد فاز اجرایی شد و با ثبت‌نام بیش از 2 میلیون نفر ساخت مسکن ملی آغاز شد، اما به دلیل عدم پشتوانه قانونی به کندی پیش رفت و در پایان دولت فقط 15 درصد پیشرفت برای این طرح اعلام شد.

  این در حالی است که اکنون ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در سراسر کشور به 800 هزار واحد رسیده است.

  بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی به تفکیک استان و شهر، اکنون 800 هزار واحد مسکونی در مراحل ساخت است. برای مثال در منطقه شهریار در استان تهران، 504 واحد نهضت ملی مسکن در 9 طبقه با متراژهای 80 تا 95 متری با پیشرفت فیزیکی 10 درصد با روش‌های نوین ساخت در حال تکمیل و تحویل تا 2 سال آینده است. در شهرهای جدید پرند، هشتگرد و ایوانکی نیز زمین نهضت ملی مسکن مشخص و برنامه ساخت در حال پیشرفت است.

  شهرهای جدید در پروژه نهضت ملی مسکن بار اصلی را به دوش می‌کشند و تأمین زمین نهضت ملی مسکن نیز در شهرهای جدید و در صورت کمبود زمین، در شهرهای مجاور است. برای تأمین زمین اقدامات مهمی انجام شده است و با ایجاد «بانک زمین» در سه ماه گذشته اطلاعات یک‌هزار و 300 شهر در این بانک تکمیل شده و اکنون مشخص است زمین‌ها کجا قرار دارد و نوع کاربری آنها چیست.

  در ابرطرح‌هایی مثل نهضت ملی مسکن، موضوع اصلی تأمین زمین است. در سال‌های گذشته به دلیل عدم شفافیت قانون، زمین‌های دولتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار نگرفت اما اکنون زمین 760 هزار واحد مسکونی در حال بارگذاری در بانک زمین است. همچنین زمین برای ساخت یک میلیون و 400 هزار واحد مسکونی نیز در دست بررسی قرار دارد و قرار است تا پایان سال زمین ِ 2 میلیون و 300 هزار واحد آماده بارگذاری در بانک زمین شود.

  آخرین وضعیت ثبت‌نام و پالایش طرح نهضت ملی مسکن

  2 میلیون و 506 هزار و 63 نفر از ابتدای ثبت‌نام نهضت ملی مسکن در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند.

  ثبت‌نام نهضت ملی مسکن در ابتدا برای 640 شهر باز بود که بعد از تأمین زمین به مرور تعداد شهرها افزایش یافت و ثبت‌نام انجام شد.

  برای شهرهایی که از 28 مهرماه ثبت‌نام در آنها آغاز شد مهلت نام‌نویسی پایان یافته است اما هر شهری که بعد از آن تاریخ به تناوب باز شد تا ظرف زمانی 2 ماه ثبت‌نام در آن ادامه دارد.

  بعد از ثبت‌نام 2 میلیون نفر در طرح نهضت ملی مسکن در پاییز امسال، پیرو مصوبه شورای عالی مسکن و بررسی‌های حقوقی وزارت راه و شهرسازی در خصوص ورود افراد مجرد در طرح جهش تولید و تأمین مسکن از ساعت 12 روز 20 دی‌ماه 1400 ثبت‌نام از مردان مجرد بالای 23 سال در سامانه این طرح به نشانی saman.mrud.ir آغاز شد و هم‌زمان امکان نام‌نویسی در 660 شهر دیگر نیز فراهم شد.

  از آنجایی که این واحدها توسط بخش خصوصی احداث می‌شود و دولت سازنده آنها نیست، چنانچه آورده متقاضیان و منابع ساخت که شامل تسهیلات بانکی و آورده متقاضی است در موعد مقرر واریز شود به‌طور حتم این پروژه‌ها می‌تواند در زمان کوتاه‌تری تحویل بشود.

  پیش‌بینی وزارت راه و شهرسازی برای تحویل واحدها حداقل یک سال و نیم تا 2 سال است.

  بر اساس اعلام مدیرعامل بانک مسکن تاکنون در طرح نهضت ملی مسکن 6 هزار و 243 میلیارد تومان از محل آورده متقاضیان و 948 میلیارد تومان از محل تسهیلات به حساب سازندگان پرداخت شده است.

  عدم استفاده از تسهیلات یارانه‌ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم «ج»، فقدان مالکیت خصوصی و سابقه دست‌کم پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا سه شرط اصلی ثبت‌نام نهضت ملی مسکن است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی