مدیران خودروعصر اعتبار

بانک مرکزی اعلام کرد ؛

قیمت یک متر خانه در تهران در مرز ۳۳ میلیون تومان

عصر ساختمان- طبق اعلام بانک مرکزی، در دی ماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران، ۳۲ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۱ و ۲۰.۳ درصد افزایش یافته است.

قیمت یک متر خانه در تهران در مرز ۳۳ میلیون تومان
نسخه قابل چاپ
چهارشنبه ۰۶ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۵۵:۰۰

  به گزارش پایگاه خبری «عصرساختمان» به نقل از ایسنا، گزارش تحولات بازار مسکن در شهر تهران که از سوی بانک مرکزی منتشر شده، بیانگر این است که در دی ماه متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی تهران 32 میلیون و 940 هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب 1.1 درصد و 20.3 درصد افزایش دارد. 

  علاوه بر این، تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود 9.8 هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل به ترتیب 0.5 و 179.3 درصد افزایش را نشان می‌دهد و بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا حاکی از آن است که واحدهای تا پنج سال ساخت با سهم 33.6 درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

  این در حالی است که در میان مناطق 22‌گانه شهر تهران بیشترین قیمت هر متر خانه 70 میلیون و 220 هزار تومان در منطقه یک و کمترین آن با 15 میلیون و 650 هزار تومان در منطقه 18 بوده است که هر یک از آنها با افزایش 17 درصدی در منطقه یک و 28.8 درصدی در منطقه 18 مواجه شده‌اند.

  توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده برحسب قیمت یک مترمربع بنا در دی ماه امسال نیز حاکی از آن است که واحدهای مسکونی در دامنه قیمتی 20 تا 25 میلیون تومان به ازای هر مترمربع بنا با سهم 17.1 درصد بیشترین سهم از تعداد معاملات شهر تهران را به خود اختصاص دادند و دامنه قیمتی 15 تا 20 و 25 تا 30 میلیون تومان با 16.5 و 13.8 درصد سهم در رتبه بعدی قرار دارد.  

  از سوی دیگر در دی امسال توزیع فراوانی تعداد واحدهای مسکونی معامله شده بر اساس ارزش هر واحد نشان‌دهنده آن است که واحدهای مسکونی با ارزش یک میلیارد تا یک میلیارد و 500 میلیون تومان با اختصاص سهم 19.4 درصد بیشترین سهم از معاملات انجام شده را داشته‌اند.

  وضعیت اجاره خانه در تهران

  همچنین، توزیع معاملات انجام شده مسکن بر اساس مناطق شهری در تهران حاکی از آن است که منطقه 5 با 14.8 درصد از کل معاملات، بیشترین سهم معاملات شهر تهران را به خود اختصاص داده است.

  علاوه بر این، بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در دی امسال نشان دهنده رشدی معادل 50.7 و 54 درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته است.

  برچسب ها
  پورسعیدخلیلی